לראשונה מאז מלחה"ע השנייה, הספר "מיין קמפף" יפורסם בגרמניה

ספרו של אדולף היטלר יודפס על מנת להילחם בהפצתו בצורה לא מבוקרת על ידי ארגונים ניאו-נאציים. המהלך בוצע בשל העובדה שב-2015 יפוגו זכויות היוצרים על הספר

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

לראשונה מאז סיום מלחמת העולם השנייה, גרמניה תוציא לאור באופן רשמי את ספרו של אדולף היטלר, "מיין קמפף". ההחלטה על כך התקבלה במדינת בוואריה, אשר מחזיקה בזכויות היוצרים של הספר האנטישמי. ההוצאה המחודשת נועדה להילחם בהפצתו של הספר בצורה לא מבוקרת בקרב ניאו-נאצים, באמצעות הוצאתה לאור של גרסה מבוארת ומפורשת, שתסביר לקוראים את הסכנה שבמשנתו הגזענית של היטלר.

עד כה לא התירה המדינה שבדרום גרמניה להדפיס את הספר מחדש, וניצלה את העובדה שהיא מחזיקה בזכויות היוצרים שלו כדי למנוע את הפצתו. ואולם, ב-2015 יפוגו זכויות היוצרים על הספר, לאחר שימלאו 70 שנה למותו של מחברו. החל ממועד זה, כנהוג בעולם, כל גורם יוכל להדפיס את הספר ולהפיצו ברבים.

לפי החוק הגרמני אין איסור על החזקתו או רכישתו של הספר, אלא אם הדבר נעשה למטרות של הפצת שנאה. בשנים האחרונות הובע בגרמניה חשש שב-2015 יתחילו גורמים ניאו-נאציים להדפיס ולהפיץ אותו מחדש, באופן לא מבוקר, וישתמשו בו לצרכים אנטישמיים. שר האוצר הבווארי, מרקוס זודר, הביע חשש, כי פקיעת זכויות היוצרים על הספר עלולה להביא לעלייה במספר הקוראים שלו, שכן לספר יש צד "מיסטי", כדבריו, אשר מושך קוראים צעירים. מסיבה זו, המדינה מתכננת להוציא, לצד הגרסה המבוארת של הספר, גם גרסה מיוחדת עם הערות לילדים, אשר ידגישו את "הקטסטרופה העולמית שדרך החשיבה המסוכנת הזו הובילה אליה", כדבריו.

הספר מיין קמפף. עד כה לא התירה בוואריה, שמחזיקה בזכויות היוצרים שלו, להדפיס את הספר מחדשצילום: אי-פי

לצד זאת, ייצא הספר בתרגום לאנגלית, בגרסה אלקטרונית וכספר אודיו. קרל פרלר, מנהל הקרן הבווארית שמנהלת את אתר הזיכרון במחנה דכאו, אמר ל"דר שפיגל", כי המדינה תבקש מהוצאות לאור ומחנויות ספרים שלא למכור או להדפיס עותקים אחרים של הספר, ותציע להם כחלופה את הגרסה המבוארת. היטלר כתב את חלקו הראשון של הספר "מיין קמפף" ב-1923, בעת שריצה עונש מאסר על חלקו בניסיון ההפיכה שכונה "הפוטש במרתף הבירה". הוא יצא לאור ב-1925. חלקו השני נכתב לאחר שחרורו, שנה לאחר מכן. הספר מכיל 720 עמודים, בהם היטלר פורש את משנתו הפוליטית, החברתית והגזענית.

עד לסוף מלחמת העולם השנייה הספר הודפס בכעשרה מיליון עותקים בגרמניה, והכניסו לכיסו של היטלר כסף רב. לאחר ניצחון בעלות הברית, ב-1945, זכויות היוצרים על הספר הגיעו לידי ממשלת בוואריה, אשר הלאימה את בית ההוצאה לאור של המפלגה הנאצית, כחלק מתוכנית הדה-נאציפיקציה. לאחר מכן היא אסרה על הפצתו מחדש, איסור שנמשך עד היום. ואולם, באופן מעשי האיסור הזה הוא סמלי בלבד.

גם בישראל קיימת גרסה מבוארת וחלקית של הספר בעברית ("פרקים מתוך 'מאבקי' של אדולף היטלר", הוצאת 'אקדמון'). ניסיונותיה של בוואריה למנוע את הדפסתו בחו"ל נכשלו, ובכמה מדינות בעולם הערבי הוא אף הפך לרב-מכר בימי האינתיפאדה השנייה. לפני שנתיים כבר הודיעו כמה היסטוריונים מ"המכון להיסטוריה מודרנית" במינכן, כי הם עובדים על גרסה מבוארת של הספר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ