המשבר הכלכלי מאחד את אירופה וארה"ב נגד סין

בעקבות עליית המעצמה מהמזרח, מנסה כעת ממשל אובמה לטפח את יחסיו עם האיחוד האירופי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בשנות ה-90 נפגש נשיא ארה"ב דאז, ביל קלינטון, עם כמה ממנהיגי אירופה, בהם שניים מלוקסמבורג, שאוכלוסייתה מונה פחות מ-500 אלף בני אדם. אחד מהם מונה זמן קצר קודם לכן לנשיא האיחוד האירופי, בשעה שתפקיד זה עבר בין מדינות האיחוד לפי התור, ללא קשר לגודלן.

"יש כאן שני אזרחי לוקסמבורג במקום אחד", ציין קלינטון ביובש, "עובדה שמעניקה למדינתם משקל עצום בקרב מנהיגות העולם, גדול בהרבה משל כל מדינה אחרת". דברי קלינטון בפגישה זו עם ז'אק סאנטר, שעמד בראש הנציבות האירופית, וז'אן קלוד יונקר, ראש ממשלת לוקסמבורג, סימלו את היחסים המורכבים בין ארה"ב לאיחוד האירופי, ששאף להתרחב.

ואולם, מאז הערתו של קלינטון, חלו באיחוד שינויים רבים. בשנות ה-90 היה האיחוד האירופי אוסף של 15 מדינות ללא מטבע משותף. מטה הנציבות האירופית, שצורתו כוכב, היה עטוף יריעות פלסטיק. השיפוצים אילצו את בעלי התפקידים למצוא מקלט בבניין אחר, אחד מהבניינים חסרי ההשראה הרבים בבריסל, שהפכה לסמל לביורוקרטיה חסרת תועלת. הנוכחות האמריקאית החשובה במקום היתה המשלחת לנאט"ו, השוכנת כמה קילומטרים מחוץ לעיר.

היום, מונה האיחוד 27 חברות, בהן כמה מדינות בריה"מ לשעבר, ו-17 מדינות בו חברות בגוש האירו. למרות המשבר הכלכלי, צירוף מדינות אלה יצר את גוש הסחר הגדול בעולם שאוכלוסייתו היא יותר מחצי מיליארד בני אדם.

בעבר חששה ארה"ב מטבעו של האיחוד ומהביורוקרטיה שלו. "למי אני מתקשר אם אני רוצה לדבר עם אירופה", שאל הנרי קיסינג'ר, שהיטיב לתאר את ההסתייגות האמריקאית. לעומת זאת, היום, מטפחת ארה"ב את יחסיה עם נציגי האיחוד יותר מתמיד. צוות השליחים האמריקאים לאיחוד האירופי גדל מדי שנה ועתה הוא מונה 108 דיפלומטים. 11 משרדי ממשלה אמריקאיים מיוצגים בו, ופעילותו מכסה תחומים רבים בהם אכיפת חוק, פיקוח על איכות הסביבה, הגירה ומכס.

לדברי בכירים בממשל האמריקאי, המשבר הכלכלי המשפיע על שתי המעצמות מחזק את הקשרים הטראנס-אטלנטיים ומאלץ את הצדדים להכיר בתלות ההדדית ביניהם. "באופן אירוני, המשבר הכלכלי קירב בינינו", אומר ויליאם קנארד, שגריר ארה"ב לאיחוד.

פיטר צ'ייס, דיפלומט אמריקאי לשעבר שמייצג כיום את לשכת הסחר האמריקאית בבריסל, מסכים עם קנארד. "משבר האירו הצליח ללכוד את תשומת לבם של מנהיגי המעצמות. לכלכלה האירופית יש השפעה עצומה על ארה"ב", הוא אומר. "אי אפשר שלא לשתף פעולה עם האיחוד. זה היה נכון לפני ארבע שנים, ונכון אף יותר כיום".

סיבה מרכזית שדוחפת את שני הצדדים זה לזרועות זה היא עלייתה של המעצמה מהמזרח, סין. צ'ייס מאמין שנסיקת האחרונה יכולה לחזק את המומנטום של הסכם הסחר החופשי הטראנס-אטלנטי. "האירופים חוששים מעלייתה של סין אף יותר מהאמריקאים", סבור צ'ייס. "היתה תחושה כזאת גם קודם לכן, אולם אז ארה"ב והאיחוד לא היו מעוניינות לשתף פעולה. זה לא המצב כיום".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ