מצרפת ועד צ'כיה: משבר החוב מפיל את ממשלות אירופה

שמונה ממשלות באירופה נפלו כתוצאה ישירה ממשבר החוב שהביא ליציאת הרחוב נגד האליטות הפוליטיות. נפילתו של סרקוזי, אם תתרחש, תצטרף להריסות

איאן טריינור, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
איאן טריינור, גרדיאן

כבר יותר משנתיים פועלות האליטות הפוליטיות של אירופה כדי להציל את האירו, ומנסות להושיע אותו על פי תוכנית גרמנית שעיקרה צנע וקשיחות מוניטרית, המצמצמת את הריבונות התקציבית של ממשלות נבחרות.

בבחירות בצרפת ביום ראשון, בארמון המלכות בהאג ביום שני ובשבת בפראג, נראה היה שהמגמה הנגדית אוגרת כוח, שעה שהצווים הכלכליים של החוג השולט התנגשו באנשים ברחוב ובקלפי. התנגשות זו עלולה להוביל לנפילתן של שלוש ממשלות אירופיות.

מארק רוטה, ראש ממשלת הולנד, הרים ידיים ביום שני והגיש את התפטרותו למלכה ביאטריקס, לאחר שבעה שבועות של דיונים בעניין הקיצוץ הנדרש בהוצאות, כדי לציית לנהלים האירופיים החדשים שהוא פעל להחלתם.

הפגנה ערב הבחירות בצרפת השבוע. "רוב הבוחרים בועטים החוצה את נבחריהם", אומר תומס קלאו מהמועצה האירופית ליחסי חוץ צילום: אי-אף-פי

בינתיים, בפראג, אחרי ההפגנה הגדולה ביותר שהתקיימה בעיר מאז מהפכת הקטיפה שהפילה את הקומוניזם, התנדנדה ממשלת הימין של פטר נצ'אס ועמדה ליפול עקב הקיצוץ הבלתי פופולרי בתקציב. ומעל הכל, אם אכן יאבד סרקוזי את כסאו, ייזכרו חמש שנות כהונתו כזוהרות בהתחלה וחלשות בסוף."שוררת אי ודאות חדשה", אומר פול דה גראווה, כלכלן מוביל. "נצטרך לראות מה יקרה עם ההסכם הפיסקלי וכיצד מגיב השוק".

צרפת אמרה "לא" קולני למדיניות האירו של ברלין, כשהעניקה לפרנסואה הולנד את הניצחון בסיבוב הראשון של הבחירות לנשיאות. הקמפיין של הולנד קרא לפתיחה מחדש של ההסכם הפיסקלי, אמנה בינלאומית שנחתמה בידי 25 מנהיגי האיחוד ולאחרונה אושרה מחדש. בנוסף, כמעט אחד מתוך חמישה צרפתים הצביע עבור "החזית הלאומית" הימנית קיצונית של מרין לה פן, המעוניינת לבטל את האירו ולחזור לפרנק הצרפתי.

נפילתו של סרקוזי, אם תתרחש, יחד עם נפילת ממשלת הולנד אחרי 18 חודשים בלבד בתפקיד, מצטרפת להריסות הפוליטיות המושלכות מהנציגויות באירופה. בשנתיים האחרונות, כתוצאה ישירה של משבר החוב, נפלו ממשלות אירלנד, פורטוגל, ספרד, יוון, פינלנד, סלובקיה ואיטליה. "רוב הבוחרים בועטים החוצה את נבחריהם", אומר תומס קלאו, מהמועצה האירופית ליחסי חוץ ומחבר ספר על האירו. "עם זאת, למרות עוצמת המשבר, הבוחרים עדיין מאמינים במפלגות מרכז משום שהן תורמות ליציבות. לכן אין זאת הצבעת נגד שתביא איתה נציגים קיצונים, אלא בחירה שהיא סנקציה נגד ההנהגה הקולקטיווית של גוש האירו".

למרות הפרשנות הזאת, ממשלת גרמניה אמרה כי הישגיה של לה פן בצרפת הם "מדאיגים". בקמפיין הראשון שלה לנשיאות זכתה לה פן בתמיכה של צרפתי אחד מתוך חמישה. היא היתה בת מזל בשל העיתוי והתייחסה לשתי סוגיות עכשוויות מרכזיות - משבר האירו וההגירה המוסלמית לאיחוד האירופי - והוסיפה דלק לפופוליזם האנטי ליברלי שמרים כיום את ראשו ברחבי אירופה, חוץ מבגרמניה ובחצי האי איבריה.

האיסלאמופוביה הפכה לאנטישמיות החדשה של דור המורדים בשלטון בצרפת, הולנד, אוסטריה וסקנדינוויה. עידן הקיצוצים שעליו הכריז האיחוד, כתשובה לחוב ולגירעונות, יחד עם האירו הצונח, מספקים קרקע פורייה לפופוליסטים.

ככל שהמשבר הכלכלי באירופה יימשך, יהפוך המצב לגרוע יותר עבור אזרחים מהשורה. הוא ישפיע על החיים בצורת אבטלה, קיצוצים ברווחים, כרסום באשראי, משבר בנקאי וסגירת חברות.

הפופוליסטים ייהנו מכישלונותיהן הצפוים של מפלגות המרכז ושל האליטה השלטת באיחוד. הם עשוים ליהנות גם מהמצב המבולבל הנובע מהפער בין מה שאזרחים מצביעים בעדו - הקלה בקיצוץ - לבין מה שהם מקבלים: שלטון אירופי חדש המכתיב ומפקח על המיסוי ועל ההוצאות של ממשלות לאומיות. "יש לסגל בדחיפות את התכנון התקציבי של גוש האירו למציאות המשתנה", אומר קלאו. "פרנסואה הולנד מתכוון לכך כשהוא קורא להתמקדות מחדש באסטרטגיה של לוחמה במשבר, שתכלול גם צעדים ממריצי צמיחה".

הממשלות הצעירות יחסית של רומא ומדריד, הזועמות על מהירות השינויים שאותם תבעו ברלין ובריסל, היו אסירות תודה אם פרנסואה הולנד, כנשיא, יצליח לשאת ולתת עם קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, על ריכוך צעדי הצנע.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ