אימפריאליזם בחורבות

נסיגת בריה"מ מאפגניסטאן הותירה את המדינה במלחמה שהחריבה את רוב המבנים הסובייטיים. נוכחות השרידים מאתגרת את ארה"ב, המהרהרת באופי המורשת שהיא עומדות להותיר מאחוריה

גרהאם באולי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרהאם באולי, ניו יורק טיימס

בריכת השחייה מהתקופה הסובייטית השוכנת בקאבול, בראש גבעה הקרויה על שמה, עם כל השאפתנות האימפריאליסטית המשתקפת ממנה, היא סמל הולם למורשת המפוקפקת של אימפריות באשר הן.


שחיינים מקאבול כמעט שלא השתמשו בבריכה, שנבנתה לפני 30 שנה, שכן הגבעה היתה מוקפת גדרות תיל ושימשה עמדת ירי - תחילה של הכוחות הסובייטיים ולאחר מכן של הטליבאן, בטרם הופצץ המקום בידי כוחות הקואליציה המערבית בפלישה ב–2001.


כעת, לאחר ששופצה, חמש המקפצות שלה תלויות מיותמות מעל לבריכה הריקה ולעיר האדישה המשתרעת למטה, השקועה בשלב נוסף בהיסטוריה הבלתי יציבה שלה: הנסיגה הצפויה של כוחות הכובשים הזרים של ארה"ב ובעלות בריתה.


בריכת השחייה מהתקופה הסובייטית בקאבול שבאפגניסטאן. שחיינים מקומיים כמעט שלא השתמשו בבריכה, שכן הגבעה עליה נבנתה שימשה עמדת יריצילום: ניו יורק טיימס


עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם 

בדומה לבריכה, קאבול מספקת עוד מראות רבים מן העבר הסובייטי הטמונים בין גבעותיה: בית ספר פוליטכני שנבנה בשנות ה–60 בתקופת המלחמה הקרה, כשבריה"מ וארה"ב נאבקו על השפעה באפגניסטאן על ידי פרויקטים נרחבים של בניית תשתיות; או מפעל לייצור מכוניות שהורחב לאחר 1979, כשצבא בריה"מ פלש כדי להכפיף בכוח את אפגניסטאן לשליטת הקרמלין.


נסיגת ברית המועצות ב–1989, הותירה את אפגניסטאן במלחמת אזרחים, שהחריבה את רוב המבנים שבנו הסובייטים. עם זאת, למרבה ההפתעה, כמה מאותם מבנים עדיין קיימים ושמישים, כמו למשל "המכון למכונאי רכב", בית ספר להנדסה שכיתותיו נפגעו באחרונה בפיצוץ. אתרים אחרים פשוט הפכו לחורבות - שבהן משוטטים בעיקר חסרי בית, נרקומנים וכלבים - שבעצם נוכחותן מאתגרות את ארה"ב ובעלות בריתה, המהרהרות באופי המורשת שהן עומדות להותיר אחריהן.


"הסובייטים באו לכאן עם אמונה שיוכלו להנדס מחדש חברות של עמים אחרים ולשחרר את האפגנים מהנחשלות שלהם", אומר סר רודריק ברייטוויט, שגריר בריטניה לשעבר במוסקווה ומחבר ספר על הכיבוש הסובייטי. "אבל הם לא שינו את החברה האפגנית, כפי שאנחנו לא נשנה אותה", הדגיש.


בקאבול של שנות ה–80, השגרירות הסובייטית ברחוב דארולמאן, ששקקה טכנאים ואידיאולוגים, היתה מוקד של עוצמה בעיר, בדיוק כמו שגרירות ארה"ב היום, השוכנת בצדה האחר של העיר.


שגריר רוסיה הנוכחי, אנדריי אבטיסיאן, בן 51, עבד בקאבול כדיפלומט צעיר בשנות ה–80. הוא גם היה כאן כשהדברים החלו להתערער בתחילת שנות ה–90: הוא הסתתר אז במקלט במשך 16 ימים, כשכוחות המוג'הידין הביאו לחלוקת קאבול לשניים. הוא היה מאחרוני הרוסים שנמלטו מאפגניסטאן באוגוסט 1992.


אבטיסיאן, גבר אלגנטי בחליפה מהודרת כהה, נראה בודד באולמות המהדהדים של בניין שגרירות רוסיה שנבנה מחדש. גודלו של הבניין החדש הוא כשליש מהבניין הקודם. בשנות השלטון של הטליבאן, שוטטו בשטחים הסמוכים לשגרירות נוודים וחמורים, אולם כעת הם מוסתרים מהכביש המהיר בקירות מתכת שהוקמו להגנה מפני פיצוצים. 


השגריר הרוסי גיבש תוכנית לשיקום ולבנייה מחדש של 150 פרויקטים של תשתיות מתקופת הכיבוש הסובייטי, הראשון שבהם הוא מפעל לבנייה טרומית בפאתי קאבול, סמוך לשדה התעופה. "הפרויקטים האלה היו בסיס לכלכלה האפגנית", אומר אבטיסיאן. "עכשיו קשה לי לראות את המצב שבו הם נמצאים".


רכב משוריין סובייטי נטוש בקאבולצילום: אי־פי


את ההמחשה הברורה ביותר לשאפתנות האימפריאליסטית שטורפדה, מספק בית המדע והתרבות הסובייטי, שליד שגרירות רוסיה וגן החיות. זהו מבנה מודרני זוויתי וגדול מבטון, שבו נהגו סובייטים ואפגנים להתכנס לשמוע הרצאות, להקרנות סרטים והפצת רעיונות של מודרניזציה, שעיצבו מחדש את קאבול למשך תקופה מסוימת. באותה תקופה, גם נשים יכלו לעבוד מחוץ לבית ולהתלבש בבגדים מערביים.


אולם בתקופת מלחמת האזרחים, בשנים 1992–1996, אחד הפלגים הנלחמים כבש והרס את בית המדע והתרבות ואילו פלג אחר המטיר עליו פגזים מגבעה סמוכה. כיום אולמות המבנה מלאים זוהמה ואשפה; אוויר קר חודר מבעד לחורים שנוצרו מפגיעת רקטות. "זה היה פעם מקום מפואר מאוד", אומר מוחמד אליאס, המחנה מכוניות במגרש הסמוך, "עכשיו לא נשאר כלום".


אך לא כל ירושות הסובייטים אבדו, למשל "הסילו", מאפייה תעשייתית שסיפקה מזון לצבא ולמשטרת אפגניסטאן. בתקופת מלחמת האזרחים, השליכו לוחמים את יריביהם מגגותיה, ואולם כעת, מגדליה הצהובים והמלוכלכים מספקים שוב לחם לבתי חולים ובתי ספר.


הנוכחות הפיזית הבולטת והיציבה ביותר היא של בנייני דירות אפורים שנבנו במקור לאנשי מינהלה סובייטים והאליטה האפגנית. הבניינים קרויים "מיקרוריון" וניצבים בפרברי קאבול. גם בבניינים רעועים אלה חקוקים סימני הקרבות שהתנהלו כאן בשנות ה–90. 


למרות זאת הם מקום מגורים נחשק בעיני משכילים ואמידים מהמעמד הבינוני - ועובדה זאת משתקפת במודעות הפרסומת הצעקניות לטלפונים ניידים ולבתי ספר פרטיים, ובנוכחות של נשים צעירות הלבושות בג'ינס צמוד.


"זה מקום בטוח", אומר שיר מוחמד באשיר, בן 50, מנהל בית ספר שבדיוק תיקן את מכוניתו מול דירת ארבעה חדרים שבה הוא מתגורר עם משפחתו. "יש לנו מים זורמים. יש לנו חשמל. יש לנו הסקה מרכזית. למען האמת, רוסיה בנתה את המבנה הגדול הזה בשביל אפגניסטאן", הוא אומר. "עדיין לא ראינו שום דבר גדול כזה שנבנה על ידי הקואליציה הבינלאומית".


הזיכרונות של אפגנים רבים מהתקופה הסובייטית אפופים נוסטלגיה ורודה. אבל במתחם המוזיאון הסמוך לאיצטדיון המרכזי אפשר למצוא תזכורות למורשת אכזרית יותר: מוקשים, פגזים, רקטות, מסוקים ופריטי ציוד אחרים שבהם השתמשו הסובייטים לדיכוי המורדים, ושגבו את חייהם של מאות אלפי בני אדם - הרבה יותר מהמחיר שגבתה פעילות כוחות הקואליציה, אם אפשר בכלל להשוות בין הדברים.


עבד אל־ואחיד טאקאט, שהיה קצין מודיעין בתקופה הסובייטית וכיום הוא אנליסט צבאי וגר סמוך ל"מיקרוריון", אומר כי הוא מאמין שצבא חזק וממשלה תקיפה היו מורשת חשובה שהשאירו הסובייטים. 


הם אפשרו לנשיא מוחמד נאג'יבוללה, המנהיג האחרון שזכה לתמיכת ברית המועצות, להחזיק מעמד לבדו במשך שלוש שנות המאבק נגד המוג'הידין, אחרי 1989 ולפני שמוסקווה הפסיקה סופית את אספקת הנפט ומוצרים אחרים. 


ב–1996, נאג'יבוללה נתפס על ידי הטליבאן, נורה ונתלה מרמזור. "הם השאירו מאחוריהם אפגניסטאן חזקה, אבל היום הממשלה לא תחזיק מעמד זמן רב כל כך", מוסיף טאקאט.


בראש גבעת בריכת השחייה, באחד הערבים בתקופה האחרונה, רקדו במעגל ליד הבריכה חמישה שוטרים במדים כחולים, שלקחו פסק זמן מיום עבודתם, לצלילי מוזיקה טאג'יקית, שבקעה מבעד לחלון רכב השטח שלהם. 


הארון מרזאד, גבר אפגני מובטל בן 34, שצפה בהם, דיבר בשוויון נפש על עזיבתם הקרובה של הכוחות האמריקאיים, ועל עזיבת הסובייטים שקדמה לה, כאילו זה בלתי נמנע שאפגניסטאן תחזור שוב למה שהיתה מאז ומתמיד. "אין לי שום דבר שלילי לומר ‏(על הרוסים‏)", אמר מרזאד במשיכת כתף, "מלבד העובדה שהם היו כופרים".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ