צפון קוריאה: הבנות הגרעין עם ארה"ב מבוטלות

פיונגיאנג הודיעה כי בשל התגובה התוקפנית של המערב לשיגור הכושל, היא תמשיך בתוכנית הגרעין שלה. ארה"ב: שוקלים את כל האפשרויות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צפון קוריאה הודיעה הערב (שלישי) כי ההבנות שהושגו בפברואר עם ארה"ב, בהן הסכימה לחדול מניסויים גרעיניים ומשיגורי טילים, מבוטלות, וכי פקחים בינלאומיים לא יורשו להיכנס לשטחה. בהודעה ראשונה לאחר אזהרתה של מועצת הביטחון של האו"ם בשבוע שעבר, ובעקבות השיגור הכושל של טיל ארוך טווח שביצעה, אמר היום שר החוץ הצפון קוריאני כי ארצו "חופשייה" מכל ההבנות שהושגו משום שלדבריו ארצות הברית הפגינה נקטה בתוקפנות כלפי פיוניאנג.ארה"ב מיהרה להגיב לדברים והודיעה כי לא תשלח מזון למדינה כפי שהתחייבה.

בליל חמישי האחרון, בתום שבועות של מתיחות אזורית, שכללה איומים מפורשים מצד המערב, שיגרה צפון קוריאה טיל - אשר לטענתה נשא לווין מתוצרתה. לפי עדויות, דקות לאחר שיגורו התפרק הטיל באוויר וחלקיו נפלו לים. צפון קוריאה אישרה את הדברים, וסוכנות הידיעות הרשמית במדינה "KCNA" דיווחה כי "מדענים, טכנאים ומומחים בודקים את הסיבות לכישלון השיגור".

מדינות המערב מיהרו לגנות את השיגור. מהבית הלבן נמסר כי "למרות כישלון השיגור, פעולותיה המתגרות של צפון קוריאה מאיימות על הביטחון האזורי, מפרות את החוק הבינלאומי וסותרות את הבטחותיה. פעילות הטילים של צפון קוריאה מדאיגה את הקהילה הבינלאומית...ארה"ב נותרה מחוייבת לביטחונן של בנות בריתה באזור...במעשים אלו, צפון קוריאה רק מבודדת את עצמה עוד יותר, והיא מבזבזת כסף על נשקים ופרופגנדה, בעוד העם הצפון קוריאני סובל מרעב".

מפקד הכוחות האמריקאים באוקיינוס השקט, האדמירל סמואל לוקליר, אמר כי ארה"ב שוקלת "את כל האפשרויות" בתגובה לכל פרובוקציה נוספת של צפון קוריאה, אך סרב לפרט מהן או לאשר שקיימת אפשרות של תקיפת הכור הגרעיני של המדינה הסוררת, דוגמת התוכנית של הנשיא קלינטון משנת 1994.

חייל צפון קוריאני על רקע הטיל שהתפוצץ במהלך שיגורוצילום: אי–פי

האם ארה"ב תעז לתקוף בצפון קוריאה? עשו לנו לייק וספרו מה דעתכם בפייסבוק

סגן דובר משרד החוץ האמריקאי מארק טונר אמר ביום שלישי, שקשה לפענח את כוונות המשטר הצפון קוריאה בגלל העדר השקיפות שלו. "מועצת הביטחון של האו"ם היתה מאוד ברורה לגבי החובה מוטלת על צפון קוריאה לעמוד בתנאי החלטות מועצת הבטחון שכוללות וויתור על תוכנית הגרעין הקיימת, והיא היתה מאוד ברורה לגבי מוכנותה לפעול במקרה של שיגור טיל נוסף או ניסוי גרעיני".

כשטונר נשאל מה בדיוק ארה"ב יכולה לעשות כעת, בהתחשב בחומרת הסנקציות הקיימות נגד צפון קוריאה, השיב שזו "אכן אחת המדינות שמוטלות עליה הסנקציות הקשות ביותר, ואחת הדרכים לחזק אותן היא ליישם אותן ביעילות". הוא הוסיף שמבחינת ארה"ב, צפון קוריאה עדיין מחויבת להמנע מניסוי גרעיני - אם לא במסגרת ההסכם, אז לפחות בגלל שהחלטות מועצת הבטחון של האו"ם מחייבות אותה לכך.

לגבי ההסכם מפברואר, אמר "אני לא יודע אם זה מוגדר כהסכם חוקי, אך צפון קוריאה התחייבה למשהו, וגם אנחנו התחייבנו לסייע לה עם האוכל. בהתחשב בעובדה שהם הפרו את ההתחייבות שלהם כששיגרו את הטיל, אנחנו השענו את ההתחייבות שלנו".

גם רוסיה גינתה את שיגור הטיל. גורם בכיר במשרד החוץ הרוסי אמר כי המעשה מנוגד להחלטות מועצת הביטחון של האו"ם, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס". למרות זאת, שר החוץ הרוסי, סרגיי לוורוב, אמר כי רוסיה מתנגדת להטלת סנקציות חדשות על צפון קוריאה.

בפברואר האחרון הודיעה ארה"ב כי צפון קוריאה הסכימה להפסיק את ניסויי הטילים והניסויים הגרעיניים בתמורה לסיוע הומניטרי. דוברת משרד החוץ האמריקאי, ויקטוריה נולנד, אמרה עוד כי פיונגיאנג הסכימה להפסיק את העשרת האורניום במתחם הגרעיני ביונגביון.

על פי הודעתה של נולנד, פיונגיאנג הסכימה לאפשר לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבקר בכור ולפקח על תהליך פירוקו. בתמורה יועברו למדינה 240 אלף טונות של מזון כסיוע הומניטרי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ