אי-פי
ד-פ-א

בכירים בתוכנית החלל של קוריאה הצפונית אמרו הבוקר (רביעי) כי הם תדלקו את הטיל שנועד לשגר לווין לחלל בימים הקרובים. השיגור המתוכנן מצית מחדש את העימות בין המדינה הקומוניסטית, שבראשה עומד כיום קים ג'ונג און, ובין מדינות האזור וארה"ב, הרואות בכך ניסוי סמוי של שיגור טילים ארוכי טווח, שעלולים בעתיד לשאת ראשי נפץ גרעיניים ולהגיע עד ארה"ב.

"לוויין קואנגמיונגסונג3- מצויד במצלמה שתצלם את פני הקרקע ותשלח נתוני מזג אוויר." כך אמר ריו קום צ'ול, מהוועדה הקוריאנית לטכנולוגיית חלל. "כל ההכנות לשיגור הלווין הושלמו, כולל תדלוק הטיל", אמר.

ארה"ב, בריטניה, יפאן ומדינות נוספות, קראו לצפון קוריאה לבטל את השיגור, וציינו שהוא מהווה הפרה של החלטת האו"ם האוסרת על צפון קוריאה פיתוח ושיגור טילים בליסטיים וגרעיניים. גם סין השכנה מנסה למנוע התלקחות אזורית.

חייל יפאני שומר על טיל פטריוט שמוכן ליירט את החללית הצפון קוריאנית צילום: אי-פי

קוריאה הצפונית, שממשיכה לטעון כי שיגור החללית נועד לצורכי שלום בלבד, לא אישרה עדיין תאריך סופי לשיגור החללית, אך הוא צפוי להתקיים בין ה12-16 באפריל. פיונגיאנג הודיעה כי השיגור יערך לרגל חגיגות 100 שנים להולדת סבו של קים ז'ונג-און, מייסד המדינה קים איל סונג, שיתקיימו ביום ראשון הקרוב.

בתוך כך, מפלגת הפועלים הצפון קוריאנית הודיעה הבוקר קום ז'ונג-און מונה למזכיר המפלגה השלטת, בעוד אביו המנוח, קים ז'ונג-אין, מונה לתפקיד המזכיר הכללי הנצחי של המפלגה.

האזור כולו החל להיערך לקראת השיגור הצפוי, והמדינות השכנות של קוריאה הצפונית, בהן יפאן, קוריאה הדרומית, אינדונזיה והפיליפינים מנתבות טיסות כדי להימנע ממסלול השגיור של הטיל. מנהיגי הפיליפינים הורו לספינות וסירות דיג להתרחק מהמים באזור. ממשלת יפאן הודיעה כי היא מוכנה ליירט את החללית במקרה של תקלה בשיגור או נפילתה בשטח יפאן. עם זאת, ארה"ב ומדינות אחרות באזור הביעו חשש מפני התלקחות אזורית במקרה של יירוט החללית.

ארה"ב הודיעה כי השיגור יסכן את ההסכם שנחתם בינה ובין צפון קוריאה, ובמסגרתו התחייבה לספק לקוריאה סיוע בצורת מזון, בתמורה להקפאת תוכנית הגרעין והשהיית יגורי ניסיון של טילים לטווח ארוך.

קים ז'ונג אוןצילום: אי-פי

מועצת הביטחון של האו"ם, כולל סין, גינתה בשעתו את שיגור הטילים הקודם של קוריאה הצפונית, שהתקיים באפריל 2009. בתגובה, פרשה קוריאה הצפונית משיחות פירוק נשק, וביצעה ניסוי גרעיני כעבור כמה שבועות. האו"ם הגיב בהחמרת הסנקציות.

בינתיים, דו"ח חדש של ארגון זכויות אדם טוען שיותר מ-150,000 צפון קוריאנים מוחזקים כאסירים פוליטיים במחנה עבודה נסתר, למרות הכחשות המשטר בפיונגיאנג. הארגון האמריקאי, שבסיסו בקוראיה הצפונית, ניסח את הדו"ח על סמך ראיונות עם יותר מ-60 אסירים שנמלטו ושומרים שעבדו במחנה. לפי הדו"ח, האסירים תיארו מחנה עבודה בסגנון סובייטי בו מוחזקות משפחות שלמות, כולל ילדים וקשישים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ