פרויקט תגלית - גרסת הבייבי בומרס

קבוצת הפיילוט של הפרויקט, שכוללת 34 יהודים בני 60-50, תנחת בישראל ביום ראשון - כולם בפעם הראשונה בחייהם. מסלולם זהה למסלול הצעירים

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

בקהילה היהודית יום העצמאות של ישראל צוין בחגיגות, השקת פרוייקטים חדשים - אך גם חשבון נפש. רק חמישית מיהודי ארה"ב ביקרו בישראל, ובפדרציה היהודית של ניו-יורק החליטו שזה הזמן לשנות את המצב ולחקות את הצלחת הפרוייקט "תגלית" עם פרוייקט "תגלית לדור הבייבי-בום".

קבוצת הפיילוט של הפרוייקט, שכוללת 34 יהודים בני 60-50, תנחת בישראל ביום ראשון הקרוב - כולם בפעם הראשונה בחייהם. המסלול שלהם יהיה זהה לזה של מסלול הצעירים: ביקור בירושלים, מצדה, ים המלח, אילת, תל-אביב, רמת הגולן, חתירה בירדן, הפלגה בכינרת, פגישות עם בכירים ישראלים וביקור בבסיס צבאי. יוזם הפרוייקט, מייקל לאקס, הסביר שכששואלים יהודי אמריקאי, מדוע לא יצא לו לבקר בישראל, הרבה פעמים שומעים את התשובה שזה לא היה בראש סדר העדיפויות שלו - וכך נולדה סיסמת הפרוייקט, "מתי בפעם האחרונה בחייך עשית משהו בפעם הראשונה?"

מארגני המסע אמרו שההיענות ליוזמה היתה "מדהימה", אך מסיבות לוגיסטיות הם נאלצו להגביל את מספר המשתתפים בקבוצה הראשונה. בעתיד, אמרו, הם מקווים שמספר המשתתפים בתוכנית יוכל להתחרות בזה של תוכנית "תגלית" המקורית לצעירים. אחת המשתתפות, שרי פרידמן, הסבירה שהיא תמיד חששה לבקר בישראל, בגלל שזה נראה לה "מקום לא בטוח", אך אחרי ששמעה על חוויות בנותיה שהשתתפו בפרוייקט "תגלית", החליטה שגם היא רוצה לנסות - וגייסה למסע גם את בעלה קן.

אך במקביל לחגיגות, היהודים האמריקאים הליברלים גם התחבטו השבוע במאמרים שונים בתקשורת בשאלה, מהי ישראל בעיניהם, מהי ציונות ואיזה סוג של קשר הם רוצים לטפח אתה. באתר "האפינגטון פוסט" פרסמו סדרה שלמה של מאמרים פרי עטם של יהודים ליברלים. הכלכלן היהודי-אמריקאי, חתן פרס נובל פול קרוגמן שיבח בבלוג שלו ב"ניו יורק טיימס" את ספרו של פיטר ביינרט על משבר הציונות, הודה שבדומה ליהודים ליברלים רבים הוא "נמנע לרוב מלחשוב לאן ישראל הולכת" כי יש לו "קרבות אחרים לנהל", אך הוא טען שעבודתו של ביינרט "אמיצה", וכי מדיניות ממשלת ישראל הנוכחית היא "צורה של התאבדות לאומית הדרגתית".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ