ביה"ד הבינלאומי יכריע מחר בתיק נגד נשיא ליבריה לשעבר צ'רלס טיילור

אחרי תשע שנות משפט יכריע מחר בית הדין בהאג לראשונה בתיק נגד ראש מדינה, אם טיילור אחראי למעשי הזוועה שבוצעו במהלך מלחמת האזרחים שהתחוללה בסיירה לאון לפני יותר מעשור

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג יפרסם מחר את פסק הדין במשפטו של נשיא ליבריה לשעבר, צ'רלס טיילור, המואשם כמי שעמד מאחורי מעשי הזוועה שבוצעו לפני יותר מעשור במלחמת האזרחים בסיירה לאון. טיילור, בן 64, עמד לדין על 11 סעיפי אישום ובהם רצח, קטיעת איברים, אונס, שעבוד, גיוס ילדים-חיילים ומעשי ביזה המוניים.

מלחמת האזרחים בסיירה לאון נמשכה 11 שנים והסתיימה ב-2002 כשהיא מותירה אחריה מאות אלפי הרוגים, בסכסוך שהפך שם נרדף לשנאת חינם ותאוות בצע. התביעה טוענת כי עוד כגנרל, הנהיג וחימש טיילור את מורדי החזית המהפכנית בסיירה לאון (RUF) מבסיסו בליבריה. בתמורה לנשק, זכה טיילור לשליטה במרבצי היהלומים הרבים של סיירה לאון, תוך שהוא מדרדר אותה למלחמת אזרחים עקובה מדם. במקביל, ניהל טיילור מסעות נקמה אתניים בארצו, בעיקר נגד נאמניו של הנשיא אותו ירש, סמואל דו, דבר שהגביר מאוד את התמיכה העממית בו.

ב-1997 התמנה טיילור לנשיא ליבריה, דבר שאפשר לו לחתור ביתר שאת תחת יציבותה של סיירה לאון. אנשיו חטפו ילדים, סיממו אותם, ואיימו עליהם על מנת שיבצעו את רצונם בלחימה. ניסיונות המיליציה ב-2002 לכבוש את בירת סיירה לאון, פריטאון, הובילו להתערבות בריטית שבסיומה נכנעו המורדים ומלחמת האזרחים הסתיימה. טיילור הודח ויצא לגלות ובמקביל הוצא נגדו צו מעצר בינלאומי. הוא נלכד כמה חודשים לאחר מכן במהלך ניסיון הימלטות לקמרון. מאז שהחל משפטו של טיילור ב-2003, נשמעו בו עדויות מזעזעות ומקפיאות לב מצד 91 בני לאומים ומיעוטים אתניים שונים על מעשי המיליציה שהוביל. על דוכן העדים עלו קורבנות קטועי איברים שלא חסכו פרטים על שיטת "קיצור השרוולים" שבה נקטו אנשיו של טיילור. "שרוולים קצרים" היה הכינוי המבעית שהבדיל בין קטיעות מהמרפק, לבין קטיעה דרסטית מעט פחות ("שרוולים ארוכים") שבה נכרתו רק כפות הידיים. 50 אלף עמודי הפרוטוקול כוללים תיאורים גרפיים קשים מנשוא של מעשי טבח המוניים, עינויים ואפילו קניבליות.

"הם קטעו את עשר האצבעות שלו, הכניסו אותן לכוס ואז ירו בו", תיאר העד פטריק שריף כיצד הוציאו להורג אנשי המיליציה את אחיו. היה זה תיאור אופייני שנשמע שוב ושוב בבית הדין. עדות אחרת סיפרה על מצמרר שבו התערבו אנשיו של טיילור על מין העובר של אשה הרה. בתמלול העדות נאמר כי הלוחמים הרגו את האשה ואז פתחו את בטנה כדי לברר מי ניצח. "הם כרתו את זרועותי בגרזנים", מספר טמבה נגאוג'ה בן ה-46, "מה שאני יכול לספר על צ'רלס טיילור, זה מה שאמרו לי אלה שכרתו את זרועותי: 'אנחנו תומכים בטיילור'".

כחלק מניסיונה של התביעה לקשור את טיילור לסחר ביהלומי דמים (ראה מסגרת), האזין בית הדין למבוכתה של דוגמנית העל נעמי קמפבל, שסיפרה כיצד ב-1997 שלח טיילור לחדרה במלון "אבנים קטנות ומלוכלכות" כהוקרה על השתתפותה בארוחה משותפת עמו למטרות צדקה.

לאורך תשע שנות משפטו היה נשיא ליבריה לשעבר מעורב מאוד בעבודת סנגוריו, תוך שהוא דוחה בתוקף את האישומים נגדו וטוען לחפותו המלאה. את עדותו, שנמשכה כשבעה חודשים, נתן בביטחון עצמי רב מבלי שניסה להתחמק משאלות. אחד האתגרים המרכזיים שעמדו בפני התביעה היה להוכיח קשר ישיר בין הפשעים שבוצעו בסיירה ליאון לבין טיילור עצמו. הרבה תלוי בהקשר זה בעדותם של שבעה אנשי תקשוב, שלפי כתב האישום, היו אחראים על קשר הרדיו של טיילור עם אנשי המיליציה. טיילור, שהתגייר עוד לפני הסגרתו להאג, מקדיש כיום חלק ניכר מזמנו ללימודי יהדות ורב מבקר בקביעות בתאו. הוא מסרב לקבל את סנגוריו בשבת.

באפריקה יש הרואים ברשימה הארוכה של מנהיגים מהיבשת השחורה העומדים למשפט בהאג, כהוכחה לעמדה המוטית של מערכת המשפט הבינלאומית. לעומת זאת, בארגוני זכויות האדם הבינלאומיים רואים במשפטו של טיילור כמסר חשוב ומרתיע. "הסכסוך בסיירה לאון היה אכזרי, וצ'רלס טיילור נחשב לאיש החזק באזור", אומרת אליז קפלר, יועצת בכירה בארגון Human Rights Watch על המועדון ההולך ומצטמצם של שליטי אפריקה שטרם באו על עונשם. "במנותק מפסק הדין, המשפט הזה שולח מסר ברור לפיו אנשים המעורבים בפשעים האיומים ביותר, יועמדו לדין ולא חשוב עד כמה הם חשובים ובעלי שררה. אך בעולם שבו הצדק נאבק להביא בני עוולה על עונשם, הצדק עודנו צעיר".

צ'רלס טיילורצילום: רויטרס

בין אם יורשע טיילור ובין אם לאו, מדובר בהליך המשפטי הראשון בתולדות בית הדין הבינלאומי נגד ראש מדינה לשעבר המגיע לסיומו. בתחילת העשור שעבר היה זה נשיא סרביה דאז, סלובודן מילושביץ, שהועמד לדין בגין פשעי מלחמת יוגוסלביה, אולם הוא מת ב-2006 בתאו בטרם הסתיים המשפט. ב-2009 הוגש בהאג כתב אישום נגד נשיא סודאן, עומר אל-בשיר, בגין פשעים נגד האנושות, פשעי מלחמה ורצח עם בסכסוך בחבל דרפור. נגד נשיא סודאן הוצא צו מעצר בינלאומי, אך הוא נותר חופשי ואף ביקר בכמה מדינות בעולם מבלי שיאונה לו כל רע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ