דו"ח: 150 אלף כלואים במחנות כפייה בקוריאה הצפונית

לפי ארגון זכויות אדם אמריקאי, משפחות שלמות נכלאות במחנות בסגנון הגולאגים הסובייטיים ללא משפט. אסירים לשעבר מתארים רצח ילדים ועינויים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

יותר מ-150 אלף צפון קוריאנים כלואים במחנות כפייה בסגנון סובייטי, רבים מהם זקנים וילדים שכלואים בגין "פשעים פוליטיים" של בני משפחתם. בדו"ח שמפרסם היום (שלישי) ארגון "המועצה לזכויות אדם בקוריאה הצפונית", שבסיסו בארה"ב, נחשפות עדויות של עשרות אסירים לשעבר וסוהרים, וכן תצלומי לווין של מתקנים המתוארים כמחנות עבודה בכפייה ובתי סוהר סודיים.

הממשלה בפיונגיאנג מכחישה את קיומם של המחנות, וממצאי הדו"ח החדש סותרים הצהרות של קוריאה הצפונית במועצת זכויות האדם של האו"ם ב-2009, לפיהן אין במדינה מחנות לאסירים פוליטיים. בשנה שעבר טען ארגון זכויות האדם הבינלאומי אמנסטי, כי מספר האסירים במחנות גדל בעשור האחרון.

חלק מהאסירים לשעבר תיארו בדו"ח עינויים, רצח ילדים והפלות בכפייה לנשים שחצו את הגבול לסין באופן בלתי חוקי ונכלאו לאחר חזרתן לקוריאה הצפונית. חשיפת הדו"ח בוושינגטון מתקיימת על רקע יום השנה המאה להולדתו של מייסד האומה קים איל סונג והדריכות לקראת ניסוי צפון קוריאני בטיל לטווח ארוך.

תצלומי לוויין מתוך דו"ח המועצה לזכויות אדם בצפון קוריאהצילום: המועצה האמריקאית לזכויות אדם בצפון קוריאה

יו"ר חבר המנהלים של "המועצה לזכויות אדם בקוריאה הצפונית", רוברטה כהן, אמרה כי "לא רק את הנשק הגרעיני של קוריאה הצפונית יש לפרק, אלא גם מערכת שלמה של דיכוי פוליטי". לפי הדו"ח, המחנות נבנו בשנות ה-50 לפי המודל של הגולאגים הסובייטיים, על מנת להעניש את אלו שעמדות המשטר אינן מקובלות עליהם וכדי לשכנע אנשים להמיר את דתם.

פקידים לשעבר ברשויות הביטחון של קוריאה הצפונית, שערקו לקוריאה הדרומית, מעריכים שבמחנות נמצאים כיום בין 150 ל-200 אלף בני אדם, מתוך אוכלוסיית המדינה המונה כ-24 מיליון. מחברי הדו"ח קוראים לפיונגיאנג לאפשר את כניסתם של ארגוני סיוע ושל הצלב האדום למחנות, ולפרק אותם.

בין סוגי המחנות המפורטים בדו"ח בן 200 העמודים, גם מחנות עבודה בכפייה שאליהם נשלחים אסירים פוליטיים ללא משפט. לרוב, הם נידונים למאסרי עולם ועובדים בכרייה ובחקלאות. מחנות העבודה מוקפים בגדרות תיל וגדרות חשמליות, בעיקר בצפון המדינה. אסירים לשעבר זיהו בתצלומי לווין של גוגל ארת' את המחנות, את בתיהם, את אזורי העבודה ואת מקומות ההוצאה להורג.

פועלים לפני יום עבודה בפיונגיאנג, היוםצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ