פאנטה סופג אש: כל סופ"ש בביתו עולה למשלם המסים 32,000 דולר

שר ההגנה האמריקאי טס מדי שבוע לחוות משפחתו בקליפורניה במטוס של חיל האוויר. מאז כניסתו לתפקיד ביולי, עלויות הטיסות מסתכמות בכ-860 אלף דולר

נטשה מוזגוביה
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
וושינגטון

בעידן הקיצוצים, לפעמים גם מי שמתנהל במסגרת הכללים חוטף ביקורת. במשך עשרות שנים, בתקופת כהונתו בסנאט ומאוחר יותר בממשל של ביל קלינטון, לאון פאנטה היה טס מוושינגטון לקליפורניה, לבלות את סופי השבוע עם משפחתו בחווה בעמק הכרמל.

אך מאז הפך לשר ההגנה של ארה"ב, ונדרש להיות זמין בכל עת לדבר עם הבית הלבן, פאנטה נאלץ להשתמש במטוס של חיל האוויר, ועלות כל טיסה נאמדת בכ-32 אלף דולר לטיסה. לפי הפנטגון, פאנטה טס במטוס קטן, C-37 ועלות שעת הטיסה שלו עומדת על 3,200 דולר, ובמקרה של פאנטה, מדובר בטיסות הלוך וחזור של עשר שעות.

במסגרת ההנחיות הקיימות, פאנטה צריך להחזיר לקופת המדינה סכום המקביל לטיסה המסחרית ליעדו, ובתור פקיד הגון הוא אכן עשה זאת. רק שהעלות הכוללת של הטיסות מאז כניסתו לתפקיד ביולי האחרון הגיעה ל-860 אלף דולר - וההחזר עמד על 17 אלף דולר בלבד.

אחת הסיבות בגינן פאנטה נדרש לטוס במטוס הצבאי היא הצורך בקשר מאובטח עם מוסדות הממשלה והבית הלבן. שני קודמיו של שר ההגנה, רוברט גייטס ודונלד רמספלד, בילו את רוב סופי השבוע שלהם באזור וושינגטון.

במסיבת העיתונאים בתחילת השבוע, פאנטה אמר שצר לו על העלויות - אך הדגיש שיש לו חובה לא רק כלפי המדינה, אלא גם כלפי משפחתו - וכי זה חשוב לצאת מדי פעם מוושינגטון "כדי לסדר את הראש ולקבל פרספקטיבה".

עם זאת, הוא הבטיח לחפש דרכים לקצץ בעלויות הטיסות. "משלם המסים היה סופג את העלויות האלה בשביל כל שר חוץ או שר הגנה. אני אבדוק אילו אלטרנטיבות קיימות בשביל לצמצם עלויות, בזמן שאני ממלא את תפקידי - אך גם את חובתי למשפחה".

הרמטכ"ל האמריקאי מרטין דמפסי יצא להגנתו של פאנטה, כשאמר שבסופי השבוע בקליפורניה שר ההגנה "לא נח הרבה" וכי הרבה פעמים הוא מנצל את הגיחות הביתה לביקור בבסיסים הצבאיים - וכי הוא ממשיך לעבוד מהבית.

מכיוון שפאנטה משתמש במטוס הכי קטן המסוגל לשאת את הציוד הנדרש לקשר מאובטח, לא ברור אילו אלטרנטיבות זולות יותר עומדות לרשותו - ודובר הפנטגון, ג'ורג' ליטל, הדגיש כי "אף אחד לא רוצה לראות את שר ההגנה מקבל החלטות על מבצעים צבאיים חשאיים ממושב אמצעי בטיסה מסחרית".

תגובות