הולנד שמה סוף לתיירות הקנאביס

ב-1 במאי צפויות להיכנס לתוקף תקנות שימנעו מכירת סמים לזרים בהולנד

דיוויד ג'ולי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוויד ג'ולי, ניו יורק טיימס

מאחורי הדלפק עומדת יאנה סוונסון, נורווגית בת 34, "פליטת קנאביס", כהגדרתה, ושוקלת כמויות זעירות של מריחואנה וחשיש. קהל הלקוחות, ובו אזרחים זרים רבים, יושב בשקט מסביב, מעשן ולוגם קפה. הגיטרה המוכרת של ג'ימי הנדריקס מנסרת ברקע, ותריסניות עצומות שוחות באטיות בתוכנית טבע המוקרנת על מסך ענק.

הולנד מציעה למבקריה שפע אטרקציות, ובהם מוזיאונים ברמה בינלאומית, אדריכלות יפהפייה, תעלות מקסימות ותושבים ידידותיים, ואולם למעלה מרבע מתוך מעל 4 מיליון התיירים הבאים מדי שנה, לא מדלגים על ביקור בקופי שופס, שבהם ניתן לקנות מנות קטנות של מריחואנה וחשיש. ואולם, בימים אלו מסתמן שתורה של אמסטרדם כאתר של חופשות אפופות עשן עומד להסתיים. הקואליציה הימנית ובראשה ראש הממשלה מארק רוטה, מנסה בימים אלה להטיל מגבלות על פעילות הקופי שופס ולאסור מכירת סמים לאזרחים זרים. מתנגדי היוזמה, ובהם הרשויות המקומיות, מנסים לפעול למניעתה, ואף פנו לבית המשפט בעניין. אם לא יעלה הדבר בידם, ייושמו התקנות החדשות החל ב-1 במאי. "לדעתי, בסוף השנה הבאה כבר לא תהיה תיירות סמים בהולנד", אמר בראיון לטלוויזיה ארד ון דר סטר, חבר פרלמנט ודובר מפלגתו של רוטה. "הבאנו לצמיחתה של תעשיית פשע שעלינו להיפטר ממנה", הוסיף. החוק היבש אינו מתיר מכירת מריחואנה וחשיש (שרף צמח הקנאביס), ואולם בפועל, נהוגה מדיניות סובלנית כלפי המשתמשים, המושתתת על קובץ הנחיות של משרד המשפטים למשטרה, ולפיהן אין להביא לדין מפעילי קופי שופס הסוחרים בכמויות מוגבלות של סמים קלים, ולא משרתים קטינים. כמו כן, מותר לכל הולנדי לגדל עד חמישה צמחי מריחואנה לשימוש אישי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

נראה שמדיניות הסובלנות נחלה הצלחה: למרות הנגישות לצמח, ההולנדים פחות מועדים להשתמש במריחואנה, מאזרחי ארה"ב ומדינות רבות באירופה. מנתונים שמסר המשרד לנושאי סמים ופשיעה של האו"ם (UNDOC), עולה כי כ-13.7% מאוכלוסיית ארה"ב משתמשים במריחואנה, לעומת 5.4% מאוכלוסיית הולנד. היוזמה לשינוי המדיניות נולדה דווקא בגלל מחסור במקומות חניה. לעיר מאסטריכט שבדרום הולנד, הכלואה בין הגבול הבלגי והגבול הגרמני, זורמים מדי יום מאות "תיירי סמים" על מנת לרכוש מריחואנה, וגורמים לפקקי תנועה קשים. סוחרי סמים "חאפרים" קפצו על ההזדמנות העסקית והציעו לנהגים לרכוש קנאביס מבלי לצאת מהמכונית. אפילו התושבים המקומיים, התומכים בקופי שופס, הביעו מורת רוח מחזרתם של הסמים לרחובות.

שר המשפטים איבו אופסטלטן אמר שהחל ב-1 במאי, יהפכו הקופי שופס בשלושה מחוזות דרומיים למועדונים לחברים בלבד, ומספר החברים בכל מועדון יוגבל ל-1,200. הבעלים יחויבו לנהל רישום מכירות ולדרוש מהלקוחות להציג תעודות זהות. אלה שלא יקפידו על הנהלים יסתכנו בהעמדה לדין. החוק יוחל בשאר חלקי הולנד ב-1 בינואר 2013.

ון דר סטר אמר כי הבעיה העיקרית הנובעת מהמדיניות הנוכחית היא, שייצור המריחואנה הוביל להתפתחות שוק שחור משגשג. איש אינו יודע מה היקף ייצוא הקנאביס מהולנד, אבל מקובל לחשוב שההכנסות השנתיות של הולנד מייצוא הצמח, עולות אף על הכנסותיה מייצוא פרחים, המסתכמות ב-6.6 מיליארד דולר.

סיגריית מריחואנה. שיעור המעשנים בהולנד נמוך מזה שבארה"בצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ