נשיא ליבריה לשעבר צ'ארלס טיילור הורשע בסיוע לפשעי מלחמה

במשפט הראשון של מנהיג אפריקאי בבית הדין בהאג, הואשם טיילור במעורבות במלחמת האזרחים בסיירה לאון. גזר הדין יינתן ב-30 במאי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית הדין הבינלאומי בהאג הרשיע היום (חמישי) את נשיא ליבריה לשעבר, צ'ארלס טיילור בסיוע לפשעי מלחמה. ההחלטה התקבלה בתום ארבע שנים של דיוניםעל מעורבותו של טיילור במעשי זוועה שבוצעו לפני יותר מעשור במלחמת האזרחיםבסיירה לאון. השופט אמר שגזר דינו של טיילור ייקבע ב-30 במאי לאחר שימועשיתקיים שבועיים קודם לכן.בית הדין בהאג לא מטיל עונש מוות על הנאשמים בו, וטיילור צפוי לרצות את מאסרו בבית סוהר בריטי.

טיילור, בן 64, הוא המנהיג האפריקאי הראשון שעומד לדין בהאג. הוא כפר בכל אחד מ-11 סעיפי האישום שעומדים נגדו. נשיא ליבריה לשעבר עמד בתא הנאשמים בעת שהשופט סקר את הרשימה הארוכה שלהאישומים נגדו.עם זאת, בית המשפט לא מצא את טיילור אשם בפקודה ישירה לביצוע הזוועות.       

צ'ארלס טיילור בעת משפטו בהאג

תומכיו של טיילור בליבריה טוענים כי הוא קורבן לציד מכשפות אמריקאי. "הקהילה הבינלאומית צריכה לשחרר את טיילור, ולאפשר לו לחזור לליבריה", אמר פרינס פורקפה, חלפן כספים בן 29 מהעיר מונרוביה. רבים טוענים כי בית הדין נטפל לאפריקה, וחס על מנהיגים מהמערב שהיו מעורבים, לטענתם, בפשעי מלחמה. "ג'ורג' וו. בוש הרס את עיראק, ולא נשפט על מעשיו", אמר פילו קמארגי, פרופסור לסוציולוגיה מקונגו.

ואולם, רוב תושבי ליבריה וסיירה לאון מצדדים במשפטו של טיילור, אך טוענים שעוזריו של נשיא ליבריה לשעבר לא הובאו למשפט ומכהנים בתפקידים בכירים כיום. הלימטו ג'אלו, סטודנט מסיירה לאון, שאחותו נאנסה ונרצחה בזמן מלחמת האזרחים אומר שתוצאות המשפט "טובות, מאוד טובות. הן עלולות לגרום למנהיגים לחשוב פעמיים לפני שהם מחמשים כנופיות טרור"

לדברי איברהים טומי, מארגון זכויות אדם שבסיסו בפריטאון שבסיירה לאון, גזר הדין במשפטו של טיילור הוא הקלה עבור משפחותיהם של הקורבנות. "נראה שהיה כאן תהליך אמיתי של מציאת האחראים לזוועות שנעשו במלחמת האזרחים בסיירה לאון, אמר טומי

ב-1997 התמנה טיילור לנשיא ליבריה, דבר שאפשר לולחתור ביתר שאת תחת יציבותה של סיירה לאון. אנשיו חטפו ילדים, סיממו אותם, ואיימו עליהם על מנת שיבצעו את רצונם בלחימה. ניסיונות המיליציה ב-2002לכבוש את בירת סיירה לאון, פריטאון, הובילו להתערבות בריטית שבסיומה נכנעו המורדים ומלחמת האזרחים הסתיימה. טיילור הודח ויצא לגלות ובמקביל הוצא נגדוצו מעצר בינלאומי. הוא נלכד כמה חודשים לאחר מכן במהלך ניסיון הימלטותלקמרון.

מאז שהחל משפטו של טיילור ב-2003, נשמעו בו עדויות מזעזעותומקפיאות לב מצד 91 בני לאומים ומיעוטים אתניים שונים על מעשי המיליציה שהוביל. על דוכן העדים עלו קורבנות קטועי איברים שלא חסכו פרטים על שיטת"קיצור השרוולים" שבה נקטו אנשיו של טיילור. "שרוולים קצרים" היה הכינוי המבעית שהבדיל בין קטיעות מהמרפק, לבין קטיעה דרסטית מעט פחות ("שרוולים ארוכים") שבה נכרתו רק כפות הידיים. 50 אלף עמודי הפרוטוקול כוללים תיאורים גרפיים קשים מנשוא של מעשי טבח המוניים, עינויים ואפילו קניבליות.

"הםקטעו את עשר האצבעות שלו, הכניסו אותן לכוס ואז ירו בו", תיאר העד פטריק שריף כיצד הוציאו להורג אנשי המיליציה את אחיו. היה זה תיאור אופייני שנשמע שוב ושוב בבית הדין. עדות אחרת סיפרה על מצמרר שבו התערבו אנשיו של טיילור על מין העובר של אשה הרה. בתמלול העדות נאמר כי הלוחמים הרגו את האשה ואז פתחו את בטנה כדי לברר מי ניצח. "הם כרתו את זרועותי בגרזנים", מספר טמבהנגאוג'ה בן ה-46.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ