הרצח שמטלטל את סין

הדחת בו שילאי, מבכירי המפלגה הקומוניסטית, ומעצר אשתו בחשד למעורבות ברצח אזרח בריטי, יצרו את אחד המשברים החמורים בתולדות המפלגה. השערורייה מאיימת לערער את היציבות במדינה

אנדרו ג'ייקובס ומייקל ויינס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנדרו ג'ייקובס ומייקל ויינס, ניו יורק טיימס

הסערה שמתחוללת לאחרונה במערכת הפוליטית בסין הגיעה לשיאה בשבוע שעבר לאחר שמנהיגי המפלגה הקומוניסטית השעו את חבר הפוליטביורו, בו שילאי, בגלל "עבירות משמעתיות חמורות", והאשימו את רעייתו, גו קאילאי, במעורבות ברצח איש עסקים בריטי.

החלטת ראשי המפלגה צפויה להרוס את עתידו הפוליטי של מנהיג כריזמטי שהתנגד לקו המרכזי שמובילים הנשיא הו ג'ינטאו וראש הממשלה ון ג'יאבאו. עם זאת, סילוק הפוליטיקאי הבכיר עלול להיות חרב פיפיות ולפגוע גם במנהיגים הסינים שהדיחו אותו.

להערכת כמה פרשנים פוליטים וחברי מפלגה, השערורייה האחרונה חיזקה תפישה בציבור, לפיה רבים בקרב האליטה הסינית מנצלים את מעמדם ופועלים באופן בלתי הולם. לפי אותן הערכות, לתפישה זו עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת שיערערו את היציבות במדינה. השערורייה - שגרמה למשבר החמור הפוליטי ביותר שידעה סין מאז אירועי טיינאנמן - גם מערערת את אחת מאבני היסוד של המפלגה: הרעיון שכמה מנהיגים רבי-עוצמה או בכירים שפרשו מהשלטון מסוגלים לבחור את יורשיהם טוב יותר מאשר אזרחים מן השורה.

"אני חושב שפרשת בו שילאי תשפיע על הפוליטיקה הסינית בטווח הארוך, ועשויה אף לערער את היציבות במדינה ואת אמון הציבור בהנהגה", כך אומר ג'וזף פיוסמית מאוניברסיטת בוסטון, החוקר את האליטות הפוליטיות בסין. "אין ספק שהעם הסיני מזועזע", הוסיף. "לדעתי, המפלגה איבדה הרבה מאוד מאמינותה".

בו בפרלמנט בבייג'ין, לפני חודש. השערורייה מערערת את אחת מאבני היסוד של המפלגה הקומוניסטית: הרעיון שמנהיגיה מסוגלים לבחור את יורשיהם טוב יותר מהאזרחיםצילום: אי-אף-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מעיתוני העולם ישירות לפייסבוק

עד עתה, מהניסוח המעורפל של הודעת המפלגה עולה כי בו שילאי מואשם לכל הפחות בשיבוש חקירת אשתו, שתועמד כנראה לדין באשמת רצח. היא מואשמת שהורתה לרצוח את איש העסקים הבריטי ניל היווד, לשעבר ידיד המשפחה, לאחר סכסוך עסקי בין השניים. אתמול טענו שני מקורות המעורבים בחקירת הרצח כי הוא הורעל בנובמבר האחרון לאחר שאיים לחשוף כי רעייתו של בו שילאי התכוונה להעביר כסף מחוץ למדינה. הגורמים המקורבים לחקירה אמרו כי גו קאילאי זעמה על היווד, שדרש ממנה חלק גדול מהכספים שביקשה להעביר. היא האשימה אותו בחמדנות וחששה שידווח על עסקיה הבינלאומיים. לדבריהם, הנרצח הורעל באמצעות חומר שהוחדר למשקה, ככל הנראה בבית הארחה מבודד.

החקירה מתמקדת בהון של בו שילאי ורעייתו, עורכת דין נמרצת בת 53, בתו של גו ג'ינשנג, אחד מגיבורי המהפכה. לדברי מבקריה, היא ניצלה במשך יותר מ-20 שנים את מעמדו של בעלה בממשלה לעשיית רווחים. יומון העם, ביטאונה הרשמי של המפלגה, פירסם בשבוע שעבר רשימת האשמות פוטנציאליות, שייתכן כי גו קאילאי ובעלה יואשמו בהן. בכתבה צוין כי בכירים מושחתים ניצלו בחשאי ילדים, רעיות ואפילו פילגשים להעברת והסתרת כספים שהושגו באמצעים לא חוקיים מחוץ למדינה. "כמה ניסו להשיג בחשאי זהות זרה או אזרחות כפולה", דווח בכתבה.

אף על פי ששמותיהם לא הוזכרו במפורש, היה ברור שהכתבה כוונה נגד בני הזוג שנהגו לשהות מחוץ למדינה זמן רב וייתכן שאף יש בבעלותם בית במדינה זרה. לפי חוקי המפלגה, לנשותיהם של בכירים במפלגה אסור להחזיק בדרכון זר או אפילו באישור תושבות.

לפרשה שורבבו שמותיהם של חברי משפחה נוספים, בהם גם בנם של בני הזוג, בו גואגואה, בן 24. בו הבן, שלמד באוניברסיטאות אוקספורד והרווארד, בילה מחצית חייו מחוץ לסין ועד לנפילת אביו ניסה להקים רשת חברתית באינטרנט, מיזם שאותו סגר בינתיים. כמה ממבקרי המשפחה שואלים כיצד הצליח בו האב, עם משכורתו הממשלתית הצנועה, לממן לבנו שכר לימוד בבתי ספר פרטיים ויקרים בבריטניה וארה"ב. במסיבת עיתונאים שנערכה זמן קצר לפני הדחתו, טען בו שבנו קיבל מלגות שמימנו את שכר הלימוד. הוא גם הדגיש שאשתו לא עובדת כעשר שנים.

הידיעות שמרמזות על שחיתות של הפוליטיקאי הבכיר ואשתו החלו להופיע טיפין טיפין. חשיפות אלה התפרסמו בעיקר בתקשורת הסינית, שבדרך כלל סובלת מצנזורה חונקת במיוחד. הן מעידות על מערכה מתוזמרת היטב, שמטרתה לצייר את בו ובני משפחתו כחמדנים ורודפי בצע. מערכה שכזו יכולה לפגוע קשות בפוליטיקאי, שזכה לאהדה ציבורית בצ'ונגצ'ינג, שבה כיהן עד החודש שעבר כמזכ"ל המפלגה הקומוניסטית, זאת בעיקר בזכות מדיניותו הפופוליסטית בדבר חלוקה שוויונית של העושר ומאבקו בשחיתות.

"הקמפיין נגד בו שילאי היה אכזרי וקשוח מאוד", אמר ג'ינג הואנג, מומחה לפוליטיקה סינית העומד בראש המרכז ללימודי אסיה והגלובליזציה באוניברסיטה הלאומית של סינגפור. "זה מאותת לכל מי שנמצא מאחורי בו שעליו לצעוד כמה צעדים לאחור. הם הופכים אותו לסמל של השחיתות והפשע".

ואולם, מאחורי הפלת בו שילאי מרחפת שאלה גדולה הרבה יותר: כיצד יטפלו מנהיגי סין בתפישה המתפשטת והולכת, לפיה החברה במדינה רקובה והדג מסריח מהראש. רושם זה צפוי רק להתחזק בעקבות הפרשה האחרונה.

איש העסקים הבריטי ניל היוודצילום: רויטרס
גו קאילאיצילום: רויטרס

הקפיטליזם בפיקוח המדינה שאותו דוחפים ראשי המפלגה יוצר אמנם ענק כלכלי, אולם במחיר של הרחבת הפערים בין עשירים לעניים. אף על פי שבו שילאי קיבל את המודל הכלכלי הסיני, הוא שאף לבנות כוח פוליטי שיורכב מסוציאליסטים נלהבים וידגיש את הצורך להרחיב את שירותי הרווחה ולחזק את המעמד הבינוני והנמוך.

בערים ובכפרים ברחבי המדינה מגיבים האזרחים בזעם וייאוש על גילויי השחיתות בצמרת המפלגה. השחיתות והתחושה כי ראשי המפלגה נמצאים מעל החוק הן נושא שיחה מרכזי וקבוע במיקרובלוגים, שהפכו לזירה הלאומית להחלפת דעות.

שחיתות בדרגים הגבוהים אינה תופעה נדירה בסין. בשני העשורים האחרונים הועברו מתפקידיהם ראשי המפלגה בבייג'ין ושנחאי, שהועמדו לאחר מכן למשפט באשמת קבלת שוחד ונשלחו למאסר. במברקים של השגרירות האמריקאית בבייג'ין, שפורסמו בשנה שעברה באתר ויקיליקס, הועלו טענות על אפליה ומשוא פנים בדרגי הממשלה הגבוהים ביותר.

ואולם, לנפילת בו יש תהודה גדולה יותר, לא רק משום שבפרשה זו מעורבים מנהיג רם דרג ורצח של אזרח זר, אלא גם כי נראה שאי אפשר להסתיר עוד שערוריות כאלה, אפילו בעולם האינטרנט הסיני שנתון לפיקוח חמור.

המפלגה הקומוניסטית עושה ככל שביכולתה כדי להיחלץ בשלום מהפרשה. היא משתדלת להציג את עצמה כמי שדואגת לכך שאיש לא יחמוק מעונש, אפילו אם מדובר באשתו של פקיד בכיר. הרשויות בסין הודיעו כי מאז אמצע חודש מארס נסגרו 42 אתרי אינטרנט וצונזרו 210 אלף פוסטים שהועלו לרשת, זאת בניסיון למנוע "חרושת שמועות" בנוגע לפרשה. ואולם, ניסיון זה מועד לכישלון בעולם המקוון, והגולשים מצליחים להתגבר על הצנזורה ולהעביר מידע ברשת.

כמה מהמומחים, בהם פיוסמית, משווים את שערוריית בו לפרשת לין ביאו, גיבור המהפכה הקומוניסטית, שסומן בידי מאו טסה טונג ליורשו, אולם מת בהתרסקות מטוס חשודה אחרי שדרכיהם נפרדו. לדברי פיוסמית, מותו של לין היה נקודת מפנה לסינים רבים, שהחליטו כי מאו לא התכוון לשפר את חיי האזרחים, אלא לצבור כמה שיותר עוצמה.

לדברי צ'נג לי ממכון ברוקינגס בוושינגטון, פרשת בו מציגה בפני ההנהגה הסינית בחירה דומה וקריטית בין העלמת בעיות פוליטיות קשות והסתרתן לדיון פומבי ופתוח בהן. "לא מדובר כאן בסכסוכים על רקע אידיאולוגי או באישיות של בו שילאי ובשאיפותיו הפוליטיות. מדובר בלגיטימיות של המפלגה הקומוניסטית", הוא אומר. לדבריו, "אנשים ישאלו כיצד יתכן שאחד מבכירי המדינה מעורב ברצח. השערורייה האחרונה צריכה לנער את המפלגה משאננותה ולטלטלה".

תרגום: גילה דקל

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ