חיילים אמריקאים הצטלמו עם גופות אנשי טליבאן

סערה באפגניסטאן: הלוס אנג'לס טיימס פרסם תמונות של חיילים מחוייכים עם גופות מחבלים הרוגים; שר ההגנה פאנטה ובכירים נוספים גינו את התמונות

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

ה"לוס אנג'לס טיימס" פרסם היום (רביעי) סדרת תמונות מטרידות של חיילים אמריקאים מחוייכים עם גופות של מחבלים מתאבדים. באחת התמונות החיילים הצטלמו עם איש טליבאן שנהרג כשניסה להפעיל מטען חבלה, בתמונה אחרת רואים את רגליו המורמות של מחבל - כשלצד החיילים האמריקאים עומדים גם מספר גברים במדים של שוטרים אפגנים. תמונה נוספת מציגה יד תלושה של גופה.

התמונות צולמו בשנת 2010, והועברו למערכת העיתון על-ידי חייל שהיה "מודאג מהתפוררות המשמעת והסכנות הכרוכות באבדן המנהיגות" ביחידתו, כך לדבריו. כמו במקרים הקודמים, שר ההגנה לאון פנטה ומפקד כוחות הקואליציה באפגניסטאן, הגנרל ג'ון אלן, גינו את התמונות. דובר הפנטגון ג'ון ליטל אמר כי הן "לא מייצגות בשום אופן את הערכים והמקצוענות של רוב החיילים האמריקאים המשרתים באפגניסטאן היום" ודיווח כי החקירה בעניין נפתחה, והיא עתידה להוביל לעונש משמעתי. הצבא הבטיח לפתוח בחקירה, ובהודעת נאט"ו נאמר כי מדובר ב"טעות בשיקול הדעת של כמה חיילים שפעלו מתוך בורות וחוסר הכרות עם ערכי הצבא האמריקאי".

דובר הפנטגון גם הצר על כך שהעיתון פרסם את התמונות למרות בקשת הצבא להימנע מכך. "האויב יכול לנצל את החומר הזה ולעודד אלימות נגד החיילים האמריקאים וכוחות הביטחון האפגנים", אמר ליטל. ב"לוס אנג'לס טיימס" הסבירו שהם הרגישו חובה לפרסם את התמונות במטרה לדווח בצורה חסרת פניות "על כל ההיבטים של המבצע האמריקאי באפגניסטאן, כולל הטענות שהתמונות משקפות משבר במשמעת של היחידה וזה מסכן את החיילים האמריקאים".

החיילים המתועדים בתמונות לא הגיבו לפניות של העיתון. אותו החייל שמסר את התמונות למערכת, סיפר שהחיילים שהשתתפו באירוע איבדו חברים ליחידה מפיצוצים של מטעני צד או בפיגועים של מחבלים מתאבדים.

תמונת החיילים עם גופת איש טליבאן. צילום מסך

השגרירות האמריקאית בקאבול פרסמה הודעה לפיה מדובר ב"מעשים מרתיעים שפוגעים בכבוד ההקרבות שעשו אלפי החיילים והאזרחים האמריקאים ששירתו באפגניסטאן בצורה יוצאת דופן, והם לא מייצגים את הערכים הבסיסיים של ארה"ב או הצבא שלנו".

לצבא ארה"ב כבר היו תקריות קשות רבות של הפרת האתיקה ופגיעה ברגשות המוסלמים, מאז תחילת המלחמה באפגניסטאן באוקטובר 2001. רק השנה, התעוררו מהומות בעקבות פרסום תמונותיהם של נחתים אמריקאים שהצטלמו משתינים על גופות אנשי הטליבאן. כך גם בעקבות פרשת שריפת ספרי הקוראן מהספריה של בית הכלא בבסיס הצבאי בגראם.  במארס, חייל אמריקאי בשם רוברט ביילס,  ששירת באזור כפרי של מחוז קנדהאר, רצח 17 אזרחים אפגנים, כולל נשים וילדים, במסע הרג.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ