בריטניה רשאית להסגיר מטיף איסלאם קיצוני לארצות הברית

ויקראם דוד, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ויקראם דוד, גרדיאן

בית הדין האירופי לזכויות אדם קבע כי בריטניה רשאית להסגיר לארה"ב חמישה פעילים החשודים בפעילות טרור, ובכללם אבו חמזה, המטיף שהפך לפנים של האיסלאם הקיצוני בבריטניה. הפסיקה מסירה למעשה את המכשול האחרון בפני הסגרתו של אבו חמזה וארבעת הפעילים הנוספים. עם זאת, קבע בית המשפט כי החמישה יוכלו לערער על הפסיקה בשלושת החודשים הקרובים.

אבו חמזה פעל ממסגד בפינסברי פארק שבצפון לונדון, והפך אותו למפעל של ג'יהאד אלים. הוא נשלח לשבע שנות מאסר בבריטניה לאחר שהורשע ב-2006 בהסתה לשנאה. ממשלת בריטניה הקודמת רצתה להסגירו לארה"ב לפני שירצה את כל תקופת מאסרו, אך ההסגרה עוכבה לאחר שעורכי דינו פנו לבית הדין האירופי לזכויות אדם, בטענה כי ההסגרה תפגע בזכויות האדם בשל העונש הצפוי.

ארה"ב מאשימה את אבו חמזה בקשרים עם לוחמים של טליבאן וארגון אל-קאעדה, וכי סייע ב-1998 לחטוף 16 תיירים מערביים שהוחזקו כבני ערובה בתימן. התקרית הסתיימה במותם של ארבעה אזרחים בריטים. כמו כן, הוא הואשם בניסיון להקים מחנה אימונים של פעילי ג'יהאד בארה"ב ב-1999, יחד עם עוזרו, מארון עסאוות.

בית הדין האירופי לזכויות אדם, הנמצא בשטרסבורג שבצרפת, אמר כי זכויותיהם של אבו חמזה וארבעת הפעילים הנוספים המוחזקים כעת בבריטניה - באבר אחמד, סייד טלהא חסן, עאדל עבד אל-בארי וחאלד אל-פאווז - לא יופרו אם יוסגרו לארה"ב. עם זאת, השופטים קבעו כי הם זקוקים למידע נוסף על בריאותו הנפשית של עסאוות, לפני שיפסקו בקשר אליו.

אבו חמזהצילום: אי–פי

במקרה של אבו חמזה, הבטיחה ארה"ב בכתב כי לא תגזור על המטיף עונש מוות. כמו כן התחייבה ארה"ב שלא להעמיד אותו או את האחרים לדין בבית דין צבאי נוסח זה שפעל במפרץ גואנטנמו בקובה.

אחותו של אחד הפעילים אמרה כי המשפחות מתכוונות לערער על פסיקת בית המשפט, והדגישה כי במקרה של אחיה מדובר ב"עיוות דין חמור". לערעור יש סיכוי קטן בלבד להתקבל, אך הוא עלול לעכב את ההסגרה בחודשים רבים.

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, בירך על הפסיקה. "אני שמח מאוד על החדשות", אמר קמרון. "זה רק ראוי שיש לנו אפשרות לבצעהליך משפטי כהלכה, אף על פי שלעתים משך הזמן שבו נמשך התהליך מתסכל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ