חשפה מטרידן בפייסבוק - ועוררה סערה בגרמניה

אריאנה פרידריך דחתה את ההצעה המגונה של המטריד במסר פומבי בפייסבוק. היא מסבירה כי רק הגנה על עצמה, אבל יש החושבים שמדובר בהכפשה

מליסה אדי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מליסה אדי, ניו יורק טיימס

אריאנה פרידריך, מועמדת גרמניה למדליה בקפיצה לגובה באולימפיאדה הקרובה, פרסמה את זהותו של מעריץ ששלח לה מסר מגונה בפייסבוק. פרידריך, שוטרת בהכשרתה, דחתה בפומבי הצעה מינית מפורשת של מעריץ באמצעות מסר שפרסמה בפייסבוק שלה. היא ציינה את שם השולח וכתבה את שם העיר שבה הוא מתגורר. היא גם אמרה שהגישה נגדו תלונה במשטרה.

"מגיע שלב שזה פשוט עובר כל גבול", כתבה פרידריך בתגובה לתגובות על הפוסט שלה. "הגיע הזמן לפעול, הגיע הזמן להגן על עצמי, וזה מה שאני עושה. לא פחות ולא יותר". תגובתה עוררה סערה בגרמניה, שבה הזכות לפרטיות נחשבת לערך עליון, אלא שהחוקים המגינים על הפרטיות נכתבו ברובם לעידן שקדם לאינטרנט. מאז שהעלתה פרידריך את הפוסט הראשון שלה ב-16 באפריל וחשפה את האיש, אמצעי התקשורת החדשים והישנים כאחד שואלים שוב ושוב אם פעלה בהתאם לחוק.

יותר מ-10,000 אנשים הגיבו בעמוד הפייסבוק שלה, בהם אלה שהריעו לה על תגובתה הבוטה נגד הטרדה מינית, ואלה שביקרו את המעשה וטוענים שהיא "לקחה את החוק לידיים". החוקים לשמירת הפרטיות בגרמניה מחמירים מאוד, והם מגינים על זכותו של אדם להחליט אם שמו וכתובתו יפורסמו ברבים. העיתונים, לדוגמה, אינם מפרסמים את שמותיהם של עבריינים. על כן, הרעיון שקורבן יכול להחליט לפרסם שם באינטרנט הוא סוגיה טעונה, שטרם עסקו בה בשיח הציבורי במדינה. "הדבר הזה חדש, עד כה לא ראינו בגרמניה תקרית שקיבלה טיפול מעין זה", אומר הלמוט ריסטר, מארגון התומך בזכויות הקורבן.

גינטר אייזינגר, מאמנה של פרידריך, מסר בראיון כי הספורטאית אינה מתכוונת להגיב בעניין ושהמשטרה והפרקליטות הזהירו אותה שלא תפרסם שום הצהרות. הוא הוסיף כי האימונים של הספורטאית האולימפית מתנהלים כסדרם.

איך צריך להתמודד עם מטריד ברשת? ספרו לנו בפייסבוק

הדיון הציבורי בתקשורת הגרמנית המסורתית וברשתות החברתיות מתמקד בעיקר בשאלה האם מותר לקורבן לציין בפומבי את שמו של אדם שטרם הורשע בעבירה. "פרידריך הכפישה את האיש", נכתב בעיתון "זידדויטשה צייטונג" בתחילת השבוע, ואילו בעיתון "דר שפיגל" שאלו: "האם אריאנה פרידריך עשתה את הדבר הנכון"? "האנשים סבורים שמותר להם להגיד הכול בפייסבוק", אומר תומס הרן, מרצה לחוקי תקשורת באוניברסיטת מינסטר. "והם שוכחים שאנחנו חיים בעולם של תקשורת המונית ומה שמועלה לפייסבוק הופך מיד לרשות הכלל".

הספורטאית האולימפית אריאנה פרידריך צילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ