מאחורי הקלעים של המאמץ המודיעיני האמריקאי באיראן

גורמים אמריקאים בכירים הביעו ביטחון כי יידעו כשאיראן תחליט לייצר פצצה גרעינית. וושינגטון פוסט מתאר כיצד פרשה ארה"ב רשת מודיעין יעילה כל כך

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

לפני יותר משלוש שנים צילם מל"ט אמריקאי בשירות הסי-איי-אי  תמונות שחשפו את קיומו של מתקן הגרעין הסודי שבונה איראן בקום. הטיסה שסיפקה את המידע החשוב על המתקן התת קרקעי המבוצר לא היתה שונה ממאות טיסות ריגול של כלי הטיס הבלתי מאוישים RQ-170 שעלו לכותרות כשאחד מהם התרסק בגבול איראן-אפגניסטאן בדצמבר 2012. הטיסות הללו היו חלק ממה שגורמים רשמיים בארה"ב מתארים כעליית מדרגה חדה במאמצי המודיעין של ארה"ב בנושא תוכנית הגרעין האיראנית שמתגברים מאז השנתיים האחרונות של ממשל בוש.

הוושינגטון פוסט מפרסם היום את הפרטים מאחורי המאמץ המודיעיני המתגבר של גופי הביון האמריקאים בזירת איראן, ומצטט גורמים בכירים המביעים ביטחון שההשקעה נשאה פרי וכי לארה"ב תהיה התרעה מוקדמת ומספקת לכשתחליט טהראן לפתח נשק גרעיני. המאמץ המיוחד שהרחיב את הידע האמריקאי על פרויקט הגרעין כולל בין השאר האצה בפעולות הציתות של סוכנות הביטחון הלאומי (NSA), יצירת כוח משימה מיוחד לענייני איראן בקרב מנתחי תצלומי לווינים והרחבה משמעותית של רשתות הריגול במדינה השיעית.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

הפרסום בעיתון מגיע על רקע הדיון הציבורי בישראל ובארה"ב לגבי נחיצותה של פעולה צבאית נגד איראן ועיתויה הרצוי. המודיעין המקיף שהשיגו סוכנויות הביון חיזק את הערכה בבית הלבן כי לארה"ב תהיה התרעה מוקדמת על כל צעד שאיראן תעשה בדרך לייצור פצצה גרעינית. "יש ביטחון רב שנוכל לאתר פעילות שנותנת אינדיקציה כי החלטה כזו התקבלה...הגישה שלנו לאיראן השתפרה מאוד", אמר לעיתון פקיד אמריקאי בכיר.

ממשל אובמה, שיוביל את השיחות בין מעצמות המערב לאיראן שיחלו ביום שישי מצטט את דו"חות המודיעין כדי לשכנע את ישראל שלא לשגר התקפה מקדימה נגד מתקני הגרעין של איראן. "גם במקרה הגרוע ביותר - בו נספק התרעה של שישה חודשים - עדיין יש זמן לנשיא לשקול אופציות שונות, אמר הפקיד הבכיר.

לפי הוושינגטון פוסט, נקודת המפנה ביחס של המודיעין האמריקאי לאיראן היתה כשלונו בעיראק. לפני עשור, מומחים מהסי-איי-אי וסוכנויות אחרות היו בטוחים שלעיראק יש מצבורים של כלי נשק בלתי קונוונציונאליים, כולל מרכיבים של תוכנית גרעינית צבאית. הפלישה רווית הקורבנות לעיראק ואי מציאת האקדח המעשן הוכיחו שהם טעו, וכשסוכנויות המודיעין נדרשו להגדיל את מאמצי האיסוף באיראן, זכרון הכישלון היה עדיין טרי.

העיתון מדווח כי ב-2006 גורמים רשמיים בסוכנויות המודיעין ויועצים בכירים בממשל בוש הוזהרו מפני פערים גדולים בידע האמריקאי לגבי המאמצים והשאיפות של איראן להשיג נשק גרעיני. בנקודת הזמן ההיא, איראן הרחיבה במהירות את מאגרי האורניום המועשר במתקן ההעשרה העיקרי שלה בנאתנז. בכירים אמריקאים חששו שאיראן עלולה להפתיע את העולם עם ניסוי גרעיני שישאיר את מנהיגי ארה"ב עם שתי אופציות - שתיהן בלתי רצויות: לתקוף את איראן או לקבל את נוכחותה של מעצמה גרעינית נוספת במזרח התיכון.

כתב הוושינגטון פוסט מספר כי בנקודה מסוימת, פנה הנשיא בוש לראש הסי-איי-אי, מייקל היידן, ואמר לו כי "אני לא רוצה ששום נשיא אמריקאי יעמוד בפני שתי אופציות בחירה בלבד כשזה נוגע לאיראן". הפגישה בה נאמרו הדברים הובילה לשינוי כולל בגישת ארגון הביון למדינה שנחשבה אז כאחת המטרות הקשות ביותר לפיצוח. מומחים וסוכנים הועברו מיחידת "המזרח הקרוב" ליחידה שהתמקדה באיראן בלבד. "הצבנו שם את אנשינו הטובים ביותר ומינינו את האנשים המוכשרים ביותר כאחראים", ציטט העיתון מדברי היידן שהוסיף כי "אמרנו להם: תגידו לנו מה אתם צריכים כדי שהעבודה תיעשה".

עם הזמן תפח היקף היחידה, שמנתה תחילה עשרות מומחים, ומאות בני אדם מועסקים בה היום. לדברי בכיר לשעבר בסי-איי-אי, ניתן לה תקציב כמעט בלתי מוגבל והיא החלה לבנות רשת מודיעים, שנפרשה מהמזרח התיכון עד לדרום אמריקה. הסי-איי-אי גם ניצל את הנוכחות הצבאית המאסיבית של כוחות אמריקאיים באפגניסטאן ועיראק כדי להוציא מבצעי ריגול נגד איראן, שנמצאת בין שתיהן.

אחד המבצעים הללו היה הטיסה בה התרסק מטוס הריגול RQ-170. גורמים אמריקאים רשמיים טענו בשיחה עם העיתון כי איבוד המטוס הסב נזק מוגבל בלבד, בין השאר כי המטוס היה נדבך חלקי בפרויקטים המודיעניים באיראן הכוללים גם ההאזנות של סוכנות הביטחון הלאומית, והפעלת לווינים, כמו אלה שהבחינו ראשונים במתקן בקום.

המאמצים של הסי-איי-אי נמשכו גם תחת ליאון פאנטה, שביסס שותפות עם ארגוני ביון באזור שהיו יכולים להוציא לפועל מבצעים בתוך איראן. על אף ההצלחות האמריקאים ידעו גם כשלונות. דאראם אמירי, עריק איראני ומדען בתוכנית הגרעין של המדינה קיבל חמישה מיליון דולר מהסי-איי-אי והיגר לטוסון אך ב-2010 נטש את חייו האמריקאים, חזר לטהראן ונתן לאיראנים גם הישג תעמולתי וככל הנראה גם מידע לגבי הדברים שמפעיליו האמריקאים היו להוטים במיוחד ללמוד.

גורמים רשמיים אמרו לעיתון כי אמירי גויס ליחידת הריגול הנגדי לאחר שניגש לפקידים אמריקאים בווינה והתנדב. לדבריהם, יחידה זו ממשיכה לקלוט מדענים ומומחים טכניים הקשורים לתוכנית הגרעין האיראנית, בעוד היחידה המיוחדת שהוקמה בסי-איי-אי מתמקדת במנהיגות ובשירותי הביטחון והצבא, כולל משמרות המהפכה.

מאמצי הריגול הנרחבים באו לידי ביטוי בהערכת המצב השנויה במחלוקת של קהילת המודיעין בה נטען כי אף על פי שאיראן ממשיכה לבנות אבני יסוד הדרושות ליישום תוכנית גרעינית צבאית, מנהיגי המדינה עדיין לא החליטו על הצעד הקריטי - ייצור ראש קרב גרעיני.
"אלו לא היעדר הראיות להחלטה, אלא הראיות להיעדר החלטה", הסביר גורם רשמי במודיעין האמריקאי, והמחיש את הביטחון בידע שנצבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ