רוצח ההמונים מנורווגיה היה שפוי בעת הטבח?

חוות דעת סותרת דו"ח אחר שהוגש לפני כמה חודשים, ובו נקבע כי אנדרס ברינג בריוויק סובל מסכיזופרניה פראנואידית. משפטו ייפתח בשבוע הבא

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

דו"ח פסיכיאטרי שהוגש היום (שלישי) לבית משפט בנורווגיה, קובע כי אנדרס ברינג בריוויק, האיש שביצע ביולי שעבר את הפיגוע באוסלו ואת מסע הרצח באי אוטויה, בהם נהרגו 77 בני אדם, היה שפוי בעת ביצוע המעשים. הדו"ח סותר חוות דעת שהוגשה בנובמבר אשתקד וקבעה כי בריוויק, בן 33, סובל מסכיזופרניה פראנואידית ולא היה שפוי.

ממצאי הדו"ח עולים בקנה אחד עם טענת פרקליטיו של הרוצח, שטוענים כי מרשם היה שפוי לחלוטין ויזם את המעשים על רקע פוליטי. בריוויק עצמו שיגר לפני כמה חודשים מכתב לצהובון הנורווגי "ורדנס גאנג" ובו אמר כי "80% ממש שנכתב בדו"ח אינו נכון" וכי שליחתו למוסד פסיכיאטרי "תהיה עונש סדיסטי ומרושע יותר מעונש מוות".

בריוויק טען בחקירתו כי פעולותיו הן חלק ממלחמה להצלת התרבות האירופית מפני הרב תרבותיות והאיסלאם. הוא הודה כי הטמין את מטען החבלה שהרג שמונה בני אדם סמוך למטה הממשלה באוסלו ומשם המשיך לאי אוטויה, שם התקיים מחנה קיץ של נערים ונערות, חברי מפלגת השמאל. 69 בני אדם נהרגו בטבח באי.

ההחלטה בשאלת שפיותו של בריוויק תיקבע על ידי הרכב של חמישה שופטים, סמוך לסיום משפטו. להחלטה תהיה השפעה על האופן שבו ירצה הרוצח הנורווגי את עונשו, אם יימצא אשם. אם ייקבע כי היה שפוי – יישלח בריוויק ל-21 שנות מאסר, עם אפשרות להארכת מאסר, במקרה שייקבע שקיימת סכנה שיחזור על מעשיו. אם יימצא לא שפוי – ירצה ברייויק עונש מאסר עולם במוסד סגור. המשפט צפוי להיפתח בשבוע הבא ויימשך כעשרה שבועות.

זירת הפיגוע באוסלו, נורווגיהצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ