הקריירה השנייה של מסכות הגז מישראל: באנגים לעישון מריחואנה

במקום למנוע מגזים רעילים להיכנס, בגלגול החדש שלהן, המסכות הפכו ללהיט בזכות יכולתן לשמור את כל העשן בפנים

ג'וש נתן-קאזיס, פורוורד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וש נתן-קאזיס, פורוורד

המחסור במסכות הגז האזרחיות בישראל לא ניכר כשמשוטטים ברחובות האיסט וילג' במנהטן. באחד מרחובות הקניות באזור, נמכרות המסכות בשש חנויות שונות בעשרים וחמישה דולרים ליחידה. המסכות הישראליות המציצות לעבר העוברים והשבים בין חנויות לבגדי יד שנייה ודוכנים של אוכל סיני, כבר לא יספקו הגנה מפני גזים רעילים. זאת, משום שמסנן האוויר שבקדמתן פורק, ובמקומו חוברו באנגים צבעוניים לעישון מריחואנה.

השימוש בבאנגים המחוברים למסכות גז, הנחשבות למעצימות את השפעת המריחואנה, החל להתפשט בחנויות למוצרי עישון בארצות הברית לפני כעשור. בסמוך לאותו הזמן ביקשה ממשלת ישראל להחזיר למחסניה מיליוני מסכות שחילקה לאזרחים בתקופת הפלישה לעיראק ב-2003. קשה לקבוע אם העיתוי מקרי, אולם ברור שמסכות הגז השחורות עם חורי הזכוכית לעיניים, הפופולריות בניו יורק, הן מסכות מתוצרת ישראל, ועליהן מסתם הגומי המשולש של "שלאון מפעלים כימיים בע"מ", החברה התל אביבית שמייצרת את המסכות.

על אף שהפופולריות של העישון באמצעות המסכות טמון במראה הייחודי שלהן, המשתמשים בהן מעידים כי הן גורמות לכמות גדולה יותר של עשן לחדור לריאות. חותם הגומי מסביב לפנים של המשתמש, שנועד למנוע שאיפת כימיקלים רעילים, לוכד את עשן המריחואנה, וגורם למעשן לשאוף את כולו בבת אחת. "המסכות הישראליות הן הדבר האמיתי", אומר מנהל חברת עודפי הייצוא הצבאי RDD USA בלוס אנג'לס, טוני לומלי. החברה מוכרת את המסכות הישראליות כמוצרים להגנה עצמית והישרדות.

לא נראה כי יש קושי להשיג בארצות הברית באנגים המחוברים למסכות. אולם הדרישה הגבוהה מורגשת בעיקר למסכות הגז הישראליות שנועדו להגן על אזרחים מפני מתקפות גרעיניות, כימיות וביולוגיות. גם בישראל הביקוש להן גבוה מההיצע. על אף שבאחרונה השלימה ממשלת ישראל חלוקת ארבעה מיליון מסכות לאזרחיה, לפי חלק מהדיווחים ייצור המסכות בישראל נפסק לפי שעה. יחד עם קיצוצים בתקציב, משמעות הדבר ש-40% מהישראלים לא יקבלו מסכות מהמדינה.

אחד הדוכנים בניו יורק. מכירתם של הבאנגים מתאפשרת משום שהיא בתחום אפור מבחינה משפטיתצילום: קלאודיו פפטיורו / פורוורד

יש לכם פתרונות אחרים למסכות הישנות? עשו לנו לייק וספרו לנו בפייסבוק

על המחסור במסכות מעיד גם לומלי מ-RDD USA, שאומר כי החברה אינה מצליחה לקבל מהספקים הישראלים מסכות כשירות נוספות. לדבריו, מסכות הגז הנמכרות כבאנגים בניו יורק הן ככל הנראה עודפים שנמכרו על ידי ממשלת ישראל ללא המסננים. לומלי אומר כי העודפים האלה הם מסכות שהוחזרו בידי אזרחים ישראלים לבקשת הממשלה ב-2006.

מכירת הבאנגים, ועמן מסכות גז, מתאפשרת משום שהיא נמצאת בתחום אפור מבחינה משפטית. הסוחרים בניו יורק מוגנים הודות לפרשנות של חוק המדינה, המחייב את מי שרוצה לתבוע אותם להוכיח כי התכוונו שהמוצר הנמכר ישמש לעבירה על החוק. כל עוד הם מצהירים כי הבאנגים נועדו לשימוש עם טבק, הם מוגנים מפני תביעות.

החוקים הפדרליים בארה"ב קשוחים יותר. כתב אישום שמוגש בבית משפט פדרלי בגין סחר במוצרים המשמשים לסמים, דורש מהתביעה להוכיח רק כי המוצרים נועדו לשימוש בסמים ולא כי המוכר התכוון כי יעשה בהם שימוש בלתי חוקי. ואולם מספר התביעות שמוגש בעניין בארה"ב נמוך יחסית. "אי אפשר לתבוע את כולם", אומר רוברט וואן, עו"ד מטנסי הפועל ללגליזציה של סמים קלים, "אז מה הסיכוי שמי שייתבע יהיה אתה או אני?".

לכתבה המלאה בפורוורד

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ