אחרי 40 שנה |

ירידה במספר המהגרים ממקסיקו בארצות הברית

הכלכלה המדשדשת, החוקים המחמירים והסכנות בגבול עשו את שלהם – וגל ההגירה הארוך ביותר ממדינה אחת אל תוך ארה"ב מתחיל להיחלש

ג'וליה פרסטון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וליה פרסטון, ניו יורק טיימס

אחרי 40 שנה של עלייה מתמשכת במספר המהגרים ממקסיקו המנסים לאפשר לעצמם עתיד טוב יותר בארה"ב, מסתמנת מגמה הפוכה. כך עולה מדו"ח שפרסם אתמול (שני) המרכז למחקרים היספאניים במכון פיו.

הדמוגרפים של מכון פיו כינו את תוצאות המחקר "היפוך בולט של מגמה היסטורית", והם קובעים שמספר המקסיקאים שעזבו את ארה"ב ושבו לארצם בין השנים 2005 ל-2010 עלה בצורה חדה - ושבמקביל גם נרשמה ירידה משמעותית במספר המקסיקאים הנכנסים לארה"ב.

הדו"ח מצביע על כך שבפעם הראשונה ב-20 השנים האחרונות נרשמה ירידה של ממש באוכלוסיית המהגרים המקסיקאים הבלתי חוקיים החיים בארה"ב. לדברי המרכז, ב-2011 היו בארה"ב 6.1 מיליון מהגרים מקסיקאים לא חוקיים, לעומת שיא של שבעה מיליון ב-2007.

"לא ראינו תופעות כאלה ב-30 או 40 השנים האחרונות", אומר ג'פרי פאסל, דמוגרף בכיר במרכז פיו וממחברי הדו"ח. המרכז, גוף מחקר בלתי תלוי הפועל בוושינגטון, סיפק עד כה את הנתונים האמינים ביותר על מספרם של המהגרים המקסיקאים בארה"ב.

בדו"ח נכתב כי 58% מכלל 11.2 מיליון המהגרים הבלתי חוקיים בארה"ב הם מקסיקאים. נתוני המרכז מספקים תחמושת לכל הצדדים בפולמוס הציבורי הסוער המתנהל במדינה בסוגיות הגירה, שבמסגרתו ידון מחר בית המשפט העליון בחוק שקיבלה מדינת אריזונה ב-2010, המרחיב את סמכויותיה לאכוף את תקנות ההגירה.

גורמים רשמיים באריזונה טוענים שהתקנות החדשות הן האמצעי היעיל ביותר לצמצום ההגירה הבלתי חוקית לארה"ב, היות שהן מאלצות מהגרים כאלה לשוב לארצם. מנגד טוענים פעילים למען זכויות מהגרים, שהתקנות רק מפרידות בין משפחות ודוחקות את המהגרים עמוק יותר לשוליים. הסיבה העיקרית לצמצום ההגירה, הם אומרים, היא שיעור האבטלה הגבוה בארה"ב.

לדברי פאסל, החוקרים מתקשים לקבוע מה הגורם העיקרי שהשפיעה על מספר המהגרים. הדו"ח מביא כמה סיבות, ובראשן שיעור האבטלה הגבוה בארה"ב, הגברת הפיקוח על הגבולות, ריבוי מקרי הגירוש מהמדינה וירידה בשיעור הילודה במקסיקו.

הנתונים הכלולים בדו"ח גם מצביעים על גידול במספר המקסיקאים החוזרים לארצם. בניגוד למחקרים קודמים, הדו"ח שפורסם השבוע מלמד שמספר המהגרים ששבים הביתה גדל פי שניים בין השנים 2005 ל-2010 בהשוואה לחמש השנים שקדמו להן. בסך הכול, 1.4 מיליון מקסיקאים שבו בתקופה זו לארצם.

הדו"ח לא תרם רבות ליישוב המחלוקת בין המומחים על היקף המגמה למקסיקו ומניעיה. ויין קורנליוס, מנהל המרכז לבקרת הגירה ובריאות באוניברסיטה של קליפורניה, אמר שמחקר שערך לא מכבר על סמך ראיונות עם מהגרים במקסיקו ובקליפורניה, אינו מלמד על גידול במספר השבים למקסיקו. "הדפוס הבולט הוא שמהגרים שהצליחו בארה"ב ומצאו בה עבודה, נשארים", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ