36 השעות שכמעט הביאו למשבר בין ארה"ב לסין

לקונסוליה בצ'נגדו בא מפקד המשטרה עם מידע מפליל על המטאור הפוליטי של סין. ארה"ב לא נתנה לו מקלט אבל הפרשה המסעירה מאיימת על יחסי המדינות

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בליל 6 בפברואר התדפק על דלת הקונסוליה האמריקאית בעיר צ'נגדו בסין, סגן ראש עיר סינית גדולה, הנודע כלוחם בלתי נלאה בפשיעה, וסיפר על פרשת שחיתות ורצח שסיבכה בדיעבד את ממשל ברק אובמה בשערורייה שבה אינו רוצה שום חלק. האיש, ואנג ליג'ונג, ביקש מקלט מחשש לחייו, אף שכוחות הביטחון של סין מיהרו לכתר את הבניין ותבעו מהדיפלומטים האמריקאים להסגיר אותו לידיהם.

כעבור 36 שעות, אחרי דיון סוער שהגיע לבית הלבן, יצא ואנג מהקונסוליה, מלווה בנציג משרד ממשלתי מבייג'ין והועבר לידי השלטונות בבייג'ין. הוא נחקר עתה בחשד שהעביר מידע סיני פנימי לאמריקאים. אם יועמד לדין בגין בגידה ויורשע, עלול להיגזר עליו עונש מוות.

המידע שהיה בידי ואנג נגע לבכיר הסיני בו שילאי, שכיהן עד לפני חודש כראש סניף המפלגה הקומוניסטית בצ'ונגצ'ינג. ואנג היה עד אז, לדברי אנשי ממשל ודיפלומטים, בן חסותו ואיש סודו של בו.

וואנג (מימין) ובו (משמאל)צילום: רויטרס

על פי הגרסה הרשמית, הדיפלומטים האמריקאים לא אפשרו לו להגיש בקשת מקלט רשמית בגלל הקושי הרב הכרוך בהברחתו מחוץ למדינה. אבל לדברי אותם מקורות, משרד החוץ האמריקאי גונן עליו מפני מעצר כמעט בטוח בידי אנשי משטרה הנאמנים לבו, והבטיחו שיינתן לו להציג את טענותיו בבייג'ין. האשמות אלה הן שהביאו לקריסה הפוליטית של בו ואשתו גו קאילאי, הנתונה עכשיו במעצר בחשד לרצח איש העסקים הבריטי, ניל הייווד, וסיבכו את ארה"ב ובריטניה בשערורייה הגדולה ביותר שאליה נקלעה הנהגת סין בשנות דור.

אבל כמה רפובליקאים בקונגרס האמריקאי תוהים אם ממשל אובמה לא כשל בטיפול בפרשה, והפקיר את ואנג לשלטונות סין לאחר שניסה להעביר מידע שעלול היה לערער את אמות הספים של צמרת המפלגה הקומוניסטית של סין.

הפרשה התפוצצה בעיתוי בעייתי ביותר לממשל האמריקאי: שבוע בלבד לפני ביקורו בוושינגטון של שי ג'ינפינג, שעליו מצביעים כעל מנהיגה הבא של סין. הענקת מקלט מדיני לוואנג בעת כזו הייתה עלולה לחבל קשות בביקור.

אולם הפרשה עלולה להשפיע לרעה על יחסי שתי המדינות גם עכשיו, כשהבית הלבן מנסה לגייס את תמיכתה של בייג'ין בסוגיות בינלאומיות כמו תוכניות הגרעין של צפון קוריאה ואיראן, והיד הקשה שנוקטת ממשלת סוריה נגד המורדים. על רקע זה, ארה"ב הקפידה לשמור על שתיקה בפרשה ונמנעה מלהתייחס אליה בפומבי.

"יהיה טיפשי לחלוטין מצדה של ארה"ב לחשוף קלפים בסכסוך המשפחתי הסבוך הזה בסין", אמר אורוויל של, מנהל המרכז ליחסי ארה"ב-סין ב Asia Society. "ארה"ב וסין חייבות להסתדר ביניהן בדחיפות, ואם יש משהו שמקפיץ במיוחד את הסינים, הרי שזה הצגת ענייניהם הפנימיים בפני זרים בצורה מביכה".

לדברי משרד החוץ האמריקאי, ארה"ב לא יכולה להעניק מקלט מדיני לכל מי שנכנס
לנציגות דיפלומטית שלה, בגלל הבעייתיות החוקית והלוגיסטית שבהברחת מגיש בקשה
ממדינה ריבונית. מבקשי מקלט המבקשים להימלט מרדיפות פוליטיות או דתיות בארצם,
פונים לרוב לקונסוליות מחוץ לארצם, במדינה שלישית או בארה"ב עצמה. יש יוצאים מן הכלל, אבל הם נדירים.

הקונסוליה בצ'נגדו, שבה עובדים כ-30 איש, ממונה על מתן אשרות וטיפול בענייני מסחר
באזור דרום מערב סין. לדברי מקורות רשמיים, בעת שהייתו של ואנג במקום, הקונסול
הכללי בצ'נגדו, פיטר היימונד, לא היה בעיר והטיפול בפרשה הועבר לכפופים לו; הם פנו
לשגרירות בבייג'ין, שהעבירה את המידע לוושינגטון.

ואנג הגיע לקונסוליה מצויד במסמכים הכוללים פרטים על ההאשמות המיוחסות לבו
ולאשתו, אבל לא מסר אותם, מציינים גורמים אמריקאיים. אף שתוכנם לא ידוע, יש בהם
לדברי אחד המקורות, פרטים מחקירות משטרתיות בצ'ונגצ'ינג. בעת שהייתו הקצרה
בקונסוליה, הורשה ואנג לטלפן לגורמים רשמיים בבייג'ין, בתקווה שיוכלו לסייע לו.

"מהרגע שנכנס, שני דברים היו ברורים: שמדובר בסיפור גדול מאוד, ושטיבו מסריח
מאוד", אמר קנת ליברתל, יועץ לענייני סין בממשל הנשיא ביל קלינטון. "האיש שנכנס
מהדלת לא היה מן הסתם הדלאי לאמה", הוסיף.

סטיוון לי מיירס ומארק לנדלר, ניו יורק טיימס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ