מדוע שרדו הנשים על סיפון הטיטניק?

86% מהנוסעות במחלקת התיירים שרדו. כיום כבר לא מצפים מגבר לפנות לאשה את מקומו באוטובוס או בסירת הצלה, ואולם בעידן האדוארדי זה היה קוד מוסרי מקובל

הראלד טריביון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הראלד טריביון

לנשים שהיו על סיפון הטיטניק היו סיכויים טובים מאוד לשרוד: 86% מהנוסעות במחלקת התיירים שרדו. סיכויי ההישרדות של גברים שנסעו במחלקת התיירים, לעומת זאת, היו הפוכים בדיוק: רק 14% שרדו. כל השאר טבעו באוקיינוס האטלנטי. כיום כבר לא מצפים מגבר לפנות לאשה את מקומו באוטובוס או בסירת הצלה, ואולם בעידן האדוארדי זה היה קוד מוסרי מקובל. כאשר ניתנה הוראה להפריד משפחות שהיו על סיפון הטיטניק, ונאמר לנשים לעלות על סירות ההצלה, אף אחד מהגברים לא מיהר לרוץ קדימה. הטיטניק, שהפליגה במהירות גבוהה באזור של קרחונים בלא זרקורי חיפוש, התנגשה בקרחון בשעה 11:40 בלילה ב-14 באפריל. בליטה של הקרחון מתחת לפני המים פילחה את דופן המתכת הדקה של האנייה בצורה חלקה כל כך שהנוסעים לא הרגישו מאומה. האנייה נבנתה כך שתוכל להמשיך לצוף על פני המים גם כאשר ארבעה מדורים בחלק הקדמי שלה נפגעים, אולם היא לא יכלה לעמוד בפגיעה בשישה מדורים. היא טבעה בשעה 02:20 לפנות בוקר ב-15 באפריל.

רב החובל הורה להכין את סירות ההצלה זמן קצר לאחר חצות. קרוב לוודאי ידע שאין די סירות כדי להציל את כל הנמצאים על סיפון האנייה, אולם הוא לא מסר מידע זה לנוסעים. בתחילה סירבו רבים מהם לנטוש את אניית הענק, מאחר שסברו שהטיטניק חסינה מפני טביעה. סירות ההצלה הראשונות יצאו אפוא כשהן חצי מלאות.

לרגל 100 שנה לאסון, יותר מ-200,000 מסמכים הקשורים ל"טיטניק" התפרסמו באינטרנט. המסמכים מספקים מידע על 1,500 הנספים, וגם על הניצולים. הם נאספו על ידי אתר בריטי להיסטוריות משפחתיות בשם websiteAncestry.co.uk, הפתוח למנויים בלבד, ואולם, הגישה לאוסף המסמכים תהיה חופשית לכלל הציבור עד 31 במאי 2012.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ