המבוקשים של האף-בי-איי: פורנוגרף החליף את בן לאדן

אריק טות, מורה מוושינטון בן 30, שנאשם באחזקת תצלומים פורנוגרפיים בהשתתפות ילדים, נעלם זמן קצר לאחר שנעצר ב-2008

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

זמן קצר אחרי תפיסתו והריגתו של אוסאמה בן לאדן בחודש מאי בשנה שעברה,
התבקשו משרדי האף-בי-איי האזוריים בארה"ב להציע שמות של עבריינים נמלטים, אשר יתפסו את מקומו של מנהיג אל קאעדה לשעבר ברשימת עשרת הפושעים המבוקשים של הסוכנות.

המשימה יותר סבוכה משנדמה, שכן לא כל פושע אלים שביצע פשע מתוקשר מתאים
לרשימה. בשנים האחרונות ניסתה הסוכנות לבחור בפושעים מסוכנים החיים באופן גלוי בקהילה וניתנים לזיהוי בקלות, בגלל תווי פנים ייחודיים וסימני היכר גופניים
בולטים.

אתמול תפס אריק טות, מורה מוושינגטון בן 30, שנאשם באחזקת תצלומים פורנוגרפיים
בהשתתפות ילדים, את מקומו של בן לאדן ברשימה. טות' הוא התוספת הראשונה מאז 2009.

תמונתו של אריק טות באתר של האף-בי-איי צילום: רויטרס

הסוכנות מציעה פרס כספי של 100,000 דולר למי שימסור מידע שיוביל ללכידו של טות.

גיוס עזרת הציבור באמצעות מודעות החל כבר בשנות ה-30, בתקופת כהונתו של ג'. אדגר הובר כראש הסוכנות, שבה הופיע דיוקנו של שודד הבנקים הנודע לשמצה ג'ון דילינג'ר ברשימת "אויבי הציבור".

ב-1950 הורכבה רשימת 10 הפושעים הנמלטים המבוקשים הראשונה. הראשון שבהם, תומס הולדן, הואשם ברצח אשתו ושני גיסיו. כעבור כשנה נתפס הולדן ונשלח למאסר באי אלקטרז שבסן פרנסיסקו.

מאז ועד היום נלכדו 464 מתוך 494 הפושעים שהופיעו ברשימה. חלקם נתפסו תוך זמן קצר: בילי אוסטין בראינט, שהואשם ברצח סוכן אף-בי-איי, נתפס ב 1969 שעתיים אחרי שנוסף לרשימה. לעומת זאת, ויקטור מנואל גרנה, שנחשד בביצוע שוד מזוין, מופיע ברשימה מאז 1983 אך טרם נתפס.

במקביל לשינויים שחלו בחברה האמריקנית השתנתה גם הרשימה. במשך עשרות שנים היא הוצגה בסניפי דואר. ואולם, אחרי שמספר המבקרים בסניפים התדלדל, הוחלט לפרסם אותה ברשתות חברתיות דוגמת פייסבוק וטוויטר, ועל גבי לוחות מודעות.

"זו מדינה גדולה וקל לפושע נמלט למצוא מסתור", אמר תומס רפטו, אשר חיבר כמה ספרים העוסקים בפשיעה ובמשטרה, "אבל מי שכבר מגיע לרשימה, יש סיכוי סביר שייתפס בקרוב".

אריק טות, המורה שנוסף שלשום לרשימה, נעצר ב-2008 אחרי שצילומים פורנוגרפיים של ילדים נמצאו במצלמתו. הוא נעלם כעבור זמן קצר. האף-בי-איי סבור כי יש סיכוי טוב למצוא אותו בעזרת הרשימה, מאחר שהוא בעל תווי פנים ייחודיים. הוא גבוה ורזה ויש שומה מתחת לעינו. "לא נופתע לקבל טלפון של מישהו שידווח שהוא עובד במעון לילדים בשכונה או מלמד בבית הספר הקרוב", אמר קווין פרקינס, הממונה על מבצעי פשיעה ברשת באף-בי-איי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ