התנגשות המעמדות בברזיל

התאונה שבה הרג בן האיש העשיר ביותר ברזיל פועל על אופניים, היתה התנגשות בין 2 מדינות: אחת של אליטה עשירה, ואחת של מיליונים שמנסים להתקיים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

מוצאי שבת 17 במארס החל כמו כל מוצאי שבת בברזיל. תור בטיסטה, בנו בן ה-20 של האיש העשיר ביותר במדינה, היה בדרכו חזרה לביתו ממסעדת סטייקים בהרים מעל ריו דה ז'ניירו. הוא ישב ליד הגה מכונית הספורט של אביו, מרצדס-בנץ מקלארן SLR, ששוויה 1.3 מיליון דולר.

ונדרסון פררה דוש סנטוש, בן 30, שהתגורר בצריף עלוב בקצה הכביש המהיר ועבד בפריקת משאיות, רכב על אופניו בדרכו לקנות קמח. אשתו התכוננה לאפות עוגה כדי לחגוג את יום הולדתה.

כשהמקלארן של בטיסטה פגעה בפררה דוש סנטוש והרגה אותו במקום, היה ברור שההתנגשות אירעה לא רק בין שני הגברים.

שתי מדינות ברזילאיות נפרדות התנגשו באותו רגע התנגשות חזיתית: האחת של אליטה קטנה, שחיה חיי עושר בלתי נתפשים, והשנייה של מיליוני אנשים שמנסים להתקיים בשולי העושר הזה.

הפגנה בסאו פאולו בעקבות מותה של רוכבת אופניים בחודש מארס. צילום: רויטרס

  עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

  "כל כך הרבה אנשים נדרסו פה שכבר הפסקתי לספור", אמר צ'אובי לופש, בן 49, פועל שהכיר את פררה דוש סנטוש והמתגורר בקרבת מקום לזירת התאונה, שכונת עוני בפאתי ריו. כמאה משפחות חיות בצריפים צפופים על מדרון הסמוך לכביש המהיר.

  "המקרה הזה זכה לתשומת לב רבה כל כך בגלל האיש", אמר לופש, שהתייחס בדבריו לאביו של תור בטיסטה, אייקה בטיסטה, איל מכרות שהונו מוערך ב-30 מיליארד דולר, ואשר נהג להחנות את המקלארן בסלון של ארמונו המפואר.

  חוקרי התאונה קבעו שמהירות מוגזמת לא היתה הגורם, שכן בטיסטה נהג במהירות מרבית של 100 קמ"ש, בכביש שבו מותרת מהירות של 110 קמ"ש.

  תאונות דרכים קטלניות נפוצות כל כך בברזיל, שלעתים נדירות הן זוכות לתשומת לב ברמה הלאומית. ב-2010 נהרגו בתאונות דרכים יותר מ-40,600 בני אדם, עלייה של כ-25% לעומת 2002, וברזיל מנסה להיאבק בעלייה הזו בדרכים שונות.

  לפחות 391 אנשים נפגעו בחמש השנים האחרונות ממכוניות רק בכביש המהיר שבו נהרג פררה דוש סנטוש, אמרה דוברת משטרתית.

  ואולם, מותו של פררה דוש סנטוש ב-17 במארס עורר ויכוח על עושר, השפעה ומוות בתאונות דרכים, בדומה למה שקרה בסין ב-2010, כשבנו של בכיר רב-השפעה דרס בת איכרים ענייה ועורר גל מחאה נגד עשירי המדינה.

  ברזיל עשתה בשנים האחרונות דרך ארוכה בצמצום האי-שוויון בהכנסות של תושביה, והביאה להעלאת 40 מיליון בני אדם למעמד הבינוני. ואף על פי כן, היא עדיין נמצאת בין המדינות הפחות שוויוניות ברחבי העולם.

  "אני לא מבינה למה הורים עשירים במיוחד מעודדים את ילדיהם הצעירים והלא-מנוסים לנהוג במכוניות יוקרה שאינן מתאימות לדרכים שלנו", אמרה רות דה אקינו, בעלת טור בכתב העת "אפוקה", במאמר על תור בטיסטה. "אנחנו לא בגרמניה, אין לנו כבישים מהירים חדישים".

  קלבר קרוואליו רומבלספרגר, עורך הדין המייצג את משפחת פררה, אמר לאחר התאונה כי עדי ראייה סיפרו שפררה דוש סנטוש נפגע בשולי הכביש כשבטיסטה ניסה לעקוף אוטובוס באופן לא חוקי ולא בטוח. אך גם בטיסטה וגם אביו הציגו גרסה שונה לגמרי על מה שקרה שם.

  "חוסר זהירותו של רוכב האופניים היתה יכולה לגרום למותם של שלושה אנשים", אמר בטיסטה האב, בן 55, במסר שהעלה בטוויטר לאחר שפררה דוש סנטוש נקבר. לדבריו, בנו והחבר שנסע אתו ברכב היו יכולים להיהרג.

  אייקה בטיסטה. בנו נוהג לקפץ בין מועדוני לילה במטוס פרטיצילום: רויטרס

  בטיסטה הבן פנה גם הוא לאינטרנט. בחשבון חדש שפתח בעבורו אביו (לחשבון של האב, המדורג בצמרת רשימת המיליארדרים של מגזים פורבס, יש כ-700 אלף קוראים), הוא העלה עשרות מסרים שבהם טען כי פררה דוש סנטוש רכב על אופניו בנתיב השמאלי. הוא גם טען שנהג במהירות חוקית והתפאר בכישוריו כנהג.

  "אני נוהג במכוניות אוטומטיות כשרגל אחת על דוושת הגז והשנייה על דוושת הבלימה, ולכן התגובות שלי הרבה יותר מהירות", כתב תור בטיסטה באחד המסרים.

  בציוצים אחרים הסביר שנחתך בפניו כשגופתו של פררה דוש סנטוש התרסקה על השמשה הקדמית של מכוניות, וציין שהורה לעורך דינו ליצור קשר עם משפחת ההרוג ולהציע לה עזרה, כולל תשלום בעבור הלוויה.

  הוא התפאר שלא היתה לו תאונה לפני כן, אך העיתון "או גלובו" דיווח שבשנה שעברה נהג בריו דה ז'ניירו במכונית אאודי, התנגש ברוכב אופניים קשיש בן 80 וגרם לו לשבר באגן הירכיים.

  תור בטיסטה גם תיאר בטוויטר כיצד עזב את מקום התאונה והשאיר מאחור את אחד משומרי ראשו כדי שייצג אותו. לדבריו, אחות אמרה לו שעליו להיבדק בבית חולים, אך במקום זאת, לפי עצת רופאו הפרטי, הוא הלך לביתו בשכונה ז'ארדים בוטניקו היוקרתית.

  לאחר שהגיע לביתו, הוא העדיף - לדבריו - לשוב למקום התאונה. בהגיעו לתחנת משטרה, הוא התבקש לעבור בדיקת נשיפה שבה לא התגלה אלכוהול בדמו. לאחר שמילא את הדו"ח המתאים, המשטרה הורתה לו לשוב לביתו.

  ברזילאים רבים תוהים מדוע הוא הורשה בכלל לנהוג באותו יום גורלי. רשת הטלוויזיה גלובו דיווחה, כי במשך כשנה וחצי הוא ביצע יותר מ-50 עבירות תנועה, וקיבל קנסות על מהירות מופרזת, שהיו גורמים בדרך כלל להשעיית רשיון הנהיגה שלו.

  החקירה נמשכת. למרות שלא הוגשו כתבי אישום כלשהם נגד תור בטיסטה, אביו שכר אחדים מבכירי עורכי הדין של ברזיל כדי להגן עליו, אם יאלץ להופיע בבית המשפט.

  עורכי הדין האלה טוענים שמרשם חף מפשע, ושבנתיחה לאחר המוות התגלה כי פררה דוש סנטוש שתה אלכוהול לפני מותו, ולכן סביר שגרם לתאונה הקטלנית. "תור בטיסטה מילא את כל החובות שצריך למלא אזרח טוב", אמר צ'לסו וילארדי, אחד מן הפרקליטים.

  קרובי משפחתו של פררה דוש סנטוש, כולל אשתו ודודתו, סירבו להגיב - לעצת עורך דינם השואף להגיע להסדר כספי. הם אמרו רק שנפגשו עם בטיסטה הבן ב-22 במארס. אייקה בטיסטה פרסם הודעה, בה נאמר שהוא ובנו "משתתפים בצערה של המשפחה" וכי הם יעניקו לה את "כל הסיוע הנחוץ".

  התאונה הקטלנית משכה תשומת לב רבה ליורש של אחד מבעלי ההון הגדולים ביותר בדרום אמריקה. בפרופיל של בטיסטה הבן, שהופיע ב-2011 בעיתון "וז'ה", הוא תואר כבליין מוכר שנוהג לקפוץ בין מועדוני הלילה של ריו לאלה של סאו פאולו במטוסו הפרטי.

  הצעיר סיפר לעיתון שהוא רואה בעצמו אדם מאופק, יחסית, וכי הוא "אף פעם אינו מוציא יותר מ-3,300 דולר בלילה של בילויים". לדבריו, הוא אינו אוהב לקרוא, אלא אם כן אלה מאמרים על מכוניות, עיצוב הגוף ופיננסים. "מעולם לא קראתי ספר עד סופו", סיפר בגאווה לעיתון.

  אייקה בטיסטה ממשיך להגן בחום על בנו ומבהיר בטוויטר שינצל את כל האמצעים העומדים לרשותו. "אני יכול לשכור את הטובים ביותר", כתב לאחר שדווח כי שכר שר משפטים לשעבר להגן על בנו, "למישהו יש בעיה עם זה?".

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ