הרוג בעימותים בבחריין ביום פתיחת מרוץ הגראנד פרי

המרוץ בוטל בשנה שעברה לאחר פרוץ המהומות, שמתקיימות מאז כמעט מדי יום

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי־פי

אדם אחד נהרג בעימותים בין מפגינים לכוחות הביטחון בבחריין, כך טענו אתמול ארגוני אופוזיציה במדינה. התקרית מאיימת להסלים את אי השקט במדינה, וזאת בשעה שהרשויות עושות מאמצים גדולים לארח את מרוץ "גראנד פרי פורמולה 1" שנפתח שלשום. הרשויות, המבקשות לשכך את המתיחות, הודיעו בתגובה כי יחקרו את האירוע.


המהומות בבחריין פרצו בפברואר 2011, והפכו לעימותים הארוכים ביותר של "האביב הערבי". הרוב השיעי בבחריין מבקש לשבור את המונופול השלטוני של השושלת הסונית השלטת, המקיימת קשרים קרובים עם המערב. העימותים בין המשטרה למפגינים מתרחשים כמעט מדי יום. המפגינים משליכים פצצות תבערה לעבר המשטרה, ואילו השוטרים מגיבים בגז מדמיע ולעתים בקליעים קטנים לירי בציפורים.


ההפגנות הפכו את הניסיון למשוך את תשומת הלב למרוץ המכוניות "פורמולה 1", האירוע הבינלאומי הראשון בבחריין, למאבק מתמיד. המירוץ בוטל בשנה שעברה מחשש ביטחוני, ומנהיגי בחריין עשו מאמצים גדולים כדי לקיימו השנה, בניסיון להוכיח יציבות ולשקם את תדמית המדינה. בהודעת משרד הפנים של בחריין נאמר כי מותו של המפגין יחקר, אך לא נמסרו פרטים נוספים. עם זאת, נראה כי מותו של האיש יגרום לגל של הפגנות שיצטלבו עם המרוץ. הגופה ליד הבירה מנאמה, שם פרצו עימותים אחרי צעדת מחאה שהתקיימה שלשום. ברשתות החברתיות נשמעו קריאות של פעילים לקיים הפגנות נוספות, כדי לנצל את תשומת הלב שמקדיש העולם למרוץ, ולהדגיש את התביעה לנוכחות גדולה יותר בזירה הפוליטית.


מפגינים מחוץ למטה פורמולה 1 בלונדון קוראים לביטול התחרות בבחרייןצילום: אי–פי

דוברת משרד החוץ של ארה"ב, ויקטוריה ניולנד, הביעה שלשום את דאגת הממשל האמריקאי מ"האלימות הגוברת בבחריין, במיוחד בסמוך לפתיחת המרוץ 'פורמולה 1'". לדבריה, "אלה ארועים שאינם מסייעים לבניית אמון ופיוס הדרושים כל כך לבחריין. אנו קוראים שוב לממשלת בחריין לכבד את זכויות האדם האוניברסליות וקוראים למפגינים לשמור על איפוק".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ