בתום חודש של מתיחות |

צפון קוריאה שיגרה טיל ארוך טווח, שהתפרק ונפל לים לאחר זמן קצר

פיונגיאנג הכריזה כי מדובר בשיגור לוויין מטארולוגי, אולם במערב טוענים שמדובר בניסוי מסווה של טיל בין-יבשתי; ברקע: הכנות לביצוע ניסוי גרעיני נוסף

רויטרס
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

צפון קוריאה אישרה הבוקר (שישי) כי הטיל ארוך הטווח ששיגרה הלילה התפרק במעופו. סוכנות הידיעות הרשמית במדינה "KCNA" דיווחה כי "מדענים, טכנאים ומומחים בודקים ברגעים אלה את הסיבות לכישלון השיגור". מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס מאוחר יותר היום לדיון מיוחד בנושא.

הלילה, בתום שבועות של מתיחות אזורית, שכללה איומים מפורשים מצד המערב, שיגרה  צפון קוריאה את הטיל  - אשר לטענתה נושא לווין מתוצרתה. גורמים אמריקאים שעקבו אחר מעוף הטיל טענו כי הוא התפרק לאחר שיגורו. מוקדם יותר השבוע איימה יפאן להפילו אם יעבור מעל שטחה, והערב הודיע שר ההגנה היפאני כי הטיל נפל לים דקה למעופו. צפון קוריאה, כאמור, אישרה את הטענות על כישלון השיגור.

מדינות המערב מיהרו לגנות את השיגור. מהבית הלבן נמסר כי "למרות כישלון השיגור, פעולותיה המתגרות של צפון קוריאה מאיימות על הביטחון האזורי, מפרות את החוק הבינלאומי וסותרות את הבטחותיה. פעילות הטילים של צפון קוריאה מדאיגה את הקהילה הבינלאומית... ארה"ב נותרה מחוייבת לביטחונן של בנות בריתה באזור...במעשים אלו, צפון קוריאה רק מבודדת את עצמה עוד יותר, והיא מבזבזת כסף על נשקים ופרופגנדה, בעוד העם הצפון קוריאני סובל מרעב". בנוסף, גורם בכיר במשרד החוץ הרוסי אמר כי השיגור מנוגד להחלטות של מועצת הביטחון של האו"ם,  כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס". למרות זאת, שר החוץ הרוסי, סרגיי לוורוב, אמר כי רוסיה מתנגדת להטלת סנקציות חדשות על צפון קוריאה.

גם דרום קוריאה הצטרפה לגינויים. משרד הביטחון במדינה אמר כי הטיל התפוצץ באוויר בדקות הראשונות לשיגורו, וחלקים ממנו נפלו בחופה המערבי. "אנחנו יוצאים במבצע חיפושים כי למצוא את החלקים של הטיל", אמר גורם רשמי במשרד, וטען גם הוא כי ניסוי מסווה של טיל בין יבשתי. סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית "יונהאפ" דיווחה כי שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון ושר החוץ הדרום קוריאני קים סונג וואן שוחחו בטלפון בעקבות השיגור והסכימו שיש לפעול בצורה תקיפה יותר כנגד צפון קוריאה. הם אף הסכימו להעלות את הנושא בפני מועצת הביטחון של האו"ם.

שרי החוץ של ה-G8, ארגון המדינות המתועשות, גינו גם הם את השיגור ואמרו שהוא מנוגד להחלטות של מועצת הביטחון. הם קראו לצפון קוריאה לפרק את פצצות הגרעין שלה והטילים ארוכי הטווח שלה, ולהפסיק את העשרת האורניום. שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, כינתה את השיגור "הפרה בוטה של התחייבויותיה הבינלאומיות של צפון קוריאה".

לטענת פיונגיאנג, הטיל נשא לחלל לוויין, "קואנגמיונגסונג3" שמו, המצויד במצלמה שתצלם את פני הקרקע ותשלח נתוני מזג אוויר. וושינגטון טענה מנגד כי השיגור הינו מסווה לניסוי בטיל ארוך טווח. ההסלמה הציתה מחדש את העימות בין הדיקטטורה המסוגרת שבראשה עומד כיום קים ג'ונג און, ובין מדינות האזור וארה"ב, הרואות בכך ניסוי בטיל שעלול בעתיד לשאת ראשי נפץ גרעיניים.

ארה"ב, בריטניה, יפאן ומדינות נוספות, קראו לצפון קוריאה לבטל את השיגור, וציינו שהוא מהווה הפרה של החלטת האו"ם האוסרת על צפון קוריאה פיתוח ושיגור טילים בליסטיים וגרעיניי, והפרה של ההבנות שאליהן הגיעה פיונגיאנג אך לאחרונה - לפיהן תחדל מפעילות גרעינית אסורה וניסויי טילים בתמורה לסיוע במזון. גם סין השכנה ניסתה למנוע התלקחות אזורית.

ברקע השיגור ישנם גם דיווחים על הכנות שעושה הדיקטטורה המסוגרת לביצוע ניסוי גרעיני שלישי. ב-2006, ערכה צפון קוריאה ניסוי גרעיני ראשון. על פי הערכות המערב אז, לא היה ביקוע גרעיני מלא במתקן שנוסה והניסוי הוכתר ככישלון חלקי. צפון קוריאה, מצדה, הכריזה כי הניסוי יביא "לשלום ויציבות" באזור. באוקטובר 2009 ביצעה צפון קוריאה ניסוי גרעיני נוסף, שהפתיע את שירותי המודיעין של המערב והוכיח כי היא ממשיכה במדיניות המתריסה כלפי הקהילה הבינלאומית.

כמה חודשים קודם לכן, באפריל 2009, ערכה צפון קוריאה ניסוי בטיל ארוך טווח שלטענתה אמור היה להכניס למסלול בחלל לוויין מתוצרתה, ואולם גם שיגור זה נכשל והטיל נפל לים במרחק של כ-2,000 ק"מ ממזרח לחופי יפאן.

ביסוס שלטונו של קים

פרשנים טענו השבוע כי השיגור הוא חלק מסדרת אירועים ובהם שני כינוסים פוליטיים חשובים, שבהם מתכננת ממשלת צפון קוריאה להפגין בפני העולם את אחדות והמשכיות השלטון. קוריאה הצפונית הענייה אך החמושה היטב הציבה לעצמה יעד, ששנת 2012 תהיה "שנת עוצמה ושגשוג", כדבריו של המנהיג המנוח קים ג'ונג איל לפני מותו בדצמבר שעבר.

החגיגות יגיעו לשיאן ביום ראשון הקרוב, שבו ימלאו 100 שנים להולדת סבו של קים, מייסד המדינה קים איל סונג. קוריאה הצפונית מתכננת לציין את האירוע המכונן לא רק בשיגור הטיל אלא גם בעצרות ענק שבהן יהללו את הישגיהם של שני המנהיגים, קים איל סונג וקים ג'ונג איל.

Read this article in English: North Korea admits long-range missile failure; U.S. condemns 'provocative' threat to security

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ