הדחת הבכיר הסיני: מפלגת השלטון מנסה ללכד את השורות

טניה בראניגן וג'ונתן פנבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טניה בראניגן וג'ונתן פנבי

גרדיאן

פעמון המוות הפוליטי של בו שילאי מצלצל ברחבי סין. יממה אחרי הדיווח הדרמטי על הדחתו של אחד הפוליטיקאים העולים בסין, הגבירה אתמול המפלגה הקומוניסטית את הפעולות לאיחוד השורות בתוכה וכלפי הציבור. זאת בניסיון לשים מאחוריה מהר ככל האפשר את הפרשה, שחשפה פילוג במערכת הפוליטית וחשדות כבדים לשחיתות בצמרת הממשל. ביטאון המפלגה, "פיפל'ס דיילי" פרסם בעמודו הראשון מאמר נרחב בו הוא קורא לחברי המפלגה הקומוניסטית "לשאת מסר אחיד" ולהתלכד סביב הפוליטביורו והעומד בראשו, נשיא סין הו ג'ינטאו.

במקביל, ממשיכה הצנזורה הסינית להסיר מרשת האינטרנט כל הודעה או התייחסות להדחתו של בו, ולחשדות המיוחסים לאשתו, גו קאילאי, כמי שמעורבת ברצח איש העסקים הבריטי ניל היווד בעיר צ'ונגצ'ינג בחודש נובמבר. בו סולק כבר לפני כמה שבועות מתפקידו כיו"ר המפלגה הקומוניסטית בעיר, אך נשאר בפוליטביורו ובוועדה המרכזית, אולי משום שבקרב המנהיגים שררה מחלוקת כיצד לטפל בעניין, חודשיים לפני כינוס המפלגה הקומוניסטית.

בו נחשב לכוכב פוליטי ודרכו לצמרת השלטונית בסין נראתה מובטחת. עם זאת, הוא נחשב למתנגד לקו המרכזי במפלגת השלטון ולמי שדוגל בהחלת חברה שוויונית ברוח ניאו-מאואיסטית. רבים סבורים כי יריביו של בו חיפשו הזדמנות לפגוע בו, כיוון שניסה לגייס תמיכה לבחירתו לתפקיד מנהיג המפלגה, שינוי המתרחש אחת לעשור. בני הזוג לא נראו בפומבי מאז 15 במארס ועל פי הערכות הם נתונים במעצר בבייג'ין. מן הסתם צפויים עוד גילויים בפרשה, אולם לעת עתה ברור לגמרי שהמנהיגות הסינית החליטה שבו צריך ללכת.

אף על פי שבו ריכז תשומת הלב בחמש השנים האחרונות בזכות קידומה של צ'ונגצ'ינג, הרי שדמותו הייתה ראוותנית מדי ובלתי ניתנת לשליטה מכדי שהפוליטביורו השולט בסין יסבול זאת. בו זכה לאהדה ציבורית, אך היה חסר תמיכה מוצקה בתוך המפלגה. הוא היה אינדיבידואליסט מדי במערכת הפועלת באמצעות ועד פועל. למרות פרסומו הרב, שאפתנותו עשתה אותו פגיע בסופו של דבר, או כמו שהגדיר זאת גורם סיני: "נוצרה נגדו קואליציה של כל מי שרצה להיפטר ממנו. הוא הפך ל'עושה צרות'".

ואולם, האירועים הדרמטיים האחרונים מוכיחים את העוצמה הגדלה של התקשורת המודרנית, אפילו במדינה כמו סין. לפני 40 שנה התחוללה במדינת הענק פרשה דומה, שבה היה מעורב יורשו הנבחר של מאו טסה טונג, לין ביאאו. הדבר הושתק במשך שנים, ועדיין איננו יודעים את הסיפור במלואו. אבל כעת, המדיה החברתית, האינטרנט והבלוגים אינם מאפשרים להסות את האירועים בדרך הישנה. המנהיגות מנסה להפסיק את הדיונים באינטרנט וברשתות המיקרו-בלוגים, אך מתקשה. תהיה זו טעות לראות במצב שנוצר ניצחון פשוט של חופש המידע, אבל אם בעבר אפשר היה להעלים מידיעת הציבור את המשחק המפלגתי האכזרי שמשחקת הצמרת הפוליטית הסינית, כיום כבר אין זה אפשרי. אפילו בעלי החליפות הכהות המנהלים את סין נבוכים מול השאלה איך מיישמים שלטון חד-מפלגתי בחברה המתפתחת במהירות רבה כל כך.

עלייתה ונפילתה של גו קאילאי

שירות "הארץ"

אד בירן, עורך דין אמריקאי מדנוור, עבד עם גו קאילאי, אשתו של בכיר המפלגה הקומוניסטית שהודח, בו שילאי, לפני כמה שנים. בירן סיפר לרשת בי-בי-סי שהיא אשה נאה, כריזמטית ומצחיקה. לדבריו, הוא הזדעזע לשמוע שהיא מסובכת בחקירת רצח.

גו, אשתו השנייה של בו, למדה משפטים באוניברסיטת בייג'ין היוקרתית, אחר כך פתחה משרד עורכי דין משלה. בירן פגש אותה לראשונה כשביקר בעיר דליאן, כשבו עמד בראשה. הוא הלך לפגוש את גו יחד עם לקוח בעניין מיזם עסקי. "היא הרשימה אותי מאוד. היא אשה מעניינת ומצחיקה", אמר.

ב-1997, גו יצרה קשר עם בירן וביקשה ממנו לסייע לה לייצג כמה חברות סיניות שנתבעו בעיר מובייל באלבמה. גו, שמדברת אנגלית רהוטה ושוטפת, מילאה תפקיד עיקרי במשפט זה, שהוכרע לטובת החברות. היא אפילו כתבה ספר על הקרבות המשפטיים בארה"ב, שנקרא: "לזכות בתביעה בארה"ב".

בדומה לבעלה, גם גו היא בתו של בעל תפקיד בכיר בסין. אביה היה הגנרל גו ג'ינשנג, מהפכן בולט בשנים לפני שהמפלגה הקומוניסטית עלתה לשלטון. בתום המהפכה, כיהן האב בתפקידים בכירים, אולם כבכירים רבים אחרים שלא הסכימו עם דרכו של מאו, נכלא בתקופת מהפכת התרבות.

גו פגשה בבו ב-1984, בזמן טיול שעסק באמנות סביבתית במחוז ג'ין במדינת המחוז ליאונינג בעת שהיה מזכיר המפלגה הקומוניסטית של המחוז. לזוג בן אחד, בו גואגואה, שלמד בהארו שבבריטניה, המשיך בלימודיו באוניברסיטת אוקספורד וכעת הוא לומד באוניברסיטת הרווארד שבארה"ב.

למרות הטענה שגו פרשה מהעסקים לאחר שבעלה התמנה לראש העיר צ'ונגצ'ינג, נראה שאין זה מדויק. לדברי סוכנות הידיעות שינחואה, היו לה אינטרסים כלכליים משותפים עם איש העסקים הבריטי ניל הייווד. הם נקלעו לסכסוך עסקי שהלך והחמיר, וכעת גו חשודה ברציחתו.

תגיות:

תגובות