מערכת הביטחון בגרמניה מודאגת מחלוקת הקוראן לאזרחים

ארגון קיצוני מבטיח להפיץ מיליוני עותקים של הספר הקדוש לאיסלאם בגרמניה, שווייץ ואוסטריה. בציבור הגרמני היו גם אזרחים שקיבלו בברכה את היוזמה

מליסה אדי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים19
מליסה אדי, ניו יורק טיימס

יוזמה של קבוצה איסלאמית קיצונית להפיץ ספרי קוראן לכל בית אב ב, ו זוכה לגינויים חריפים מצד פוליטיקאים ובכירים במערכת הביטחון הגרמנית, שהביעו חשש כי חלוקת ספרי הקודש נועדה לגייס קיצונים לפעולות טרור.

לצד זאת, גרמנים רבים שקיבלו לידיהם עותק של הקוראן בתרגום לגרמנית הביעו עניין בהכרת דתם של יותר מארבעה מיליון המוסלמים החיים בארצם.

"הנשיא לשעבר וולף אמר שהאיסלאם הוא חלק מגרמניה, והוא צודק, משום שהמוסלמים אכן חיים כאן. באתי לקחת עותק של הקוראן, כדי לגלות מה כתוב שם", אמר ברונו ראכוב, גימלאי ממזרח ברלין, והצביע על הספר שנשא בסל הקניות שלו.

חלוקת ספרי דת אינה מנוגדת לחוק בגרמניה, ואולם יוזם המבצע, אברהים אבו נאג'י, פלסטיני המתגורר בגרמניה זה 30 שנה, הוא מטיף סלאפי המוכר לכוחות הביטחון מאז 2005, כאשר הקים אתר אינטרנט שנחשד בהפצת תעמולה קיצונית. בתחילת השנה ניסו הרשויות להביאו לדין באשמת מעורבות בהסתה, אך בסופו של דבר לא הוגש נגדו כתב אישום.

חלוקת ספרי קוראן בכיכר פוטסדאם בברליןצילום: רויטרס

באתר האינטרנט המקדם את המבצע אומר אבו נאג'י כי מטרתו "להביא את בשורת אללה לכל בית אב בגרמניה, באוסטריה ובשוויץ". לצורך כך, יהיה עליו לחלק כ-25 מיליון עותקים.

גורם ביטחוני בגרמניה אמר כי האיום העיקרי הנשקף מחלוקת הספרים הוא לצעירים, מהגרים וגרמנים הנמשכים לפרשנות הסלאפית של הקוראן, שהיא פשטנית וקיצונית, וזאת בגלל היעדר הכוונה בחייהם.

הוא סיפר למשל על אריף אוקה, אשר הורשע ב בנמל התעופה של פרנקפורט במארס 2011. אוקה טען בבית המשפט שהוא ספג תורות רדיקליות באינטרנט, בין היתר באתרים הקשורים ל. שני חיילים נהרגו בתקרית ושניים נפצעו. אוקה נידון למאסר עולם בפברואר השנה.

טינה סוריה, מהמכון המלכותי הבריטי למחקר ביטחוני, אמרה כי ארגונים איסלאמיים ערכו מבצעים דומים בבריטניה. ואולם שם הגדירו הרשויות את חלוקת העלונים כהפצת תעמולה קיצונית, והביאו בכך להוצאת הארגונים שיזמו אותה אל מחוץ לחוק. "הדיון הציבורי בגרמניה מעיד על תסכול מאוזלת היד של הרשויות", אמרה סוריה, "מדובר בפעולה פרובוקטיבית ביסודה".

הרשויות בגרמניה אינן עוקבות אחר המספר המדויק של הסלאפים במדינה, אך בידי משרד הפנים יש רשימה של 37,470 בני אדם "העשויים להיות" קיצונים איסלאמים.

בשבת הוצב דוכן בכיכר פוטסדאם בברלין, מרכז עירוני שוקק. ערימה גבוהה של ספרים כיסתה שולחן בודד שניצב תחת אוהל לבן, וכמה גברים הציעו לעוברים ושבים לקחת ספר. קבוצה של מפגינים הניפה שלטים בצד, ושתי יחידות משטרה שמרו על הסדר במקום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ