ארה"ב הקימה סוכנות ביון חדשה שתתמקד בסין ואיראן

הצעד עליו הודיע הפנטגון נועד להתמודד עם אתגרים חדשים המצריכים איסוף מודיעין גם מחוץ לגבולות העימות המיידים של ארה"ב; צי המל"טים כמעט ויוכפל

כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבת "הארץ" בארה"ב

בפנטגון נערכים להתמודד עם אתגרי העידן החדש ומעבירים את עיקר תשומת הלב של סוכנויות הביון מאפגניסטאן ועיראק לאיראן וסין. כחלק מתהליך הארגון מחדש, הקים הממשל האמריקאי באחרונה סוכנות ביון חדשה שתתרכז בריגול צבאי מעבר לאזורי העימות המיידיים של ארה"ב. הסוכנות תפעל בשיתוף פעולה עם הסי-איי-אי, אולם לפי שעה לא ברור כיצד שני הגופים יצליחו לתאם את פעילותם ללא חיכוכים או עבודה כפולה.

בכיר הפנטגון אמר בתדרוך לכתבים שהסוכנות החדשה תשתמש בסמכויות משפטיות ובתקציבים קיימים ותתבסס על כוח אדם שכבר קיים בשירות החשאי האמריקאי. לדבריו, הקמת הגוף החדש באה בניסיון לייעל את העבודה הקיימת בהתאם לתנאים החדשים של המאה ה-21: צמצום הלוחמה הקונבנציונלית והצורך הגובר באיסוף מודיעין באזורים רגישים ובעיבוד המידע.

בשנה שעברה הציג ראש המודיעין הלאומי האמריקאי מחקר שהגיע למסקנה לפיה על מערך הריגול של ארה"ב להתמקד במטרות אסטרטגיות מחוץ לאזורי עימות מיידיים, במניעת הפצת נשק גרעיני, במאבק בטרור ובהתמודדות עם אתגרים שמציבות מדינות דוגמת צפון קוריאה.

חייל אמריקאי בוחן מל"ט בתערוכה צבאית בקליפורניה, השנהצילום: רויטרס

הכוח המניע מאחורי השינויים הוא תת שר ההגנה לענייני מודיעין, מייקל ויקרס, שהיה ממעצבי מדיניות הסי-איי-אי בשנות השמונים לחימוש הארגונים האפגניים הקיצוניים במאבקם בפלישה הסובייטית.

התגובות בקונגרס ובתקשורת הוושינגטונית לתוכנית היו מעורבות. היו שטענו כי תיאום בין סוכנויות הביון הוא החוליה החלשה לנוכח גודלו המפלצתי של המודיעין האמריקאי, כמו גם התמקדות יתר באיומים הטקטיים והתעלמות ממגמות דמוגרפיות ועלייתם של איומים חדשים. לעומת זאת היו מי שטענו שהתוכנית מדיפה "ריח של מלחמה" בין הסי-איי-אי לפנטגון ומזמינה סרבול מיותר ושריפת תקציבים.

שינוי משמעותי נוסף שיוזם הפנטגון הוא הגדלת צי המל"טים של ארה"ב בעשור הקרוב מ-445 ל-645. הגדלת צי המל"טים נעשית על מנת להתמודד עם הקיצוצים בתקציב הביטחוני האמריקאי מבלי לפגוע באיכות הצבא, וכדי לעמוד בחזונו של שר ההגנה, לאון פאנטה, ליצירת "צבא קטן וחכם" שיודע לתעדף את המטרות שלו ונשען על טכנולוגיה מתקדמת.

פרדטור בי בבסיס חיל האוויר האמריקאי בטקסס. מקדם את מטרת הצבא החכם של פנטה

הגדלת צי המל"טים אינה מאיימת רק על איראן, פקיסטאן או מדינות אחרות הנמצאות בראש סדר העדיפויות האמריקאי. בעקבות תביעה שהגיש ארגון בשם "קרן החזית האלקטרונית", חשפה השבוע רשות התעופה הפדרלית כי ברחבי ארה"ב קיימים 63 בסיסים למל"טים המופעלים על ידי כוחות אכיפת החוק. בשנים האחרונות עושה הבולשת הפדרלית (אף-בי-איי), כמו גם המשטרה, שירותי הכבאות וכוחות ההצלה, שימוש הולך וגובר במטוסים ללא טייס לשיפור יכולותיהם בשמירה על ביטחון ציבורי.

ההתרחבות המתמדת בשוק כלי הטיס הלא מאוישים משפיעה גם על סדר היום של ארגונים פציפיסטיים וארגוני זכויות אדם. הארגון הקולני ביותר בוושינגטון בימים אלה בהקשר זה מכונה "הקוד הוורוד". בכוונתו לקיים בסוף השבוע כנס המוקדש ללוחמה בעזרת המל"טים והשלכותיה ובראשם: הפגיעה האנושה בפרטיותם של האזרחים.

"המל"טים הפכו לצורת הלוחמה המועדפת", נמסר בהודעת הארגון, "זה הזמן לחנך את עצמנו, את הציבור האמריקאי ואת המחוקקים שלנו על הלוחמה הזו, המתנהלת בשלט רחוק, ועל האצת מרוץ הריגול. זה הזמן למנוע את שימוש בלתי הולם במל"טים הן מעבר לים והן אצלנו בבית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ