הטליבאן פתח במתקפת האביב |

הפיוס עם הממשלה וארה"ב הולך ומתרחק

19 לוחמי טליבאן נהרגו היום במתקפה מאורגנת באתרים שונים באפגניסטאן, כולל באזור השגרירויות בבירה קאבול. 15 שוטרים נפצעו

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

מסע פיגועים אליו יצאו היום אנשי הטליבאן באתרים שונים באפגניסטאן סימן את פתיחתה של "מתקפת האביב", מתקפה שכבר הפכה למסורת עם תחילת הפשרת השלגים במדינה. דובר הטליבאן, זביהאוללה מוג'אהד, נטל בשם הארגון את האחריות לפיגועים. הוא אמר כי ההתקפה, שתוכננה במשך חודשים ארוכים, נועדה לפגוע בעיקר בשגרירויות גרמניה ובריטניה, במפקדות נאט"ו, וכדי להשתלט על בניין הפרלמנט.

המפגעים, שפעלו במקביל בבירה קאבול ובשתי ערי שדה, תקפו כמה מתקנים של כוחות נאט"ו באמצעות מטולי רקטות וירי מקלעים וכן ירו אש לעבר מבנה שמשמש למגורי הסגל של השגרירות הבריטית בחלק העיר המכונה "האזור הירוק", שבו מצויים בנייני השגרירויות הזרות ובתי המלון המפוארים של קאבול. התוקפים ירו גם על שגרירות רוסיה ועל בניין הפרלמנט האפגני, ופיצוץ נשמע גם באזור שדה התעופה של ג'לאלבד. בסך הכל הותקפו שבעה אתרים שבהם נהרגו 19 מפגעים ו 15 שוטרים אפגנים נפצעו.

לדברי דובר הטליבאן, סדרת ההתקפות הללו באה בין היתר כתגובה למסע הרצח אותו ביצע חייל אמריקאי בחודש שעבר שהרג 16 אזרחים אפגנים ולשריפת ספרי קוראן והרג אזרחים בקנדהאר על ידי כוחות הצבא האמריקאי. אולם נראה כי להתקפה יש גם מניעים פוליטיים והיא משקפת את המחלוקת בין פלגי הטליבאן ביחס לשיחות הפיוס עם ארה"ב. מזה מספר חודשים מקיים הממשל האמריקני שיחות עם נציגים של הטליבאן במטרה להכין את הקרקע לקראת יציאת כוחות נאט"ו מן המדינה בשנת 2014. שיחות אלה נועדו בין היתר לקבוע את חלוקת סמכויות השלטון בין הממשלה הקיימת לבין הטליבאן ולהביא לשיתוף פעולה שיבטיח יציבות כלשהיא במדינה המעורערת.

הממשל האמריקאי קבע אמנם ששיחות הפיוס שמתנהלות רשמית מול מועצת הפיוס שכוללת 70 נציגים אפגנים, אבל לנשיא חמיד קרזאי התברר שהאמריקאים קיימו גם שיחות חשאיות עם נציגי הטליבן בקטאר, שאף הסכימה לפתוח בדוחא נציגות רשמית של הטליבאן. חשיפת השיחות הללו, וכנראה גם העמדות שהציגו האמריקאים, גרמו לטליבאן להשעות את השיחות, ולא ברור עכשיו מתי הן יתחדשו. ארה"ב מנסה גם לגייס את פקיסטאן והודו לשיתוף פעולה לתקופה שאחרי נסיגת הכוחות הזרים, אבל העוינות בין שתי המדינות, שלשתיהן אינטרסים באפגניסטאן, תתקשה כנראה לחולל את ההסכמה.

המתקפה בג'לאלבדצילום: אי–פי

גם בקרב תנועות הטליבאן קיימת מחלוקת האם יש בכלל מקום להגיע לפיוס עם האמריקאים ועם הנשיא קרזאי, כאשר דווקא הנציגים הבכירים של הטליבאן מוכנים להגיע לפיוס בעוד הדרגים הנמוכים ממשיכים בהתקפות היום יומיות. קרזאי עצמו אינו רואה מקום לשיתוף פעולה עם פקיסטאן שכן הוא רואה בממשלת פקיסטאן אחראית לעידוד מעשי הטרור נגד הממשל האפגני וכמי שמבקשת לסלקו מן השלטון ולכונן במקומו את משטר הטליבאן שעימם שיתפה פקיסטאן פעולה לאורך שנים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ