סודאן הכריזה על דרום סודאן "מדינת אויב"

בעקבות העימותים בגבול בין סודאן למדינה שהתפצלה ממנה בקיץ האחרון, החליטו בפרלמנט בחרטום לנקוט צעדים חריפים

אי-פי
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
הארץ

חברי הפרלמנט של סודאן הצביעו היום (שני) פה אחד בעד הכרזה על דרום סודאן "מדינת אויב". בהחלטה נכתב כי "ממשלת דרום סודאן היא אויבת ועל כל הרשויות בסודאן להתייחס אליה כך". דובר של הממשלה בחרטום אישר את הדבר, והוסיף כי ההחלטה באה בעקבות השתלטות הדרום על שדה נפט לאורך הגבול שבמחלוקת.

בשבועות האחרונים הובילו המחלוקות על הגבול המשותף ועל חלוקת הנפט להתפרצות קרבות וממשלת הדרום האשימה את סודאן בתקיפה מאזור שדה הנפט חגליג.

גורם צבאי בדרום סודאן הגדיר את העימותים בגבול "הסלמה נוראה" של סכסוך הגבול שפרץ בשנה שעברה בין הצדדים, עוד לפני שדרום סודאן פרשה מסודאן. דובר צבא הדרום, פיליפ אגואר, אמר שבהתקפות האוויר על עיר המחלוקת חגליג, הרגה סודאן חמישה אזרחים. מרכז התקשורת של סודאן דיווח שצבא סודאן כבש את מוגום, מעוז של צבא דרום סודאן שבמדינת הנילוס הכחול, הקרובה לגבול דרום סודאן.

בהתקפות האוויר על חגליג, נפצעו לדברי אגואר תשעה בני אדם והופצצו בארות נפט. דובר צבא הדרום אמר עוד שהקרבות בין הצדדים התרחבו לכמה מדינות מחוז הגובלות עם סודאן. "כוחות צבא סודאן הפציצו בלי הפסקה וכוחותינו נמצאים במצב של כוננות גבוהה", הוסיף.

חיילים סודאנים בקורדופאן, סמוך לגבול עם הדרוםצילום: רויטרס

יועץ לשר ההסברה של סודאן אמר לבי-בי-סי כי "אחרי הפלישה לחגליג אנו יודעים לומר בבטחה שהתנועה לשחרור העם הסודני היא האויב האמיתי". התנועה היא מפלגת השלטון של דרום סודאן. "אנחנו לא נלחמים באזרחים, אבל אנחנו יודעים עכשיו איך להתמודד עם הממשלה".

העימותים בין שתי המדינות גרמו לחששות כבדים באו"ם ובאיחוד האירופי מפני אפשרות של הסלמה צבאית באזור. "המשך הפעולות הצבאיות לאורך הגבול עלול לגרום לעימות נרחב", נמסר בסוף החודש שעבר מלשכת שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, שקראה לצדדים לנצור אש ולשבת מיד לשולחן המשא ומתן. 15 המדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם קראו אף הן לשתי המדינות לגלות איפוק מרבי ולחדש את השיחות, כדי לפתור בדרכי שלום את המחלוקות על השיתוף ברווחי הנפט, שאלת האזרחות והוויכוח על אבאיי, מחוז הגבול העשיר בנפט.

חתימת הסכם השלום ב-2005 ציינה את סיומה של מלחמת אזרחים בת 21 שנה בין דרום סודאן, בה חי רוב ממוצא אפריקאי, לצפון המדינה, הנשלט בידי רוב ערבי. ביולי האחרון הדרום הצביע כמעט פה-אחד בעד עצמאות ונפרד מסודאן.

עם זאת, העוינות בין שני הצדדים נמשכה. דרום סודאן הפסיקה השנה את ייצור הנפט שלה, שהיה אמור להיות מועבר בצינורות השייכים לסודאן, בטענה שהאחרונה גנבה ממנה את הנפט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ