התלבטות בפולין: האם לבנות משרפה במאיידנק

חברת קבורה רוצה להקים משרפה ליד מחנה ההשדמה לשעבר. כדי להרגיע את השכנים המודאגים הם טוענים: בתקופת הנאצים היתה במקום גינת ירק פורחת

כתב "הארץ" בוורשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתב "הארץ" בוורשה

סמוך למחנה הריכוז הנאצי לשעבר מאיידנק, ליד לובלין, אמורים להקים משרפת (קרמטוריום). חברת קבורה פרטית "סטיקס", בעלת בניין משרדים שכמעט נושק לגדר המחנה המשמש כיום מוזיאון, החליטה לענות לדרישת השוק ולצבור רווחים משריפת גופות מתים שייטמנו בגביעים, בבית עלמין שהוקם מיד עם תום המלחמה, על שטח שהופרד מהמחנה.

מיקום הקרמטוריום המסחרי בקרבת מקום בו פעלו בעבר שתי משרפות, בהן נשרפו גופותיהם של כ-80 אלף איש, רובם יהודים, מעוררת התנגדות ציבורית רבה. המוחים העיקריים הם בעלי גינות נוי קטנות שאף הן ממוקמות בסמוך למחנה הנאצי לשעבר. בעליהן חוששים מריחות העשן ומזיהום האדמה.

פקידי "סטיקס" מרגיעים אותם: בתקופת הנאצים היה במקום שדה בו גידלו האסירים ירקות למטבח של האס-אס והיבולים היו מצוינים. הם השתמשו באפר הגוויות ובצואת אנוש לזיבול הקרקע. חברת הקבורה ביקשה לבנות משרפה פרטית כבר בשנת 2008, אך נאלצה לבטל את התוכנית בלחץ אסירים לשעבר ובגלל התנגדות נמרצת של הקהילות היהודיות ברחבי פולין. עיריית לובלין, שמאידאנק שוכן בתחום שיפוטה, החליטה אז לגנוז את הוצאת הרישיון.

אדם רוכב ליד שרידי מחנה ההשמדה מאידאנק בפולין צילום: רויטרס

לדעתה של דוברת המוזיאון אגניישקה קובאלצ'יק, פעילות חברת הקבורה תזיק לדימויה של פולין בעולם. "רבים יגידו: הפולנים בונים קרמטוריום חדש במאידאנק. והרי ידוע שבציבור מתקשר השם מאידאנק עם מחנה ריכוז נאצי, ולא עם שם של אחת השכונות החדשות של לובלין". גם ראש העיר, קשישטוף ז'וק, סבור שבניית המשרפה אינה מעשה נבון.

אלא שעתה, לאחר שאושרה תוכנית מתאר המגדירה את זכויות הבנייה באזור, הוא חייב לפעול על פיה. היסטוריון המוזיאון במאיידנק, רוברט קובאלק, יודע לספר כי בסביבה צמחו לאחרונה שכונות מגורים חדישות "עם נוף של המחנה" וכי אחדים מהדיירים עשו להם מנהג לטייל עם ילדיהם בתוך שטח המחנה, "כי שם המדשאות המטופחות ביותר".

קולם של המתנגדים המעטים לא יעצור, כנראה, את ביצועה של תוכנית הבנייה של "סטיקס". בניגוד למה שהיה לפני ארבע שנים, לא נשמעה עדיין זעקת המחאה של הארגונים היהודיים הרבים הפועלים ברחבי המדינה.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ