סוריה יורה לעבר שכנותיה |

אנקרה זועמת על הירי לשטחה

לפחות שניים נהרגו מאש הצבא הסורי לעבר מחנה פליטים בשטח טורקיה; עשרות נהרגו היום בסוריה, וצלם עיתונות נהרג מירי לעבר לבנון

אבי יששכרוף
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
גרדיאן

כוחותיו של נשיא סוריה בשאר אסד פתחו הבוקר (שני) באש על מחנה פליטים בטורקיה, סמוך לגבול בין המדינות. על פי עדויות, לפחות שני בני אדם נהרגו. תקרית הירי מחריפה את המתיחות בין דמשק לאנקרה, שזימנה לבירור בכיר בשגרירות סוריה במדינה ודרשה כי הירי ייפסק לאלתר. בתקרית ירי נפרדת, נהרג צלם עיתונות לבנוני בסמוך לגבול בין סוריה ללבנון. תקריות הירי בסמוך לגבול עם טורקיה ולבנון התרחשו פחות מיממה לפני כניסתה לתוקף של הפסקת האש שנקבעה ל-10 באפריל.

עד כה דווח כי חמישה בני אדם, שלושה סורים, ומתרגם ושוטר מטורקיה נפצעו במחנה הסמוך לעיר קיליס שבדרום-מרכז המדינה. לדברי אחד הפליטים במחנה, נהרגו יותר משני בני אדם בתקרית ונפצעו יותר מ-19. בלבנון נהרג העיתונאי עלי שעבאן, בן 32, צלם ערוץ הטלוויזיה אל-ג'דיד. שעבאן צילם באזור ואדי חאלד בצפון לבנון שסמוך לגבול עם סוריה, ונהרג ככל הנראה מירי מהכפר הסורי ערמוטה.

אמבולנס מגיע סמוך לגבול בין סוריה ללבנוןצילום: רויטרס

בהתנגשויות האלימות בסוריה נהרגו היום עשרות בני אדם. לפי כמה מהדיווחים נהרגו יותר מ-80 איש. פעילי זכויות אדם טוענים כי בהפצצה בעיר חאמה נהרגו יותר מ-30 בני אדם, בהם 17 ילדים ו-8 נשים. ארגון "יומן רייט ווטש" טוען כי יותר ממאה מתנגדי משטר הוצאו להורג בימים האחרונים בערים חומס ואידליב, ימים בודדים לפני כניסת הפסקת האש לתוקפה. על פי העדויות, מספר נוסף וגדול של אזרחים נפצעו או נעצרו בידי אנשי צבא סוריה. בניסיון נואש לרסק את ההתקוממות, אנשי כוחות הביטחון הוציאו להורג בדם קר אזרחים ולוחמים בצבא המורדים", אמר אולה סולוואנג חוקר בארגון זכויות האדם. "הם עושים זאת לאור יום ולעיני עדי ראייה. מסתבר שהם לא חוששים מההשלכות של מעשיהם", הוא הוסיף.

הארגון קרא ממקום מושבו בניו יורק למועצת הביטחון של האו"ם שכל משלחת שתפקח על יישום תוכנית שש השלבים של שליח האו"ם לאזור, קופי אנאן, תוכל גם לתעד את פשעי המשטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ