אלמונים התקיפו צעיר יהודי בקייב והשחיתו את פניו

המשטרה בודקת כמה כיווני חקירה בהם "נפילה ברחוב" אך בקהילה היהודית באוקראינה משוכנעים כי הצעיר שנפצע אנושות הותקף על רקע אנטישמי

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר

אהרון (אלכסנדר) גונצ'ארוב, אברך יהודי בן 25, מאושפז במצב אנוש בבית חולים בקייב אחרי שככל הנראה קבוצת ניאו נאצים תקפה אותו על רקע אנטישמי. המשטרה המקומית הודיעה כי פתחה בחקירה והיא בודקת מספר כיווני חקירה, ביניהם תקיפה - אך גם כי האיש מעד ברחוב וכך נפצע. נציגי הקהילה היהודית בקייב משוכנעים שגלוחי ראש התקיפו את אלכסנדר סמוך לבית הכנסת המרכזי של העיר.

מצלמות אבטחה תיעדו בשעת לילה מאוחרת את הצעיר יוצא מבית הכנסת המרכזי של קייב, ברחוב שוטה רוסטאבלי, כשכיפה סרוגה על ראשו. אחרי שלא חזר למגורים בישיבה בה הוא לומד, החלו אנשי הקהילה לחפש אחריו והצליחו למצוא אותו מחוסר הכרה, באחד מבתי החולים המקומיים, כשפניו מושחתים. אנשי הקהילה היהודית הביעו תמיהה, מדוע לא דווח על אישפוזו למשטרה באופן מיידי, כפי שמחייב החוק האוקראיני.

האברך הצעיר עבר ניתוח בראשו ומצבו מוגדר כעת אנוש. לבד מפגיעה חמורה בראש, הוא ספג גם מכות יבשות בפלג גופו העליון ונפגע בכתפיו.הרופאים המקומיים מגדירים את סיכוייו של אלכסנדר לשרוד כ"מועטים". אנשי הקהילה היהודית מתכוונים להעביר אותו למרפאה פרטית לצורך השגחה ובדיקות טובים יותר, במידה ומצבו יאפשר זאת.

כתובות אנטישמיות על קיר בקייבצילום: אי–פי

רק אתמול הגיעו נציגי הרשויות, שוטרים וחוקרים, לבית הכנסת, במטרה לגבות עדות ולפתוח בחקירה. עד אתמול, המקרה לא דווח באמצעי התקשורת האוקראיניים. אנשי הקהילה סבורים שגם אם התקיפה היתה באופן חלקי למטרות שוד, כיסיו של תלמיד ישיבה היו ריקים, מאחר ויצא את בית הכנסת אחרי שבת.

בעקבות האירוע יפגשו מחר הרב הראשי של אקראינה, משה אסמן, ושגריר ישראל באוקראינה ראובן דינר עם שר הפנים האוקראיני.

מנהל הקהילה יעקב זילברמן אמר ל"הארץ" כי "אנחנו מוטרדים מהתקיפה ומתכוונים לפעול נגד טיוח הפרשה, ונגד מגמת העלייה באנטישמיות."

בתוך כך, דווח כי בעיר חרסון, דרומית מזרחית לקייב, נשרף בית קברות יהודי ששטחו 700 מטר מרובע, ככל הנראה כתוצאה מהצתה בערב פסח. מצבות רבות ניזוקו בשריפה. בחודש שעבר הושחתה מצבת זיכרון לקורבנות השואה בעיר לבוב שבמערב המדינה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ