אומרים לא לקן

לונדון תבחר ראש עירייה ב-3 במאי, והבחירה קשה: בוריס ג'ונסון השמרן, כוכב טלוויזיה, נצר למלך ג'ורג' השני ויש אומרים ליצן; או קן ליווינגסטון מהלייבור, חובב שתייה שהסתבך בפרשיית מס, תומך באיראן ומסתכסך עם היהודים

שאול אדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אדר

לונדון

שבת אביבית בפלמרס גרין, פרבר אופייני בצפון לונדון. ברחובות מתנהלת חבורה קטנה מאחרי גבר מוצק בעל רעמה צהובה. "היי, בוריס! בוריס אתה גדול!", צועק נהג מונית לעבר האיש עם הרעמה, בוריס ג'ונסון, ראש עיריית לונדון. הנהג צפר פעמיים, נופף בידו לעבר בוריס ואז נכנס באחורי מיני מינור שכמעט ולא ניזוקה. המונית השחורה איבדה את כל הפגוש הקדמי.

בוריס (איש לא משתמש בשמו המלא) ג'ונסון הוא מסוג הפוליטיקאים שעוצרים את התנועה. הוא הפוליטיקאי הבריטי המוכר ביותר אחרי ראש הממשלה דיוויד קמרון וכוכב טלוויזיה כריזמטי. מתנגדיו טוענים שהוא תאונה פוטנציאלית, אומרים שהוא ליצן ותו לא. אבל בסיור הזה הוא זוכה לתגובות מעודדות מהתושבים, שדיברו אתו על בעיות מסים, ביקשו יותר שוטרים, התלוננו על סמים בשכונה - אבל נהגו בו כבסלבריטי של ממש.

בוריס ג'ונסון (מימין) וקן ליווינגסטון. קן, תעזור לי צילום: רויטרס

במספרה אחת קיבלו את פניו במחיאות כפיים והתארגנו לצילום קבוצתי, מהסוג שמנהלי קמפיין חולמים עליו. במרכז גבר בלונדיני, חניך איטון ואוקספורד, נצר למשפחתו של המלך ג'ורג' השני. סביבו גברים שחורים שמוצאם מהקריביים, אישה מבוגרת שמוצאה ממזרח אסיה, ועובדות המספרה שמדברות במבטא של מעמד הפועלים הלונדוני. במספרה אחרת בוריס לוחץ ידיים לפני שהוא מגלה בפינת הסלון חבורת עובדות ושועט לעברן מיד. הן מוקסמות, כמעט נמסות.

ברחוב עוצר אותו אב יהודי עם עגלת ילדים. "ג'וש רוצה להגיד לך משהו", אומר האב לבוריס ומדבר בשם בנו הקט. "אנחנו תומכים בך בבחירות, רק לא קן".

הקריקטורה של יו גרנט

בוריס היה חבר מפלגה אלמוני יחסית עד שהחל להשתתף בתוכנית הסאטירית "האם יש לי חדשות בשבילך". שם הוא סיפק הופעות שתוארו על ידי חברי הצוות הקבועים "כלקוחות מספר של פי.ג'יי וודהאוס". בוריס הצחיק, גמגם, הבריק והשתטה לגמרי, וגילם קריקטורה של המשתתף הקבוע יו גרנט, בעצמו קריקטורה של המעמד העליון. יש לו נטייה להתחיל משפט, לגלוש לסיפור, להשתמש באוצר מילים מרשים אך לא תמיד מובן ולסיים בהמהום (חפשו ביו טיוב את הקטע על הפינג פונג והוויף וואף). מאז הכין סדרות תעודה מעמיקות על ספרד והמשטר הרומי, ערך ועודנו עורך את מגזין הספקטייטור והפך ליריב פוליטי עיקש של דיוויד קמרון, ראש הממשלה.

שבעה מועמדים יתמודדו בבחירות לעיריית לונדון ב-3 במאי 2012. שלושה מהם אזוטריים, שניים נציגיהם חסרי הסיכוי של הירוקים והליברל-דמוקרטים. שני המתמודדים העיקרים הם ג'ונסון, נציג המפלגה השמרנית וראש העירייה המכהן; וקן ליווינגסטון - נציג מפלגת הלייבור וראש העירייה לשעבר, שהפסיד לג'ונסון בבחירות של 2008 אחרי שתי קדנציות.

בסיבוב הזה התנאים אמורים היו לשחק לידיו של ליווינגסטון. "קן האדום" היה כוכב בשמאל הבריטי, סוציאליסט מסור לרווחת המעמד הנמוך והבינוני. ג'ונסון לעומתו הוא בן למעמד המפונק, מייצג את המפלגה השמרנית השלטת בעיר שמצביעה לייבור. שמו נקשר בשערוריות והוא ניהל רומאנים ממושכים מחוץ לנישואיו. ב-2009 הכריז בבי-בי-סי ששכרו השנתי מכתיבת טורים לדיילי טלגרף, 250 אלף פאונד בשנה, אינו אלא "מזון תרנגולות", כלום כסף שהוא פי עשרה משכרו הממוצע של פועל בבריטניה. הוא גם קרא לחגיגות יום סנט פטריק בלונדון "זבל שמאלני", והתנצל.

ולמרות כל אלה בוריס נחשב למועמד ישר, אותנטי למרות מעמדו ובעל כישורי מנהיגות וקשרים במקומות הנכונים. הסקרים מצביעים על יתרון של 8 אחוז לטובתו - יתרון שמלמד לא רק על האהדה לבוריס, אלא גם על מצבה הנואש של מפלגת הלייבור ועל האישיות של המועמד ליווינגסטון.

תקופה ארוכה היה קן ליווינגסטון דמות בולטת ואהודה בין מצביעי הלייבור. אבל בעשור האחרון הוא הפך לנטל, והוכתר בתואר סוציאליסט שמפניה. הוא הזמין יינות באלפי ליש"ט לסעודות העירייה, קנה נעליים ב-260 ליש"ט על חשבון משלמי הארנונה ושכר את שירותי החברה של אם-בתו. הוא אף הקים חברה אליה הזרים את הכנסותיו ושילם מס חברות נמוך. הכל חוקי, אבל מפוקפק. תחקיר של צ'אנל 4 ערב הבחירות ב-2008 חשף אי סדרים והפקרות כלכלית בעיריית לונדון, ואת הרגלי השתייה של ראש העיר, שהצטייר כאדם גס, עקשן ויהיר שלא מוכן להודות בטעויותיו. ג'ונסון ניצח עם 53 אחוז מהקולות.

בקהילה היהודית, שאימצה את סיסמת הבחירות "אמרו לא לקן", רבים נשמו לרווחה. כראש עיריית לונדון אירח ליווינגסטון את המטיף המוסלמי יוסוף אל קרדאווי, מי שקרא לסקול הומואים, לכרות דגדגנים ולבצע פיגועי טרור בישראל. את המחאה הציבורית שצצה ליווינגסטון פטר בביטול כסילוף דבריו של המטיף על ידי גורמים ציוניים. ציונים היתה מילת מפתח גם בתוכנית החודשית שהגיש ליווינגסטון בפרס טי.וי, רשת טלוויזיה איראנית בשפה האנגלית ממנה קיבל משכורת נאה.

לאור התחושה הקשה שעורר ליווינגסטון אצל יהודי העיר, אורגן מפגש בינו ובין יהודים תומכי לייבור במטרה שזה יספק להם הצדקה להצביע לו. במפגש הסגור, שנערך ב-1 במארס, ליווינגסטון סירב להתנצל על הערות פוגעניות בעבר. (זכורה ביותר התבטאותו מ-2005, אז כינה את היהודי אוליבר פיינשטיין, עיתונאי האיוונינג סטנדרד, "שומר מחנה נאצי" - בהתייחסות למעורבות של העיתון בתמיכה בנאצים בשנות ה-30). הוא גם התגאה באירוח אל קרדאווי ובשיתוף הפעולה עם הממשל האיראני.

נציגי הקהילה היהודית שנכחו בפגישה הביעו את מורת רוחם במכתב לראש מפלגת הלייבור אד מיליבנד, שדלף. לדבריהם אמר להם קן ש"הוא אינו צופה שהקהילה היהודית תצביע ללייבור מכיוון ששיעור ההצבעה לשמאל עומד ביחס הפוך לרמת העושר, ורמז שמכיוון שהקהילה היהודית עשירה אנחנו לא נצביע בשבילו". הנציגים סימנו שזו ההזדמנות האחרונה של קן לתקן את הקשר עם הקהילה היהודית.

מיליבנד יצא להגנתו. "אני מכיר היטב את קן ליווינגסטון", אמר. "אין בו טיפה של דעה קדומה. הוא מושך את בני כל האמונות, מכל רקע ודת, לקמפיין שלו. הוא נאבק באפליה כל חייו ואני יודע שזה מה שהוא הולך להמשיך לעשות".

אבל הקהילה היהודית מתקשה יותר ויותר להאמין בזה. "אני לא יכול להצביע לקן ליווינגסטון", כתב אחד ממשתתפי האירוע, עיתונאי הגרדיאן ג'ונתן פרידלנד. "הצהרותיו, עלבונותיו ומעשיו פגעו בי, ביהודים כמוני ויש לקוות שבכל לונדוני המתנגד לאפליה". מעל דפי הגרדיאן המגויס להצלחתו ביטא פרידלנד, תומך לייבור מלידה, את רחשי הלב של רוב יהודי העיר: רק לא קן.

דן ריקמן, יהודי אורתודוקסי מצביע לייבור, תמך בהידברות של קן עם אל קרדאווי וראה בה ניסיון להתחבר לקולות המתונים בקהילה המוסלמית בלונדון על מנת לדחוק את הקיצוניים לשוליים. "כשאנו מדברים על ‘קולות מתונים' הכוונה היא למתונים בהקשר שלהם (...) אל-קרדאווי הוא ‘קונסרבטיבי מתון' וקול חשוב בזרם המרכזי באסלאם. הוא גינה את אל קעאדה וצריך להבין אותו בהקשרו, ממש כמו שיש להבין בהקשרן את התבטאויותיו הבלתי מתונות של הרב עובדיה יוסף", כתב.

אבל אפילו ריקמן הודה שאחיזתו בקן נחלשת. "קן, בבקשה תעזור לי ותעשה מאמץ כן להתחבר ליהודי לונדון שרוצים לתמוך בך. אני מעדיף להצביע למענך ולמען עתיד פרוגרסיבי ללונדון, מאשר להפוך לפופולרי בבית הכנסת שלי כשכבר לא אוכל עוד לצאת להגנתך".

ליווינגסטון פרסם התנצלות בג'ואיש כרוניקל וטען שהערותיו הובנו שלא כהלכה. "יהודים עיצבו את לונדון", כתב. "אני לא יכול להוקיר את לונדון מבלי להוקיר את יהודי לונדון. התרומה שלהם לעיר עצומה, פוליטית, כלכלית, תרבותית, אינטלקטואלית, פילנתרופית, ואמנותית. אני אולי שולף מהר ונראה כמי שאינו מקשיב אבל אני כן עושה זאת. אני סוציאליסט, מאמין במחשבה רציונלית, ושלטון החוק. היהודים הניחו את היסודות לכל אלו. עבודה עם הקהילה היהודית חיונית עבורי ועבור כל מה שאני תומך בו. יותר מכך, בניגוד למה שנטען, אני רואה ביהודים עם, לא רק דת או קבוצה אתנית אלא עם. השמרנים לוקחים את תמיכת יהודי לונדון כמובן מאליו - אני לא".

זה לא משכנע את סטיבן פולארד, עורך הג'ואיש כרוניקל שפרסם את דבר הפגישה. "כל אחד עשוי לפלוט שטות שאינה בהכרח מעידה על אופיו, אבל הוא שב וחוזר על התנהגותו בלי ניסיון להסביר, להצדיק או לפייס". לדעתו קן בונה את הקריירה הפוליטית שלו על פילוג קהל הבוחרים. "יש פי עשרה מצביעים מוסלמים מיהודים בלונדון ולכן הוא שמח לאבד את הקול היהודי אם פירוש הדבר הוא לקבל את קולות המוסלמים".

פרשנים פוליטיים שתוהים מה הביא את מפלגת הלייבור לבחור בקן כמועמדה משיבים שלא היה בנמצא מועמד טוב יותר, אם כי יש סבורים שמדובר במזימה שנועדה להיפטר מראש המפלגה: פוליטיקאי חיוור בשם אד מיליבנד. חבר פרלמנט אנונימי של הלייבור אמר לטלגרף שהוא מקווה שליווינגסטון יחוסל ויושפל. "הוא מייצג פלגנות, תמיכה בקיצונים מוסלמים, הבטחות פרועות לבזבוז כספים ותמיכה בלוקחים ולא באלו שנותנים לחברה. בדיוק כל הגורמים שפוגעים במפלגה. אם לא ננצח בבחירות האלו בעיר של תומכי לייבור, אנו חייבים לבחון מחדש את המנהיגות שלנו".

בוריס לעומת זאת מבטיח: "אני ראש עיר שיביא אחדות לעיר", אמר ל"הארץ". "אנחנו אחת הערים הגדולות הבטוחות בעולם. אני ראש עיר שיצר 200 אלף מקומות עבודה, ואני מאמין שיש לי את החזון וגישה חיובית ואל תשכח, יש לי גישה שונה לחלוטין לממשל מאשר לקודמי בתפקיד. הוא ביזבז מאות מיליונים על הסוכנות לפיתוח לונדון ללא שום תוצאות. אנחנו בזמנים קשים, הוא העלה את הארנונה לדירות הזולות ביותר ואני צמצמתי. שיסוי קבוצות אלו באלו זה צעד מסוכן לעיר שלנו. ראש העיר צריך לשפר את חיי התושבים ולא לספק מופעי ראווה של פוליטיקה בינלאומית".

החודש טען הסנדיי טיימס שבוריס הוא המועמד הבולט להחליף את קמרון כשזה יפרוש.

features@haaretz.co.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ