מת ריימונד אובראק, מאחרוני חברי המחתרת הצרפתית נגד הנאצים

אובראק, שמת בגיל 97, נולד למשפחה יהודית ועסק בפעילות פוליטית לאחר המלחמה

לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לה מונד

ריימונד אובראק, מאחרוני המפקדים של המחתרת הצרפתית בזמן מלחמת העולם השנייה, מת אמש (שלישי) בגיל 97 בבית החולים הצבאי ואל-דה-גראס, כך סיפרה הבוקר בתו.

דוראק נולד ב-31 ביולי 1914 למשפחת סוחרים יהודית תחת השם רייימונד סמואל. על-אף שנפסל במבחני הכניסה לבית הספר היוקרתי להנדסה "פוליטכניק". הוא הפך למהנדס גשרים במקצועו, לאחר סיום לימודיו באוניברסיטת הארוורד. שם פגש בלוסי ברנאר, שקיבלה אף היא מלגת לימודים בארה"ב.

תקוותיו של הזוג לחיים משותפים של נחת התבדו עם התקרב מלחמת העולם השנייה והופעת חוק מעמד היהודים של משטר וישי בצרפת. בני הזוג עסקו בפעילות פוליטית והיו ממייסדי תנועות ההתנגדות הראשונות למשטר וישי – "צרפת החופשית - דרום".

אובארק ביחד עם רעייתו ב-1987צילום: אי-אף-פי

עם פרוץ המלחמה, התרחבה פעילותו של אובראק כלוחם בשורות הרזיסטאנס בתקופת הכיבוש הנאצי בצרפת במלחמת העולם השנייה. הוא היה בין הדמויות האחרונות שהכירו את ז'אן מולן, מסמלי ההתנגדות הצרפתית לנאציזם. ריימונד אובראק נמנה עם קבוצת אנשי המחתרת שנעצרו ביוני 1943 בקאלוויר שבאזור הרון, יחד עם ראש המועצה הלאומית של הרזיסטאנס (CNR). אישתו, לוסי אובראק, סמל לגבורת הרזיסטאנס בזכות עצמה, מתה בשנת 2007 בגיל 92.

במהלך השנים 1947 ו-1950, שימש אובראק בשתי הזדמנויות שונות כעד מטעם התביעה, נגד מפקד הגסטאפו קלאוס בארבי, ונגד חבר הרזיסטאנס לשעבר רנה הארדי (שמת בשנת 1987), שהואשם בהסגרתו של ז'אן מולן לידי הגסטאפו, וזוכה בסופו של דבר מחמת הספק.

ריימונד אובראק נותר מעורה גם במהלך חייו האזרחיים, ואף זכה לתשואות רבות בשנת 2008, בעת שנשא נאום בזכות החילוניות במסגרת כנס פוליטי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ