כשסין נושפת בעורפו, אובמה מוצא עצמו מבודד בפסגת מדינות אמריקה

השפעתה הגוברת של בייג'ין, שהגבירה את הסחר עם מדינות אמריקה הלטינית, מערימה קשיים על וושינגטון

נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

הפסגה השישית של מדינות אמריקה שנערכה בסוף השבוע בקרטחנה שבקולומביה התחילה במבוכה לוושינגטון, כשתריסר סוכנים חשאיים שנשלחו לעיר הנמל לדאוג לסידורי הבטחון לקראת הגעתו של הנשיא ברק אובמה, הוחזרו לארה"ב בחשד להתנהגות בלתי הולמת שכללה שימוש בשירותי זנות.

הוועידה הקודמת, שהתקיימה בשנת 2009 בטרינידד וטובגו, כללה מפגש מביך של אובמה עם נשיא ונצואלה הוגו צ'אווס, שהעניק לו במתנה ספר בספרדית על "שוד בן 500 שנה" של משאבי אמריקה הלטינית בידי שכניה מצפון. הפעם, צ'אווס בחר להיעדר מהוועידה ונסע במקום לטיפולי סרטן בקובה - שלא הוזמנה לוועידה. גם נשיא אקוודור רפאל קוריאה ונשיא ניקרגואה דניאל אורטגה החרימו את הוועידה משום שקובה לא הוזמנה. המשתתפים שבחרו להגיע הביעו מורת רוחם מהחרם המתמשך - נשיא מקסיקו פליפה קלדרון ונשיאת ברזיל דילמה רוסף הודיעו שזו צריכה להיות הוועידה האחרונה של מדינות אמריקה ללא נוכחות של מנהיג קובני (הוועידה הבאה תתקיים ב-2015). ואולם, בשלב זה ארה"ב לא מגלה גמישות בעניין. חלק מהפרשנים טענו כי אובמה סירב לחתום על הזמנה למדינה הקומוניסטית כדי לא להרתיע את הגולים ממנה, שמתגוררים בפלורידה - אחת ממדינות הנדנדה המשמעותיות בבחירות לנשיאות ב-2012. אך להבדיל מיוצאי מקסיקו ומדינות אחרות של דרום אמריקה, יוצאי קובה מצביעים לרוב למפלגה הרפובליקאית.

אובמה הציג דיווח אופטימי של שיתוף הפעולה האזורי ואמר שמאז כניסתו לתפקיד, נתוני הסחר בין ארה"ב לאמריקה הלטינית עלו ב-46%. הוא הוסיף כי ארה"ב רואה במדינות אמריקה הלטינית והקריביים "שותפים שווים". אך למרות שאובמה ומארח הוועידה, נשיא קולומביה חואן מנואל סנטוס, הכריזו על הוועידה כ"הצלחה" במסיבת עיתונאים, שלושת ימי הוועידה בהשתתפות 31 מנהיגי מדינות הסתיימו ללא הצהרה משותפת, ונשיאת ארגנטינה כריסטינה קירשנר עזבה את קרטחנה מוקדם מהמתוכנן לאחר ששאר המנהיגים סירבו לתמוך בקריאתה לבריטניה להשיב לארגנטינה את השליטה באיי פוקלנד.

שרת החוץ קלינטון עם כמה ממנהיגי אמריקה הלטינית, השבוע בקולומביהצילום: רויטרס

אחד הנושאים המשמעותיים שעלו בוועידה היה הסחר בסמים. הנשיא אובמה שיבח את שיפור המצב הבטחוני בקולומביה ואמר שהשינוי הפך אותה ל"אחד היעדים האטרקטיביים להשקעות". נשיא קולומביה סנטוס תהה מצדו אם זה הזמן להחליף את המלחמה נגד הסמים במדיניות יעילה יותר, ולהפוך אותם לחוקיים. "אפשרות אחת היא לשלוח את כל הצרכנים לכלא, האפשרות השנייה היא הפיכת הסמים לחוקיים". אובמה הביע התנגדות תקיפה לנושא ואמר ש"זו לא התשובה", אך הדגיש שזה "לגיטימי לגמרי לנהל דיון בעניין החוקים הקיימים, שבחלק מהמקומות גורמים יותר נזק מתועלת".

שמה של סין לא עלה הרבה בדיונים בוועידה, אך השפעתה הגוברת של סין בחצר האחורית של ארה"ב, שכולל הרחבת שיתוף פעולה עם ארגנטינה, ברזיל וצ'ילה, שם סין עקפה את ארה"ב בתור השותפה מספר אחת לסחר. ההשקעות הסיניות מהוות עבור מדינות דרום אמריקה חלופה אטרקטיבית לפיתוח התשתיות ותחום האנרגיה. זאת לעומת הלוואות קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי הכרוחות בתנאים פחות נוחים. עם זאת, סגן היועץ לבטחון הלאומי של הבית הלבן, בן רודס, אמר בסוף השבוע כי ארה"ב "לא מודאגת כלל" מעליית השפעתה של סין באמריקה הלטינית. "אם מסתכלים על המספרים, רואים שארה"ב היא יצואנית גדולה יותר לאמריקה הלטינית מאשר סין, והיא גם היעד מספר אחת בשביל מדינות אמריקה הלטינית. אנחנו הבחירה הראשונה בכל הנוגע לשיתוף הפעולה הכלכלי במדינות אמריקה. הסינים משקיעים באזור, וזה אות חיובי כי זה אומר שיש שם שווקים גדלים למוצרים שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ