צפון קוריאה מתכוננת לביצוע ניסוי גרעיני שלישי

חודש וחצי לאחר שהסכימה להפסיק את הניסוים הגרעיניים ועל רקע כוונתה לשגר בקרוב טיל בליסטי, המודיעין הדרום קוריאני טוען כי גם ניסוי גרעיני בפתח

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

"קוריאה הצפונית מתכננת בחשאי ניסוי גרעיני שלישי, שיהווה פרובקציה חמורה נוספת", כך אמרו היום (שני) גורמי מודיעין רשמיים בדרום קוריאה לסוכנות הידיעות אי-פי. לדברי הגורמים, קוריאה הצפונית חופרת מנהרה תת קרקעית חדשה, שלישית במספר, באתר הניסויים פונגי-רי, שבשתי המנהרות שקיימות בו כבר ביצעה ניסויים גרעיניים בעבר.

לפי הדיווח בתמונות לווין חדשות שסיפק לווין אמריקאי ב-1 באפריל ניתן להבחין בערימות עפר ליד פתח המנהרה. מומחים הסבירו כי העפר נדרש כדי למלא את המנהרות התת קרקעיות לפני שמתבצע בהן ניסוי גרעיני. גורמי המודיעין סיפרו לסוכנות הידיעות כי ההכנות במקום דומות מאוד להתרחשויות באתר הניסויים לפני הניבויים הקודמים.

כזכור, ב-29 בפברואר הסכימה קוריאה הצפונית להפסיק את ניסויי הטילים והניסויים הגרעיניים בתמורה לסיוע הומניטרי. פיונגיאנג הסכימה אז לאפשר לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבקר בכור ביונגביון ולפקח על תהליך פירוקו. בתמורה התחייבה ארה"ב להעביר למדינה המבודדת 240 אלף טונות של מזון כסיוע הומניטרי.

ההכנות לשיגור הטיל הצפון קוריאניצילום: רויטרס

אם אכן תבצע ניסוי גרעיני, לא תהיה זו הפעם הראשונה שצפון קוריאה חוזרת מהסכמותיה עם המערב. בשנות ה-90 הסכים קים ז'ונג איל להפסיק את תכניתו הגרעינית תמורת סיוע הומניטרי וסיוע בהקמת כור גרעיני לייצור אנרגיה, שאמור היה להיות מסופק על ידי המערב. צפון קוריאה דרשה במשך שנים כי בתמורה ארה"ב תעניק לה ערובות שלא תתקוף אותה, והעלתה דרישות נוספות שהובילו להערכה כי היא אינה מתכוונת לעמוד בהתחייבויות שקיבלה על עצמה.

ב-2006, ערכה קוריאה הצפונית ניסוי גרעיני ראשון. על פי הערכות המערב אז, לא היה ביקוע גרעיני מלא במתקן שנוסה והניסוי הוכתר ככישלון חלקי. צפון קוריאה, מצדה, הכריזה כי הניסוי יביא "לשלום ויציבות" באזור. ב-2009 ביצעה קוריאה הצפונית ניסוי גרעיני נוסף, שהפתיע את שירותי המודיעין של המערב והוכיח כי היא ממשיכה במדיניות המתריסה כלפי הקהילה הבינלאומית.

לקוריאה הצפונית יש כבר יכולת גרעינית מוכחת: יש לה חומר בקיע המספיק לייצור עשר פצצות וייתכן שאף הרכיבה מתקן גרעיני פשוט, שאותו ניסתה. השלב הבא בתוכניותיה הוא להרכיב ראש חץ על טיל.

הדיווח מפי המודיעין הדרום קוריאני מתפרסם על רקע ההכנות האחרונות שמבצעת המדינה הקומוניסטית לקראת שיגורו השנוי במחלוקת של לווין באמצעות טיל ארוך טווח. שלושת שלביו של הטיל כבר הועברו לבסיס הלוויינים סײהיי שבצפון-מערב קוריאה הצפונית לקראת שיגורו, ובכירים צפון קוריאנים הודיעו כי השיגור יבוצע למרות אזהרות הקהילה הבינלאומית מפני הפרת האיסור על תוכנית הטילים שלהם.

קוריאה הצפונית הודיעה בחודש שעבר על תוכניתה לשגר באמצע אפריל לוויין בטיל בעל
שלושה שלבים, לרגל חגיגות המאה להולדתו של מייסד המדינה קים איל סונג. ארה"ב, בריטניה, יפאן ומדינות נוספות קראו לפיונגיאנג לבטל את השיגור, והזהירו כי שיגור טיל ארוך-טווח יהווה הפרה של החלטות האו"ם ושל התחייבות קוריאה הצפונית להימנע מפעילות הקשורה לגרעין ולטילים.

פיונגיאנג טוענת כי השיגור הוא הישג מדעי וכי  "למדינה שלנו יש את הזכות והחובה לפתח לוויינים ואמצעי שיגור", כך לדברי ג'אנג מיונג-ג'ין, מנכ"ל מתקן השיגור, שהוסיף כי "אין זה משנה מה אומרים האחרים, אנחנו עושים זאת למטרות שלום".

מומחים אומרים כי הטיל אונהא 3 ישוגר בין ה-12 ל-16 באפריל, וכי הוא יהווה גם ניסוי
של טכנולוגיית טילים ארוכי טווח, העתידה לשמש את הצפון קוריאנים אם יחליטו לתקוף
את ארה"ב או מטרות אחרות.

כשבועיים לפני חשיפת התוכנית הודיעה ארה"ב, על תוכניתה לספק לקוריאה הצפונית מזון בתמורה להקפאת פעילותה הגרעינית, כולל הניסויים בטילים ארוכי טווח. תוכנית זו
הושעתה כעת, לאור השיגור המתוכנן.

יפאן וקוריאה הדרומית הודיעו מצדן כי הן מתכוננות ליירט ולהפיל כל חלק של הטיל
שעלול ליפול בשטחן. בתגובה לכך הזהיר משרד החוץ הצפון קוריאני כי פעולה כזו תיחשב להכרזת מלחמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ