העוגה השחורה שמסעירה את שוודיה

שרת התרבות של שוודיה דוחה האשמות של גזענות, לאחר שלקחה חלק במיצג אמנות בו חתכה עוגה שעוצבה בדמות אשה שחורה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

שרת התרבות של שוודיה, לנה אדלסון לילירות, מואשמת בגזענות בעקבות השתתפותה באירוע במוזיאון בשטוקהולם שבו הגישו עוגה שעוצבה בדמותה של אשה שחורה. העוגה היתה חלק ממיצג אמנות שנועד לעורר דיון על מילת נשים באפריקה.

שרת התרבות היתה אורחת הכבוד של האירוע, שהוזמנה במיוחד כדי לפרוס את הפרוסה הראשונה של העוגה. היא החלה, בהתאם להנחיות, לפרוס חלק ממה שנראה כדגדגן של העוגה-אשה, שחוברה לראשו של האמן, מקודה אג' לינדה. בכל פעם שאחד מהאורחים החל לפרוס לעצמו פרוסה, האמן החל לצרוח, כאילו הם שוחטים את האשה. חלקה העוגה היתה אדומה מפנים, ובכך דימתה דם. לאחר האירוע, האמן פרסם תמונות וסרטון של ה"שחיטה" בעמוד הפייסבוק שלו.

בתגובה לאירוע, פרסם הארגון האפריקאי-שוודי גינוי חריף נגד העבודה הפוליטית וטען שמדובר כ"מיצג גזעני". נציגי הארגון אף דרשו את התפטרות השרה ש"הפגינה חוסר שיקול דעת", משום שהשתתפה במה שהם כינו "קריקטורה גזענית של נשים שחורות".

בתגובה, אמרה השרה שהיא מזדהה עם הביקורת אך הכחישה שהיא טעתה. אדלסון לילג'רות הסכימה שהמיצג היה קיצוני וביזארי, אך הדגישה שהיא הוזמנה להשתתף באירוע על מנת לדבר על חופש אמנותי והזכות להעליב. "הם רצו שאחתוך את העוגה," אמרה. "האמן טוען שהעבודה מאתגרת את הרומנטיקה והאקזוטיקה שמאפיינים את התפיסה המערבית אודות מעשה שהוא אלים וגזעני בתכליתו", הוסיפה.

האמן לינדה אמר בראיון לאל ג'זירה שהוא אינו מופתע מהסערה שהעבודה עוררה בשווידיה ובעולם. לדבריו, "המדיה היום מעודדת פרשנות שגויה של דימויים". הוא הסביר כי כוונתו היתה להדגיש את כל סוגי הדיכוי המרכז הדיון. "הנושאים המרכזיים של האירוע היו צנזורה וחופש הביטוי, ואני חושב שהעבודה הזו מאוד התאימה לנושאים אלה. העבודה מתייחסת באופן רחב לשאלות של זהות, והנחת היסוד היא שמילת נשים מתבצעת בגלל דיכוי של נשים, והדיכוי הזה מתקיים רק באפריקה, וכן הלאה. אבל דיכוי נמצא בכל מקום, נגד נשים, נגד הומואים, והוא בא לידי ביטוי בדרכים שונות באפריקה, באירופה, ובכל מקום אחר בעולם", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ