שיגורו המתוכנן של הטיל הצפון-קוריאני נועד לחזק את שלטונו של קים ג'ונג-און

קוריאה הצפונית הודיעה שתשגר לוויין לחלל בקרוב. בארה"ב טוענים כי מדובר בהפרה של ההסכם שהושג בין המדינות

ד-פ-א ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א ואי-פי

בכירים בתוכנית החלל של קוריאה הצפונית אמרו אתמול במסיבת עיתונאים כי העבודות על הלוויין הושלמו, וציינו כי הוא ישוגר בימים הקרובים. הבכירים הכחישו כי מדובר במסווה לשיגור נסיוני של טיל קרקע-קרקע.

השיגור המתוכנן מצית מחדש את העימות חדש בין המדינה הקומוניסטית, שבראשה עומד כיום קים ג'ונג און, ובין מדינות האזור. מדינות אלה, כמו גם ארה"ב רואות בכך ניסוי סמוי של שיגור טילים ארוכי טווח, שעלולים בעתיד לשאת ראשי נפץ גרעיניים ולהגיע עד ארה"ב.

פרשנים טוענים כי השיגור הוא חלק מסדרת אירועים ובהם שני כינוסים פוליטיים חשובים, שבהם מתכננת ממשלת קוריאה להפגין בפני העולם את אחדות והמשכיות השלטון. קוריאה הצפונית הענייה אך החמושה היטב הציבה לעצמה יעד, ששנת 2012 תהיה "שנת עוצמה ושגשוג", כדבריו של המנהיג המנוח קים ג'ונג איל לפני מותו בדצמבר שעבר.

החגיגות יגיעו לשיאן ביום ראשון הקרוב, שבו ימלאו 100 שנים להולדת סבו של קים, מייסד המדינה קים איל סונג. קוריאה הצפונית מתכננת לציין את האירוע המכונן לא רק בשיגור הטיל אלא גם בעצרות ענק שבהן יהללו את הישגיהם של שני המנהיגים, קים איל סונג וקים ג'ונג איל.

קים ז'ונג אוןצילום: אי-פי

נוסף על כך, ייקרא העם להפגין אמונים לשליט החדש, קים ג'ונג און, בנו הצעיר של קים ג'ונג איל ונכדו של קים איל סונג, שהלך לעולמו ב-1994. השליט החדש מצטייר בעיני פרשנים כצעיר חסר ניסיון, שכן עדיין לא הגיע לגיל 30. אף שכבר לפני שלוש שנים סומן כיורשו של אביו בשלטון, בוצעה העברת השלטון לידי קים ג'ונג און בחיפזון גדול לאחר מות אביו בסוף השנה שעברה.

בשתי אסיפות פוליטיות גדולות שיתקיימו בזו אחר זו תוענק גושפנקה רשמית וחוקית להעברת השלטון לידי היורש. "קים ג'ונג און מגבש את בסיס הכוח שלו", אומר באק סאונג ג'ו מהמכון לחקר ההגנה בסיאול.

היום ייוועדו בפיונגיאנג נציגי המפלגה השלטת, מפלגת הפועלים. ביום שישי תתכנס אסיפת העם העליונה. יש להניח כי קים ימונה לתפקידים מרכזיים נוספים במפלגה, ובהם תפקיד מזכ"ל המפלגה, המחזיק בידו במלוא הכוח הדיקטטורי בו החזיקו אביו וסבו לפניו.

בשלב הבא עשוי קים להתמנות ליו"ר ועדת ההגנה, הגוף השלטוני שהיה בעל הסמכויות הנרחבות ביותר תחת קים ג'ונג איל. ואולם, לדעתו של באק, ייתכן שקים לא יקבל על עצמו את התפקיד, מתוך כבוד לאביו.

מטרת שיגור הטיל עשויה להיות הפגנת עוצמתה הצבאית של קוריאה הצפונית וכוחו הגדל של קים ג'ונג און. "צפון קוריאה מנסה להשיג יעדים צבאים באמצעות השיגור", אומר באק, וציין כי יש קשר מובהק בין האירוע ובין התוכנית הגרעינית. פיונגיאנג דוחה בתוקף טענות אלה, ועומדת על כך שמדובר בשיגור לוויין תצפית.

ואולם, יש חשש מהסלמה בעימות, כפי שקרה ב-2009, כאשר קוריאה הצפונית, בתגובה על הביקורת הבינלאומית שנמתחה עליה בעקבות שיגור טיל, פרשה משיחות על תוכניתה הגרעינית. קוריאה טענה בשעתו שהשיגור לא היה קשור למטרות צבאיות, ובחודש אוקטובר באותה שנה ביצעה קוריאה ניסוי גרעיני שני.

ובינתיים, בדו"ח שפרסם אתמול ארגון זכויות אדם למען קוריאה הצפונית שבסיסו בארה"ב, נאמר כי יותר מ-150 אלף אזרחים כלואים במחנות כפייה בסגנון סובייטי בגין "פשעים פוליטיים" של בני משפחתם. בדו"ח נחשפו עדויות של אסירים וסוהרים, וכן תצלומי לוויין של מחנות הכפייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ