אביו של אובמה מוזכר במסמכים סודיים בריטיים משנות החמישים

במסמך ששלח משרד החוץ האמריקאי לבריטניה, צוין כי סטודנטים קניתיים, בהם אביו של אובמה, הפכו ל"אנטי אמריקאים ואנטי לבנים"

גרדיאן ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן ואי-פי

מסמכים סודיים מימיה האחרונים של האימפריה הבריטית, נחשפו אתמול לציבור. המסמכים שפורסמו הם רק החלק הראשון מ"הארכיונים הנודדים" - שם שניתן ל-8,000 מסמכים מהתקופה הקולוניאלית שהובאו לבריטניה אשר הוחבאו משום שתיארו את פשעי הבריטים. כך למשל, בקניה, שהיתה קולוניה בריטית, הוצאו להורג עשרות מאנשי מחתרת המאו-מאו. באחד המסמכים, שנשלח לבריטניה ממשרד החוץ האמריקאי, צוין כי אביו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הוא אחד מקבוצה של סטודנטים קניתיים שארה"ב חושדת כי הם "נופלים לידיים הלא נכונות".

הבכירים האמריקאים הסבירו שהסטודנטים הפכו ל"אנטי אמריקאים ואנטי לבנים", בדיוק בתקופה שבה ברק אובמה האב קיבל מלגה ללמוד בארה"ב. הבכירים הבריטים בניירובי הביעו חשש שכישוריהם של הקנייתים, שקיבלו מלגות לארה"ב, "נחותים מבחינה אקדמית" בהשוואה לחבריהם שנשארו ללמוד באפריקה. הם מתחו ביקורת על "המוסד לסטודנטים אפריקאים-אמריקאים", שהעניק בזמנו לברק אובמה האב מלגה לתואר במינהל עסקים באוניברסיטת הוואי שבהונולולו. בתיק מופיע השם "אובמה, ברק ח'". שנה לאחר שפורסם הדו"ח, ב-1960, פגש אובמה האב צעירה אמריקאית בשם אן דנהם בקורס ללימוד השפה הרוסית. הם התחתנו שנה לאחר מכן, והבן שנולד להם הוא הנשיא האמריקאי השחור הראשון.

אובמה האב נהרג בתאונת דרכים בניירובי ב-1982. אביו, אוניאנגו, נאסר על ידי הבריטים במשך שישה חודשים ב-1949 בשל מעורבותו בתנועת החופש הקנייתית. שרה אוניאנגו אובמה, אשתו, סיפרה שהוא סבל מהשפלות וממכות שבגללן הפך לנכה, וכתוצאה מכך שנא את הבריטים עד יום מותו.

הנשיא הצעיר ואביוצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ