העילות לגירושים: ריח גוף רע או מריבה על שלט הטלוויזיה

משפטנים בבריטניה יוצאים נגד חוקי המשפחה, שמאלצים להגיש תביעות גירושים באמתלות מוזרות

שרה ליאל
ניו יורק טיימס
שרה ליאל
ניו יורק טיימס

ב-30 שנותיה כעורכת דין לענייני גירושים, ונסה לויד-פלאט כבר ראתה הכל - אשה שהגישה תביעת גירושים נגד בעלה, בטענה כי התעקש שתתלבש ותדבר כמו דמות לוחם קלינגוני מסדרת המדע-בדיוני "מסע בין כוכבים", או גבר שטען כי אשתו הגישה לו בנבזותה שוב ושוב את המאכל השנוא עליו ביותר, תבשיל טונה. "זה טירוף", היא אומרת, "דברים שכאלה לא צריכים להיות חלק מהליכי גירושים".

אבל בבריטניה - שבה בניגוד לארצות הברית למשל, אין חוק המאפשר לסיים נישואים "ללא עילה" ומבלי שהוכח כי הסכם הנישואים הופר - מושמעות תדיר עילות גירושין שכאלו, ואף מוזרות יותר. ברשימה שהכינה עורכת הדין לויד-פלאט ל"טיימס" הלונדוני ובו אחדות מהעילות היותר-מוזרות שהיא ועורכי דין אחרים נתקלו בהן במהלך השנים, נכללו בין היתר אשה שטענה כי בעלה לא מדבר איתה 15 שנים ומתקשר רק באמצעות פתקאות, וגבר שטען כי אשתו "מפלרטטת עם כל שיפוצניק או רוכל, נוגעת בהם בצורה לא הולמת ומכריזה שאינה יכולה לעצור את עצמה". בתביעה אחרת נטען כי "הנתבע התעקש כי עכביש הטרנטולה שלו יוחזק בתיבת זכוכית ליד מיטת בני הזוג, חרף הפצרות אשתו כי ישן במקום אחר", והיו גם תלונות על ריח גופם של בני הזוג, או על כך שעברו מערוץ לערוץ בטלוויזיה מהר מדי.

בבריטניה מתחילה לעלות המודעות לאבסורד שבדבר. בדיון בתיק גירושים בחודש שעבר, כשאחד הזוגות מפרט לפרטי-פרטים את חיי היום-יום שהביאו לגירושיהם, מתח שופט בית המשפט לערעורים בלונדון ביקורת על שהחוק האנגלי מאפשר לדברים פעוטים כאלה להפוך לנושא לדיון משפטי. לדברי השופט מתיו קורפ, לו היתה הממשלה מעבירה את יוזמות החקיקה שהועלו בעבר למען "גירושים ללא אשמה", "לא היה צורך לנהל את החקירות המכאיבות האלה, המייצגות ערכים של תקופה שחלפה מן העולם". לבסוף הוא אישר את תביעת הגירושים של הגבר, למרות טענות אשתו שבעיותיהם "רגילות ביחסים שבין גבר ואשתו" ואינן מצדיקות את סיום הנישואים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לפי החוק הקיים בבריטניה, תביעות גירושים מאושרות רק אם הן נכללות באחת מחמש קטגוריות, בהן ניאוף ונטישה. ואולם לא פחות ממחצית מהתיקים נוגעים לאותה קטגוריה רחבה של "התנהגות בלתי סבירה" - בה מחויב אחד מבני הזוג לטעון כי התנהגותו של השני הפכה את חייהם לבלתי נסבלים.

עורכי דין ושופטים רבים מוחים על דרישה זו, וחלקם, כמו לויד-פלאט, פועלים לשנות את החוק. אחד התומכים בשינוי הוא נשיא האגף לענייני משפחה בבית המשפט הגבוה באנגליה, השופט ניקולס וול, שאמר בחודש שעבר כי אינו רואה "כל טיעון רציני נגד הנהגת גירושים ללא אשמה".

מספר זעום מתביעות הגירושים בבריטניה מגיע לבית משפט, ולכן, הצדדים חייבים להגיע להסדר - ידידותי או פחות ידידותי - בו נקבע מי אשם ולמה. עורכי הדין ציינו כי לעתים קרובות, לסיבות שנכתבו בתביעות לא היה קשר להסדרים הכספיים או לסידורי המשמורת שנקבעו בסופו של דבר, פרט למקרים קיצוניים שבהם נעשו תחבולות כלשהן.

"אנשים נאלצים לשחק משחקים תוך שיתוף פעולה של בית המשפט", אמר פטריק צ'מברליין, עורך דין לענייני גירושים. "הם ישבו וחשבו: 'ודאי נוכל להמציא משהו שבית המשפט לא יתנגד לו'. ואז מקבלים שטות מטופשת כמו 'הוא נהג לחזור הביתה מאוחר' ו'הוא לא עזר לי במטבח'".

לדבריו, ישנם מקרים שבהם תביעת הגירושים משמשת "כלי ענישה". "ככל שאחד הצדדים כועס יותר, אפשר לראות בתביעה דוגמאות קיצוניות: התנהגות מינית לא-נאותה, כל דבר שאפשר להעלות על הדעת - סמים, זנות, הומוסקסואליות. ככל שאתה פגוע יותר, יש פרטים רבים יותר".

לא רק השופטים ועורכי הדין מצרים על העילות המשונות. גם הנתבעים אומרים במקרים רבים כי מדובר בהגזמת-יתר. "הסכין נתקעת בחביבות משפטית בתוך האדם שסבל הכי הרבה", אמר גבר בן 51 שאשתו התגרשה ממנו לפני כחמש שנים. הוא סיפר כי אשתו הגישה מסמך רשמי, "בו נאמר שלא התעניינתי כלל בילדיי, שמעולם לא עזרתי להם או שיחקתי איתם, שלא שיתפתי פעולה, שלא עשיתי כלום. שום דבר מכל זה לא היה נכון". לדבריו, "אמרתי לה: 'אם תגישי את התביעה הזו, לא אסכים לשום הסדר', אך היא השיבה כי עורכי דינה הם שאמרו לה לכתוב כך, כדי לזרז את כל התהליך".

מאמצים לחוקק חוק גירושים ללא אשמה נעשו כבר ב-1996, אך התוכנית נפחה את נשמתה בשל החששות שהיא תקל יותר מדי על אנשים הרוצים להתגרש. "זה רק יביא לגירושים מיידים", טען אז חבר הפרלמנט אדוארד לי מהמפלגה השמרנית. גם היום לא השתנה המצב, ודוברת משרד המשפטים מסרה כי לממשלה אין כל תוכניות לשנות את החוק הנוכחי.

ואולם לדברי ליז אדוארדס, עורכת דין לענייני משפחה העומדת בראש ארגון הקורא ל"גירושים ללא ריבים", מתן היתר שכזה לא יביא בהכרח להקלה בהשגת גירושים, אלא רק יבטל חלק מהאיבה והמרירות הכרוכות בהם. "שום דבר אינו שחור או לבן, לכן, קשה לפסוק מי אשם בכישלון של נישואים, אפילו כשיש ניאוף", אמרה.

כך או כך, עורכי הדין אומרים כי לפעמים לא הצליחו להישאר אדישים מול מאמצי הטלת האשמה של בני הזוג. כך למשל סיפרה לויד-פלאט על מקרה שבו נטען כי "הנתבע דורש באופן לא הגיוני מהתובעת לקיים אתו יחסי מין בכל לילה, דבר שגורם לחיכוכים ביניהם". מקרה מצחיק אחר נגע ללקוחה שהתלוננה כי בעלה לובש את בגדיה "ומותח את בגדיה החגיגיים, עד שאין באפשרותה להשתמש בהם שוב". לדברי לויד-פלאט, "כשהגבר בא וראיתי שגובהו כמעט 1.90 מ', הבנתי שאכן מדובר בסוגיה לא פשוטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ