הרשעת צ'רלס טיילור |

הצדק גלובלי, אבל ההרתעה מוגבלת

ביה"ד רשם לזכותו הישג מרשים כשהרשיע את נשיא ליבריה לשעבר בסיוע לפשעי מלחמה, אך ספק רב אם שליטים כמו אסד מתחילים לפחד

אייל גרוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל גרוס

49,622 עמודי פרוטוקול, 1,522 מוצגים, ו-115 עדים (לרבות נעמי קמפבל ומיה פארו). כל אלו נדרשו כדי להגיע לפסק הדין, שניתן אתמול על ידי בית הדין המיוחד לסיירה ליאון, בעניין צ'רלס טיילור, שהיה נשיא ליבריה בשנים 1997-2003. פסק הדין עוסק בעבירות שטיילור ביצע בעיקר בתקופת נשיאותו. כתב האישום הוגש ב-2003 - כמה חודשים לפני שטיילור הסכים להתפטר מתפקידו. שלוש שנים רוויות דרמה עברו בין מועד כתב האישום לבין הסגרתו של טיילור לבית הדין ב-2006.

משפטו של טיילור ייזכר כמשפט הראשון שהסתיים בהרשעה בבית דין בינלאומי של ראש מדינה, שכתב אישום הוגש נגדו עוד בזמן כהונתו, על עבירות שביצע במילוי תפקידו. זאת, פרט לחריג של קרל דוניץ, שכיהן כנשיא גרמניה למשך 23 ימים אחרי התאבדותו של אדולף היטלר, ונשפט בנירנברג (נשיא יוגוסלביה לשעבר, סלובודן מילושביץ', מת במהלך משפטו בבית הדין הבינלאומי הפלילי ליוגוסלביה).

כבר ב-2004 קבע בית הדין כי בשל אופיו כבית דין בינלאומי, לא חלה בו החסינות הבינלאומית שבדרך כלל נהנים ממנה ראשי מדינה. בית הדין הוקם מכוח הסכם מיוחד בין האו"ם ובין ממשלת סיירה ליאון, כאשר שבעה מהשופטים שבו מונו על ידי מזכ"ל האו"ם וארבעה על ידי ממשלת סיירה ליאון. מודל זה של בית דין "מעורב" בא לשלב את היתרונות של בית דין בינלאומי עצמאי ובעל מומחיות, עם בית דין מקומי שקרוב למקום הפשע. עם זאת, משיקולי ביטחון הועבר משפטו של טיילור עצמו להאג.

אזרחי ליבריה צופים במשפט מוקרן בפריטאון, אתמולצילום: אי-אף-פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

טיילור הואשם באחריות למעשים שביצעו המורדים בסיירה ליאון השכנה. השופטים מצאו שמעשי הזוועה שביצעו כוחות אלו הגיעו לדרגת פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות. נפסק שטיילור ידע על הפשעים שביצעו הכוחות המורדים, לרבות רצח, חטיפה, אונס, הטלת מומים, עבדות מינית, גיוס קטינים לכוחות צבאיים וביזה, ומצא אותו אשם בסיוע לביצוע פשעים אלו. הסיוע ניתן בדרך של חימוש, אספקת כוח אדם, תמיכה מבצעית ומוסרית והנחיה לכוחות המורדים, כאשר טיילור היה מודע לכך שפעולותיו יסייעו בביצוע הפשעים. לגבי חלק מההתקפות הורשע טיילור גם בשותפות לתכנונם. עם זאת, טיילור זוכה מאחריות פיקודית לביצוע הפשעים: נקבע כי אף שהיתה לו השפעה ממשית על הכוחות המורדים, הרי שהוא לא שלט בפעולותיהם ולא היה שותף ישיר להם.

בית הדין אישר את הטענה שטיילור קיבל תשלום בעבור נשק שסיפק למורדים בצורת יהלומים, כאשר הראיות הצביעו על כך שהיהלומים הליבריים הם באיכות נמוכה בהרבה מאלו שיכול היה לקבל מסיירה ליאון. היו אלו היהלומים שהביאו לבית הדין את נעמי קמפבל ומיה פארו, שמסרו עדויות סותרות לגבי היהלומים שקמפבל קיבלה מטיילור.

רודן עומד למשפט. לחצו להגדלה

בחודש הבא יקיים בית הדין דיון בעונש - הוא יכול לגזור על טיילור מאסר של שנים ארוכות. ייתכן עוד ערעור בפני הרכב מורחב. על אף האכזבה המסוימת לתביעה, בשל העובדה שטיילור לא הורשע גם באחריות פיקודית, מקרה זה מהווה צעד חשוב בתהליך של יצירת אחריות, גם לראשי מדינה, על פשעים נגד האנושות ופשעי מלחמה. עם זאת, האתגרים הניצבים בפני המשפט הבינלאומי הפלילי הם רבים. כל התיקים המתבררים בבית הדין הבינלאומי הפלילי הקבוע בהאג עוסקים באפריקה, ועל כן מתחזקת הביקורת על כך שהמשפט הבינלאומי הפלילי הוא כלי חדש בידי ה"צפון" הגלובלי לשלוט ב"דרום" הגלובלי. כמו כן, ישנו ספק רב - כפי שמראים למשל האירועים האחרונים בסוריה - אם משפטים מסוג זה מצליחים להשיג את אפקט ההרתעה כנגד מנהיגים ברחבי העולם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ