גראס: אלי ישי מזכיר לי את ראש השטאזי

חתן פרס נובל לספרות השווה בין ישראל לדיקטטורות חשוכות בשל איסור הכניסה שהוטל עליו לאחר פרסום שירו המותח ביקורת על המדינה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

הסופר הגרמני גינטר גראס השווה בין ישראל לדיקטטורות חשוכות, בשל החרם שהטילה עליו לאחר פרסום שירו, בו מתח עליה ביקורת. במאמר תגובה חריף, שפירסם היום (רביעי) בעיתון הגרמני "זידדויטשה צייטונג", כתב חתן פרס נובל לספרות, כי התנהלותו של שר הפנים, אלי ישי, מזכירה לו את זו של אריך מילקה, ראש המשטרה החשאית (השטאזי), בגרמניה המזרחית.

ישי הכריז בתחילת השבוע על גראס "אישיות בלתי רצויה" בישראל, והצהיר כי כניסתו לישראל תימנע. זאת, בעקבות פרסום השיר "דברים שחייבים להיאמר", בשבוע שעבר, בו טען גראס כי ישראל מהווה איום על השלום העולמי ומתכננת להשמיד את העם האיראני, וקרא לגרמניה להפסיק להעביר לישראל צוללות שעשויות לשאת ראשי נפץ גרעיניים. "אם הוא רוצה להמשיך להפיץ את יצירותיו המעוותות והשקריות אני מציע כי יעשה זאת מאיראן, שם יוכל למצוא קהל אוהד", אמר ישי.

במאמר התגובה כתב גראס, בן 84, כי עד כה נמנעה כניסתו לשתי מדינות בלבד - לפני כ-25 שנים - “גרמניה המזרחית" ובורמה – שתיהן דיקטטורות. "כעת שר הפנים בדמוקרטיה - מדינת ישראל – מעניש אותי באיסור-נסיעה. הטון של נימוקיו מזכיר את זה של מילקה" (ראש השטאזי, ע"א), כתב.

גראס הוסיף, כי מילקה עצמו היה זה שהסיר את איסור הכניסה עליו, כמה שנים מאוחר יותר, והחליף אותו בפיקוח מוגבר על מי שהוגדר כ"אלמנט חתרני".

בסוף המאמר שילב גראס ביקורת נוספת על ישראל, כשכתב: “אפילו בבורמה צומחת היום תקווה קטנה", בהתייחסו לניצחונה בבחירות של מפלגתה של מנהיגת האופוזיציה אונג סאן סו צ'י, אף היא כלת פרס נובל, אשר נרדפה על ידי השלטונות עד לאחרונה. "גרמניה המזרחית כבר לא קיימת; אבל ממשלת ישראל, ככוח גרעיני ללא פיקוח, מתנהלת באופן שרירותי ועד כה לא הוקעה על כך", סיכם גראס.

גראס הזכיר במאמר את ביקוריו הקודמים בישראל, ב-1967 וב-1971, וציין כי הוא "עדיין קשור" לישראל, ובמיוחד לשקט של מדבר יהודה. השר ישי, לדבריו, "לא יצליח להשכיח ממני את נסיעותיי הקודמות לישראל". עוד הוסיף, כי הוא זוכר את "הדיונים הליליים האינסופיים", כדבריו, שניהל עם חבריו בישראל על הכיבוש, לאחר מלחמת ששת הימים. “הם היו מלאי דאגה", כתב. “40 שנה לאחר מכן הפך הכיבוש לסכנה מאיימת".

ביקורת על איסור הכניסה לישראל פירסם השבוע גם העיתון "לוס אנג'לס טיימס", אשר השווה בין התנהלותה לזו שהיתה מצופה דווקא מאיראן. “בתגובה המוגזמת שלהם לביקורת של גראס, נציגי ישראל נוהגים כמו האיראנים", נכתב אתמול במאמר המערכת של העיתון. "למנוע כניסה למדינה מאינטלקטואל אירופי בולט בגלל העמדות הפוליטיות שלו, זה בדיוק מסוג התגובות שהיינו מצפים מהמולות של איראן".

בתגובה למאמרו של גינטר, בו אמר בין השאר כי השר ישי מזכיר לו את ראש השטאזי, אומר שר הפנים, אלי ישי: "אין ספק שגינטר, כבוגר משטרים אפלים, ידע בד"כ לזהותם. אך הפעם טענתו היא טעות, מדובר על משטר חכם ומחושב, הגאה במדינתו עוצמתו ויהדותו. במידה ויהיה מעוניין להניח עטו מכתיבת שירי אנטישמיות,אשמח להסביר לו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ