המהומות בסוריה |

מותה של הפסקת האש

קשה להאמין שמישהו בסוריה או בעולם מאמין באמת בסיכוייה של יוזמת אנאן. אסד מבין שהקהילה הבינ"ל לא תפעל נגדו פיזית ויעשה הכל כדי לשרוד

אבי יששכרוף ועמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף ועמוס הראל

היום אמורה להיכנס לתוקפה תוכניתו של שליח האו"ם לסוריה, קופי אנאן, שבא כמה פעמים לדמשק בשבועות האחרונים עם משימה ברורה: להשיב את השקט למדינה. על פי התוכנית, אמור צבא סוריה הסדיר להסיג החל מהיום את כוחותיו ממרכזי הערים ובעוד יומיים להפסיק את האש לחלוטין.

אולם, קשה להאמין שמישהו בסוריה או בעולם מאמין באמת ובתמים בסיכוייה של יוזמת אנאן. נראה שאפילו שליח האו"ם עצמו הבין בסוף השבוע שעצם הגעתו לדמשק בניסיון להפסיק את האש נתנה מבלי להתכוון לגיטימציה למשטר הסורי להמשיך ולטבוח באזרחיו ללא אבחנה. מלבד הדיווחים אתמול של ארגוני זכויות האדם על הוצאות להורג של יותר ממאה אזרחים מאז סוף 2011, הרי שרק אתמול דיווחו ארגוני האופוזיציה בסוריה על רצח של יותר מ-150 בני אדם, ובהם 17 ילדים.

המשטר בדמשק כבר הודיע כי אין בכוונתו להסיג את כוחותיו מהערים ללא התחייבות בכתב מהאופוזיציה להפסיק את האש מצדה, בעוד מתנגדי הנשיא שללו על הסף כל התחייבות שכזו בכתב. מכאן, נראה שכל הצדדים ממשיכים לצחצח את החרבות לקראת הכרזה רשמית על כשלון מאמציו של אנאן שיוביל מן הסתם להסלמה בשפיכות הדמים בסוריה.

בתים הרוסים בשכונה מופגזת בעיר חומסצילום: רויטרס

אחת המסקנות של ארגון Human Rights Watch מהעדויות שגבה מעדי ראייה להוצאות להורג, היא שלחייליו של בשאר אל-אסד פשוט לא היה אכפת. הם רצחו לאור יום, לעיני עדים, תוך שהם מצהירים שמדובר בלקח למען יראו וייראו. וזו אמנם הבעיה המרכזית שהאופוזיציה בסוריה מתמודדת עמה, כמו גם הקהילה הבינלאומית: לבשאר אל-אסד לא אכפת ממצקצקי הלשון במערב או מהאיומים בסנקציות כלכליות נוספות.

הנשיא הסורי מבין שהקהילה הבינלאומית אינה מתכוונת לפעול פיזית נגדו, ומאחר שבעבורו מדובר במלחמת הישרדות לכל דבר, הוא מוכן לנקוט כל אמצעי על מנת להבטיח את הישרדותו, גם אם משמעות הדבר היא הרג של 150 אזרחים סורים בממוצע ביום או יותר. מבחינתו, הכלבים במערב ימשיכו לנבוח אך לפחות השיירה שלו תמשיך ותעבור.

אסד, עד כמה שהדבר נשמע דמיוני, הגביר בימים האחרונים את פעילות צבאו נגד מוקדי האופוזיציה בניסיון להותיר את מתנגדיו חלשים ומרוסקים, אך יתרה מכך, ליצור הרתעה בציבור הסורי. הבעיה שלו היא שמדיניות "יד הברזל" שלו לא הוכיחה עצמה עד כה וספק אם בשלב זה תיצור נכונות בציבור להסכים להמשך שלטונו.

גם בישראל יש ספקנות רבה באשר לסיכויי הצלחתה של יוזמת אנאן, עוד לפני התגברות מעשי הטבח של הימים האחרונים. גורם ביטחוני ישראלי אמר ל"הארץ" כי "גם האמריקאים לא בונים על אנאן. הם יוצרים בכך לגיטימציה לשלב הבא". עם זאת, לדבריו, עדיין לא ברור כמה רחוק תהיה וושינגטון מוכנה ללכת כדי לסייע באופן אקטיבי להחלפת משטר אסד. במערכת הביטחון הישראלית מתרשמים כי התארכות המאבק האלים בין אסד למתנגדיו עלולה לדרדר את סוריה למצב של "מדינה כושלת", שבה גוברת פעילות חיזבאללה ואיראן מצד אחד וגורמים סוניים קיצוניים המזוהים עם "אל-קאעדה" מצד שני.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

גורמי המודיעין השונים בישראל שותפים להערכה כי הנשיא אסד לא יוכל לצלוח בשלום את המשבר הנוכחי וכי סופו של המשטר להתמוטט. שר בכיר בממשלה אומר כי "מצבו של אסד בלתי הפיך. הוא כבר לא יצליח לשקם את מעמדו כמנהיג סוריה.

לא צריך להתרשם מסיבוב הניצחון שלו אחרי הטבח בשכונת באב עמר בחומס. ההתקוממות נגדו מתפרצת בהדרגה, אפילו בדמשק". בישראל עוקבים בדאגה גם אחר המשך העברת אמצעי לחימה בעלי חשיבות אסטרטגית מסוריה ללבנון לידי חיזבאללה. העדויות על העברת אמצעים אלה מתרבות בחודשים האחרונים. עם זאת, ככל הידוע אין מדובר בשלב זה על העברה של נשק כימי לידי הארגון השיעי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ