פיצוץ אוכלוסין, מקרה מבחן

בצפון אפריקה, אסיה ואמריקה הלטינית, שיעור הילודה בירידה מתמדת. אך ניגריה ושכנותיה מתקשות לנטרל את הפצצה המתקתקת של צמיחת האוכלוסייה, ומעוררות דאגה לגבי העתיד

אליזבת רוזנטל, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
אליזבת רוזנטל, ניו יורק טיימס

לפי קצב גידול האוכלוסייה הנוכחי, יגיע מספר תושביה של ניגריה ל-300 מיליון בתוך 25 שנים - מספר זהה למספר התושבים בארה"ב, אך במדינה ששטחה מקביל לשטח אריזונה, ניו מקסיקו ונוואדה בלבד. בלאגוס, העיר המסחרית הגדולה ביותר במדינה, הוכפל מספר התושבים ב-15 שנים, והוא עומד כיום על 21 מיליון. רמת החיים של רבים יורדת.

תושבים ותיקים, כמו פג'ו טאופיקה ושלוש נכדותיה, מתגוררים בגוש בנייני דירות אופייני הידוע בכינוי "Face Me, Face You", משום שמשפחות שלמות מצטופפות בחדרים קטנים לאורך פרוזדור צר. כ-50 משפחות חולקות ביניהן מטבח ושירותים, אף שבצנרת השכונתית אין כמעט מים בימים אלה. בבית הספר היסודי "אלאפרה" מצטופפים ברוב הכיתות יותר ממאה תלמידים, שניים ליד כל שולחן. שיעור האבטלה בקרב בוגרי בתי ספר תיכוניים ואוניברסיטאות, בני 15-24 המתגוררים באזורים עירוניים, מתקרב ל-50%, ומגביר את ההתמרמרות והפשע. גם בני המעמד הבינוני-גבוה מרגישים את הלחץ: נסיעה למרכז העיר מהפרברים, אפילו מהקרובים שבהם, אורכת שעתיים עד שלוש שעות.

באוקטובר אשתקד הודיע האו"ם כי מספר האנשים בעולם חצה את קו השבעה מיליארד וצפוי לגדול במהירות בעשרות השנים הבאות. בשל כך, ייווצר לחץ על המשאבים הטבעיים אם המדינות לא יצליחו לרסן את הילודה.

כמעט כל הצמיחה הזו מתרחשת באפריקה שמדרום לסהרה, שבה האוכלוסייה גדלה במהירות הרבה יותר גדולה מהצמיחה הכלכלית. כמעט כל המדינות מבין 20 המדינות בעולם שבהן נשים יולדות בממוצע יותר מחמישה ילדים, שוכנות באזור זה.

במדינות מתפתחות באסיה ובאמריקה הלטינית צנח שיעור הילודה בדורות האחרונים, והוא דומה כעת לארה"ב - מעט יותר משני ילדים לאשה. השינוי הזה התחולל בכל המדינות האלה לאחר שנשים קיבלו גישה להשכלה ונוצרו בעבורן הזדמנויות לתעסוקה. הנגישות לאמצעי מניעה, העיור והתפתחות המעמד הבינוני תרמו את חלקם.

עדיין לא ברור אם גורמים דומים ינטרלו את הפצצה המתקתקת של גידול האוכלוסייה באפריקה שמדרום לסהרה. "צמיחת האוכלוסיה באפריקה שונה כיום מכל תקופה אחרת בהיסטוריה, והיא נהפכה לבעיה קשה", אמר ג'ואל כהן, פרופסור לאוכלוסייה באוניברסיטת רוקפלר בניו יורק. "מה שהצליח באמריקה הלטינית או בבנגלדש, עלול לא להצליח במדינות האלה".

ממשלות מבוהלות בכל אפריקה שמדרום לסהרה כבר התחילו לפעול, ולעתים קרובות הן משנות את מדיניותן, שבעבר עודדה הקמת משפחות גדולות או לפחות קיבלה את קיומן. ניגריה הכריזה בשנה שעברה על חלוקה חופשית של אמצעי מניעה, ובכירים מקדמים את ההבנה שמשפחות קטנות הן המפתח להצלחה כלכלית.

ניגריה, המדינה השישית ברשימת המדינות המאוכלסות ביותר בעולם (חיים בה 167 מיליון תושבים), היא מבחן מכריע, משום שלהצלחתה או כישלונה בהורדת שיעור הילודה תהיה השפעה גדולה על אוכלוסיית העולם. אם מדינה גדולה זו, העשירה בנפט, לא תצליח לרסן את צמיחת אוכלוסייתה, איזו תקווה תהיה למדינות קטנות ועניות יותר?

"גודל האוכלוסייה הוא הגורם העיקרי", אמר פיטר אוגונג'ויגבה, דמוגרף באוניברסיטת אובאפמי אוולוו בניגריה. "אם לא מטפלים באוכלוסייה, בתי הספר ובתי החולים לא יעמדו בנטל, לא יהיו די בתי מגורים ואי אפשר יהיה להשיג פיתוח כלכלי".

ממשלת ניגריה בונה במהירות תשתיות, אך אינה מצליחה לעמוד בקצב גידול האוכלוסייה ומומחים חוששים שמדינות אחרות באפריקה לא ירסנו את שיעור הילודה. ב-20 השנים האחרונות ממליצה הממשלה למשפחות לא להוליד יותר מארבעה ילדים, אך ללא הצלחה רבה. אף על פי שהוא מודה כי מדינות רבות יותר מנסות להגביל את גידול אוכלוסייתן מאשר בעבר, אומר פרפייט אלונדו-אנייגה, פרופסור לסוציולוגיה התפתחותית מאוניברסיטת קורנל, כי "במדינות רבות הדת מתחילה להשפיע כאשר הן מתמודדות עם מהומות מזון או כאשר יש חשש מחוסר יציבות".

מומחים אומרים כי מספרם הגדל של צעירים מובטלים וחסרי תקווה בניגריה מזין את צמיחתו של הארגון האיסלאמי הקיצוני בוקו חראם, שפגע השנה ביותר מתריסר כנסיות ובתי ספר. במדינות אחרות, גידול האוכלוסייה באפריקה משמעו הגירה בלתי חוקית נוספת.

בניגריה, כמו רבות ממדינות אפריקה שמדרום לסהרה, נרשמת ירידה קטנה בשיעור הילודה - מ-6.8% ב-1975 ל-5.5% בשנה שעברה. ואולם, שיעור הילודה הזה, נוסף לאוכלוסייה צעירה במיוחד, הנו מסוכן מאוד. מחצית מנשות ניגריה הן בנות פחות מ-19, ונכנסות כעת לשנים הפוריות ביותר שלהן.

הנתונים הסטטיסטיים לגבי אוכלוסיית אפריקה מדהימים. כ-12% מאוכלוסיית העולם חיה כיום באפריקה שמדרום לסהרה, אך ב-2100, יחיו באזור זה יותר משליש מתושבי העולם.

כלכלת אפריקה התבססה במשך מאות שנים על חקלאות, ומאחר שאוכלוסייתה היתה דלילה, היה הגיוני שמנהיגי היבשת יעודדו שיעור ילודה גבוה. רעיון תכנון המשפחה ופיקוח על הילודה, שהובא ליבשת בשנות ה-70 על ידי ארגונים הומניטריים, נראה בתחילה כגחמה זרה. מאוחר יותר, ככל שהתפשטה מגפת האיידס, הופנו הכספים ותשומת הלב מתכנון המשפחה למאבק במחלה.

נקודת התפנית בגידול האוכלוסייה יכולה להתרחש כשקבוצת האוכלוסייה הגדולה מגיעה לגיל העבודה, ומספר הבוגרים בכוח העבודה הוא גבוה יחסית לקבוצות אוכלוסייה תלויות - ילדים וקשישים. אם מצב זה מנוהל כשורה, זה יוצר הון שניתן לניצול לשיפור הבריאות והחינוך, ולפיתוח תעשיות חדשות. לפי ד"ר ז'אן-פייר גנגאן, מנהל המחקר ב"מכון המחקר לפיתוח" בפאריס, כך אכן קרה במקומות אחרים. התוצר המקומי הגולמי לאדם באמריקה הלטינית, באסיה ובצפון אפריקה גדל פי שלושה עד פי שישה לאחר שהוטל פיקוח על הילודה. לעומת זאת, באותה תקופה הוא גדל רק באופן שולי ברבות ממדינות אפריקה, למרות הצמיחה הכלכלית האיתנה.

מנהיגי ניגריה מבררים כעת כיצד לעודד את הקטנת הילודה ולפרסם ברבים את היתרונות הכספיים הכרוכים בכך. צוותו של ד"ר אוגונג'ויגבה עובר מבית לבית, וחוקר את היחס לגודל המשפחה וכיצד הוא משפיע על בריאותה ומצבה הכלכלי.

לדבריו, צעירים רבים, ובעיקר צעירות משכילות, רוצים כעת רק שניים עד ארבעה ילדים. גברים מבוגרים יותר מתקשים להסתגל לשינוי, בעיקר בתרבות פטריארכלית שבה הפוליגמיה עדיין רווחת.

ברבות מתרבויות אפריקה, משפחות גדולות מסמלות שגשוג וחשיבות. באחדות מהן נשים מורשות להשתתף בכינוסים הכפריים רק לאחר שילדו את ילדן ה-11. נוסף לכך, שיעור התמותה הגבוה של ילדים - שירד במקומות רבים תודות לחיסונים וטיפול רפואי טוב יותר - גורם למשפחות להעדיף מספר ילדים גדול יותר.

בניגריה, שבה הקתולים והמוסלמים כאחד מתנגדים לאמצעי מניעה, מדברים פוליטיקאים ורופאים בזהירות על נושא זה וכתוצאה מכך, השינוי אטי. בפרסומות מדברים על "מרווח בין לידות" ולא על "פיקוח על הילודה", ואספקת אמצעי המניעה אינה סדירה לעתים קרובות.

יש גם הבדלים בין אזורים שונים. מספר הילדים הממוצע לאשה בדרום העשיר יחסית ירד בחמש השנים האחרונות, אך לעומת זאת עלה ל-7.3 ילדים בממוצע בצפון המוסלמי, שבו אשה אינה רשאית אפילו ללכת למרפאה לתכנון המשפחה ללא ליווי של גבר.

להערכת האו"ם, אוכלוסיית העולם תתייצב ב-2100 על עשרה מיליארד, בהנחה ששיעור הילודה יירד ל-2.1 ילדים. אם הממוצע יהיה 2.6 ילדים, מספר התושבים בעולם יגיע ל-16 מיליארד.

ד"ר אוגונג'ויגבה אמר כי ישנם סימנים שהכלכלה המשתנה וסגנון החיים של המעמד הבינוני עשויים לסייע בשינוי המגמה. ככל שניגריה נעשית עירונית, עבודת ילדים אינה נחוצה בשדות ומשפחות מורחבות מתפזרות. "ילדים נראו בעבר כפוליסת ביטוח לעתיד. כעת הם נטל על סגנון החיים", הוסיף.

ד"ר אלונדו חושש שהירידה הצנועה בשיעור הילודה באפריקה מורגשת רק בקרב העשירים יחסית והמשכילים, המעדיפים לגדל ילדים "איכותיים", בעוד שהעניים ממשיכים להוליד ילדים רבים ובכך גדל הפער בין בעלי האמצעים ובין העניים.

בניז'ר, שכנתה הענייה של ניגריה, נשים יולדות בממוצע יותר משבעה ילדים. אך בשל הצורך לחלק את האדמה בין בנים רבים, גודלה של חלקת אדמה כיום הוא קצת יותר משני שלישים מגודלה ב-2005. כתוצאה מכך, אין תקוות רבות להזנת חלק גדול מהאוכלוסייה.

באחרונה, בלאגוס, המתינו מאות פציינטים באחת המרפאות כדי לקבל טיפול - כגון חיסונים נגד חצבת ותרופות נגד מלריה - וגם אמצעי מניעה. "ברור כי כשהאוכלוסייה גדלה בקצב מהיר כל כך, זה גורם ללחץ בבתי החולים", אומרת ד"ר מוראיו עיסמאיל. היא עצמה אם לילד אחד בלבד, והיא אומרת שהרבה נשים עניות עדיין רוצות ארבעה ילדים ואפילו יותר.

באותו ערב ילדה בולה אגבולה, בת 30, את ילדה השני. אחרי שהאחיות רחצו וחיתלו את התינוק, הן קראו קריאות הודיה לאלוהים. וכשבעלה של אגבולה נכנס, התחילו אחדות מהן לשיר: "עכשיו תתחיל לעשות עוד ילד. עכשיו תתחיל לעשות עוד ילד".

תרגום: גילה דקל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ