שיחות הגרעין באיסטנבול |

במערב ובטהראן הביעו אופטימיות זהירה והדגישו: המטרה - לבסס אווירה של אמון

על רקע הפרת ההבטחות הבינלאומיות של צפון קוריאה, קראו בבית הלבן לטהראן להתייחס לשיחות ברצינות; המו"מ החל בשבת לפני הצהריים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

סבב שיחות הגרעין בין איראן למערב החל היום (שבת) לפני הצהריים. "המשלחות נכנסו...הכנס בדיוק מתחיל" אמר דיפלומט המקורב למגעים.

ערב פתיחת סבב השיחות באיסטנבול בין איראן לשש המעצמות, הביעו דיפלומטים מערביים אופטימיות זהירה בנוגע לסיכויים לקיים דיון רציני ומעמיק עם נציגי טהראן, בין השאר לאור הסנקציות הכבדות שהופעלו על המדינה, מאז סבב השיחות הקודם שהתקיים בינואר 2011. על רקע מתיחות לאור הפרת ההבנות בין ארה"ב לצפון קוריאה עם שיגור הטיל ארוך הטווח הלילה, ואיומים של מועצת הביטחון בנקיטת צעדים נגד המדינה, מדגישים במערב את חשיבות השיחות בראש ובראשונה לביסוס אווירה של אמון בין הצדדים.

נציגי שש המעצמות – ארה"ב, צרפת, רוסיה, סין, בריטניה וגרמניה, בנוסף לבכירים איראניים, הגיעו אמש לאיסטנבול. סעיד ג'לילי, הנושא ונותן הבכיר מטעם טהראן בשאלת הגרעין האיראני, אף סעד עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון. "אנו מקווים שהסבב הראשון של השיחות ייצור אווירה שתאפשר תהליך מתמשך, בו נראה תוצאות ממשיות", אמר דוברה של אשטון. במאמר דעה שפרסם הלילה ב"וושינגטון פוסט", כתב שר החוץ האיראני, עלי אכבר סלאחי, כי מדינתו מקווה שכל המעורבים בשיחות יתחייבו לקיים דיאלוג מעמיק, ויעשו מאמץ כן לכונן מחדש את הביטחון והאמון בין המדינות.

בוושינגטון קראו אמש לאיראן להתייחס ברצינות לשיחות, והדגישו שוב שחלון הזמן הדיפלומטי אינו בלתי מוגבל. בן רודס, סגן היועץ לביטחון לאומי של הבית הלבן, אמר כי הממשל האמריקאי רואה בשיחות סימן חיובי. "איש לא מצפה לפתור את כל חילוקי הדעות במפגש אחד, אבל מה שאנחנו רוצים להשיג הוא אווירה חיובית, ושהממשלה האיראנית תפגין את רצינותה ומחויבויותיה למשא ומתן רציני עם המעצמות".

לדבריו של רודס, "אנחנו רוצים לפתוח עם שיחות שיגעו בדאגותינו לגבי תוכניתם הגרעינית, ואנחנו רוצים שהשיחות הללו יתקדמו בנימה של דחיפות. כפי שאמר הנשיא אובמה, אנחנו מאמינים שיש זמן ומרחב לדיפלומטיה, אולם הוא לא בלתי מוגבל".

בנוגע לאפשרות שהעלתה רוסיה, להציע לאיראן יוזמות כלכליות, אמר רודס כי "אנחנו צריכים לראות מה האיראנים מוכנים לעשות. עליהם רובצת האחריות לעמוד במחויבויותיהם הבינלאומיות. הם אלו שהפרו אותן. אנחנו רוצים לשמוע מהאיראנים כיצד הם יכולים לבנות את ביטחון הקהילה הבינלאומית. אם יעשו כך, בהחלט נהיה מכנים לנקוט בפעולות הדדיות". רודס הדגיש כי הסנקציות הכלכליות עלולות להיות מוחרפות במהלך האביב והקיץ. "בנוסף לשיחות, אנחנו מאמינים בהפעלת לחץ נוסף על הממשלה האיראנית", אמר.

איראן אמרה השבוע שתציג באיסטנבול "יוזמות חדשות" בעניין עתיד תוכנית הגרעין. ג'לילי אמר לכלי תקשורת באיראן לקראת פתיחת השיחות כי ארצו מקווה שגם נציגי המעצמות "יבואו לשיחות מתוך גישה קונסטרוקטיבית". הוא נמנע מלהיכנס לפרטי היוזמות, אולם הפגין קו חיובי יותר בהשוואה לגישה הנוקשה שהפגינו דוברים רשמיים בטהראן בתחילת השבוע, כשדחו את דרישות ארצות הברית שיועלו בשיחות, כפי שהן פורטו בעיתון "ניו יורק טיימס". שר החוץ האיראני, סלאחי, אמר בראשית השבוע כי הצגת תנאים מוקדמים לשיחות פסולה ותפגע בהצלחתן. הצדדים כבר הסכימו לקיים סבב נוסף בקרוב, בבגדאד.

בירושלים מתרשמים כי הממשל האמריקאי מפגין כעת קו נוקשה יותר כלפי איראן בהשוואה להתנהלותו עד לפני כמה חודשים. נראה כי הדבר קורה, במידה רבה, עקב האיומים המרומזים לתקיפה צבאית ישראלית של אתרי הגרעין האיראניים, שהשמיעו בכירים ישראלים בחודשים אלה. שרים בקבינט הודו כי הסנקציות שאישרה הקהילה הבינלאומית, בהובלת ארצות הברית, הן החריפות ביותר עד כה, וכי הן עולות על מה שישראל העריכה שניתן יהיה להגיע אליו עד לאחרונה.

האו"ם שוקל את תגובתו לשיגור הטיל בצפון קוריאה

מועצת הביטחון של האו"ם גינתה אמש את צפון קוריאה, נוכח שיגור הטיל ארוך הטווח הלילה שהתפרק במעופו. באו"ם ציינו כי השיגור הוא הפרת המחויבויות למועצה, וכי ינקטו צעדי תגובה עליהם יוחלט בהמשך. עם זאת, שגרירת ארה"ב לאו"ם סוזן רייס, אמרה כי מוקדם מידי לקבוע אילו צעדים ינקטו. "חברי המועצה הסכימו להמשיך לדון על תגובה הולמת, בהתחשב בדחיפות המצב", אמרה לאחר הפגישה.

מוקדם יותר הודיעה ארה"ב כי תעצור את תוכנית אספקת המזון לצפון קוריאה, שהתייחבה לספק למדינה בתמורה להפסקת הפעילות הגרעינית האסורה וניסויי הטילים. "הנסיון לשגר את הטיל מראה שצפון קוריאה לא יכולה לעמוד במחויבויותיה", אמר בן רודס בתדרוך הכתבים. "לכן, לא נמשיך עם הסכמתנו לסייע להם". לדבריו, אם תמשיך פיונגיאנג בצעדים הפרובוקטיביים, יתכן שינקטו נגדה סנקציות נוספות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ