ג'יל טרמלט, גרדיאן

הם היו משפחת המלוכה הפופולרית באירופה. בעיני ספרדים מן השורה, נראו בני המשפחה חרוצים, צנועים ומודרנים. המלך חואן קרלוס היה נערץ בקרב עמו, ונתפש כמציל הדמוקרטיה בספרד.

אולם משפחת המלוכה הספרדית מגלה כעת יכולת לירות לעצמה ברגל, באופן מילולי ומטאפורי, והאזרחים הזועמים מתחילים לתהות אם בני המשפחה מסוגלים להזדהות עם סבלם.

בשעה ששיעור האבטלה בספרד מגיע ל-24%, על הציבור מוטלות גזירות צנע כואבות והכלכלה נסוגה אל תוך מיתון עמוק, הצהיר המלך, בן 74, כי הצרות הפוקדות את ספרד אינן זרות לו, וכי בלילות הוא שוכב על מיטתו ואינו נרדם בשל מחשבות על המובטלים הצעירים. אבל כשפסע אל חדר האמבטיה במחנה הספארי היוקרתי בבוצואנה, לשם טס כדי לירות בפילים, בתאואים ובבעלי חיים אקזוטיים אחרים, חשף, במקרה, סיפור אחר לגמרי.

המלך חואן קרלוס בעת מסע הציד בבוצואנה, לפני שבועיים. המלך הצהיר כי אינו יכול להירדם בשל מחשבות על האבטלה הגבוההצילום: Rann Safaris/Abaca Press

הספרדים המיואשים מחפשים עבודה ונאבקים לשמור על אורח חייהם הבסיסי. המלך מצדו, יצא למסע ציד סודי, שלא מומן מכיסו, כדי לירות בבעלי חיים באחד המקומות האקזוטיים בעולם: דלתת האוקבנגו בבוצואנה.

לפי הערכות, חופשתו עלתה כעשרות אלפים אירו ליום, ושמועות עקשניות גורסות כי את מסע הציד מימן איש עסקים סורי המקורב למשפחת המלוכה הסעודית. זה לא מסוג הדברים שהספרדים רוצים לשמוע בשעה שהממשלה מודיעה על קיצוצים בתקציבי הבריאות והחינוך וגוברים החששות מפני תוכנית חילוץ, שתלווה בשנים של צנע עמוק.

"כולנו צריכים להדק את החגורה במקצת בגלל הזמנים הקשים שעוברים על הכלכלה", אמר להם המלך בקיץ, כשהביע את תמיכתו בצעדי הצנע.

הפגנה נגד ציד במדריד, בשבוע שעברצילום: אי-פי

מסע הציד היה המחדל האחרון בסדרה של מחדלים במונרכיה הספרית, שהביאו את התקשורת הספרדית, שלרוב מתייחסת אליה בכבוד מופלג, לשבור הסכם התקף זה עשרות שנים שלא לחטט בחיי משפחת המלוכה.

הסכם זה נשמר מאז ירש חואן קרלוס את סמכויותיו של הגנרליסימו פרנסיסקו פרנקו לאחר מות הרודן ב-1975, ופיקח על השבת המלוכה והדמוקרטיה. תפקידו של המלך בדיכוי ניסיון ההפיכה ב-1981 רק חיזק את מעמדו בעיני הציבור.

ואף על פי כן, בחודשים האחרונים נאבק המלך כדי להפריד את בית המלוכה משערוריית שחיתות, שבה מעורב חתנו איניאקי אורדנגרין, דוכס פלמה. הדוכס, שזכה במדליה אולימפית עם נבחרת ספרד בכדוריד, מכחיש את ההאשמות נגדו, לפיהן השתמש במוסדות צדקה ככיסוי להעברת מיליוני אירו מכספי הציבור לכיסו, וגם שהשתמט מתשלום מסים. אורדנגרין ניצל את תואר האצולה שלו כדי לזכות בטובות הנאה.

"כולם, ובעיקר אלה מאתנו הממלאים תפקידים ציבוריים, צריכים להתנהג בצורה נאותה ולשמש דוגמה ומופת", הכריז המלך בחגיגיות בנאומו המסורתי לכבוד חג המולד. באותה השעה התגלגלה שערורייה זו ככדור שלג, והפופולריות של המלוכה הידרדרה בסקרי דעת הקהל.

המלך שכר את חבייר אייוסו, בעל טור לשעבר בעיתון אל פאיס, לשמש מנהל יחסי ציבור החדש שלו, ועד מהרה החלו להתפרסם מאמרים זוהרים התומכים במלוכה בעיתון, שעמדותיו הן מרכז-שמאל, ובעיתונים האחרים. החשבונות של ארמון המלך פורסמו ברבים, ונאמר לספרדים כי החל עידן חדש של שקיפות.

אך מאמציו של חואן קרלוס להציג את משפחתו כחרוצה, צנועה ושומרת חוק, ספגו מכה קשה כאשר נכדו בן ה-13, פרוילאן מריצ'לאר, ירה לעצמו כדור ברגל ברובה ציד בקליבר 36, ימים ספורים לפני האירוע בבוצואנה.

העיתונים דיווחו שפרוילאן צעיר מדי מבחינה חוקית להשתמש ברובה, ועוררו את השאלה אם בני משפחת המלוכה סבורים שהחוקים הרגילים אינם חלים עליהם. "האנשים האלה פשוט לא מבינים את המציאות אצלנו במדינה", התאוננה מרסדס מונאריס, טכנאית קול ממדריד. "נראה שהם מנהלים מסע הכפשה מושלם נגד עצמם".

היתה זו נפילתו של המלך בבוצואנה, שבעקבותיה הוטס בדחיפות למדריד ונותח בירך, שעוררה גל עצום וחסר תקדים של ביקורת על המלך, שאינו רגיל לשמוע מלים קשות מהעיתונות או מהפוליטיקאים שאינם מייצגים את הקצוות.

"על המלך לבחור בין אחריות לוויתור על הכתר", אמר טומס גומס, העומד בראש המפלגה הסוציאליסטית במדריד, כשגבר הלחץ שחואן קרלוס יפנה את הדרך לבנו פליפה.

"השערורייה של הפיל האפריקאי אינה עניין מקרי", טוען איגנסיו אסקולר, אחד הבלוגרים הפופולרים ביותר בספרד. "לא ייתכן שזה מקרה כאשר המלוכה בספרד עוברת משערורייה לשערורייה בחודשים האחרונים, כאשר המשבר הכלכלי גורם לספרדים להטיל ספק בכל מוסדותיהם, ואפילו משפחת המלך אינה מסוגלת לחמוק מכתם השחיתות".

והנה, חייו הפרטיים של המלך, שתמיד ריננו עליו שיש לו שלל פילגשים, כבר אינם מחוץ לתחום וגם לא ידידותו עם קורינה צו זיין-ויטגנשטיין, שנעשתה בת אצולה גרמנית בזכות נישואיה לנסיך גרמני. אמנם עורכי דינה איימו על עיתוני בריטניה שלא יפרסמו את שמה וכי הדבר עלול להביא לתביעה נגדם, אך זה מרוח על פני העיתונים בגרמניה וספרד.

יתרה מזו, הנסיכה הגרמנית הייתה בת לווייתו הרשמית במסעותיו בחו"ל בשש השנים האחרונות, וככל הנראה גם התלוותה אליו במסע הציד האחרון שבו שבר את אגן הירכיים, על פי דיווח של העיתון הגרמני די ולט.

"כישלון נישואיו למלכה סופיה, שלמעשה חי בנפרד ממנה, ידוע לכול", אומר חוסה אנטוניו סרסלחוס, עורך לשעבר של העיתון הספרדי השמרני ABC, בטור שלו במהדורת האינטרנט של העיתון. בעלי תפקידים בארמון סרסואלה, מעון המלך, סירבו לענות על השאלה מי הצטרף אליו למסע הציד ומי שילם תמורתו. לדבריהם מדובר במסע פרטי, והם לא יענו על שום שאלה הקשורה לחייו הפרטיים של המלך.

ויכוח עז יותר התעורר ברשתות החברתיות ובאינטרנט. הקרן העולמית למען חיות הבר (WWF) הודיעה כי הופנו אליה יותר מ-80 אלף תלונות באינטרנט נגד המלך, שנושא בתואר נשיא הכבוד של הקרן בספרד, בגין ציד פילים לשם הנאתו.

"הזעזוע בדעת הקהל בבריטניה, גרמניה, הולנד, ארה"ב ומדינות אחרות פשוט עצום", מסר חואן קרלוס דל אולמו, ראש הקרן בספרד, והסביר מדוע הוא שוקל לפטר את המלך. "מדובר בבעיית תדמית, הן לאומית והן בינלאומית, יותר משאלה על הגנת הטבע". גורמים בארמון סיפרו כי לא קיבלו כל הודעה רשמית מטעם ה-WWF על כוונת הקרן לנתק את קשריה עם המלך.

הבלוגר ג'ושוע קיטינג, הכותב באתר המגזין פוריין פוליסי, הוסיף עוד להשפלה הספרדית כששאל אם המלך בחר בכוונה את החופשה הכי פחות תקינה פוליטית: "האם אזלו הכרטיסים לחגיגות ההכאה של גורי כלבי הים?", כתב.

ממשלת ספרד קיבלה מבול של בקשות ודרישות לכלול גם את התקציב של המלך בחוק השקיפות החדש. אך כל זה מחוויר לעומת הטיעונים האחרונים של הסנגורים המייצגים את שותפו לעסקים של חתנו של המלך.

השבוע הם הציגו העתקים של הודעות דואר אלקטרוני שהראו כי המלך חואן קרלוס פעל כמתווך בין אורדנגרין לפקידי ציבור, בניסיון לשכנע פוליטיקאים לתמוך במיזם חדש של תחרות השיט "גביע האמריקות". אורדנגרין קיווה להרוויח כסף מהמיזם.

איש אינו טוען שהמלך פעל באופן בלתי חוקי, אם כי מעמדו פוטר אותו בכל מקרה מהליך משפטי. בארמון טוענים כי הודעות הדואר האלקטרוני פשוט משקפות את תמיכתו בענף השיט, אחד ממקצועות הספורט החביבים על משפחתו.

המגזין אינטרוויו טען השבוע שחוקרים מטעם היחידה למאבק בשחיתות מנסים למצוא חמישה מיליון אירו שאורנדנגרין מחזיק לכאורה במקלטי מס.

הופעותיו בבית המשפט היו עד כה מביכות ביותר. בשבוע שעבר הופיע המלך על קביים לפני התקשורת כדי להביע התנצלות על התנהגותו. "אני מצטער מאוד. עשיתי טעות, וזה לא יקרה שוב", אמר חואן קרלוס.

"אני מריע להתנצלותו של המלך, אבל נותרה לי שאלה: מה בדיוק לא יקרה שוב?", שואל אסקולר.

אפילו השרים מסתבכים בשלל המחדלים המלכותיים - הביטוי "לירות לעצמך ברגל" כבר קיבל משמעות חדשה במדריד. שר החוץ, חוסה מנואל גרסיה מרגאיו, נאלץ להתנצל על השימוש בביטוי הזה כשביקש לתאר את התנהגותה של ארגנטינה, שהלאימה השבוע את YPF, חברת הנפט שבבעלות ספרדית. "זה היה ביטוי מצער", אמר, "לא התכוונתי לשום דו-משמעות".

תרגום: פרידה פרס-דניאלי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ