האזנות סתר מעלות חשד שבו שילאי ריגל אחרי בכירי מפלגת השלטון

לאחר חשיפת פרשת הרצח בה מעורבת אשתו, מתברר כעת כי הפוליטיקאי הסיני הבכיר הפעיל רשת מעקב טלפונית, במסווה של מאבק בפשע, וצותת גם לשיחותיו של הנשיא

ניו יורק טיימס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס וגרדיאן

בשעה שנשיא סין, הו ג'ינטאו, דיבר בחודש אוגוסט שעבר בטלפון עם בכיר במפלגה שביקר בצ'ונגצ'ינג, גילו מכשירים מיוחדים לניטור שיחות כי פקידים מקומיים מאזינים לשיחה.

החשיפה של האזנות אלה ושל שורה של האזנות נוספות הביאה לפתיחתה של חקירה ממשלתית, שהשפיעה רבות על ההחלטה להדיח את בו שילאי, מהפוליטיקאים החשובים בסין ומושל מחוז צ'ונגצ'ינג בדרום מערב המדינה, וגרמה לסערה פוליטית שמאיימת על אחדותה של מפלגת השלטון.

עד כה תוארה נפילתו של בו שילאי כסיפור שבמרכזו פוליטיקאי כריזמטי, שחרג בעיני בכירים במפלגה הקומוניסטית בסין מסמכויותיו בשעה שקידם סדר יום עצמאי המנוגד לקו המרכזי של ראשי השלטון. בגלל עמדותיו השנויות במחלוקת הוא סולק מתפקידו ואשתו אף הואשמה במעורבות ברצח ניל היווד, איש עסקים בריטי, שלפי החשד העביר לכאורה כספים מחוץ למדינה בשביל משפחת בו.

ואולם הגילויים החדשים על האזנות סתר לבכירי המפלגה הקומוניסטית משמשת עתה אמתלה ראייתית נוספת להרחקת בו שילאי, שלפי החשד עמד מאחורי ההאזנות. במדינה שנשלטת בידי מפלגה אחת, פרשת הציתותים לנשיא ומקורביו מלמדים על עומק החשדנות השוררת בעת האחרונה בקרב בכירים במשטר.

לחצו להגדלה

בכירים במפלגה אימצו טכנולוגיות מתקדמות למעקב ופיקוח על אמצעי התקשורת כדי להגביר את שליטתם בחברה. אבל כמה מהם החלו להפנות טכנולוגיות אלה למעקב אחרי עמיתיהם למפלגה. לדברי ההיסטוריון רודריק מקפרקוהאר, החוקר זה 50 שנים את האליטה השלטונית בסין הקומוניסטית, "מדובר בחברה שטיפחה אי אמון, אלימות וחשדנות". לדבריו, "באווירת הסכינאות הכללית, מנהיגים בסין יודעים שעליהם לשמור על גבם בכל רגע נתון".

יותר מתריסר מקורות המקורבים למפלגה, שהעדיפו להישאר בעילום שם, איששו את קיומן של ההאזנות ותוכנית מקיפה של ציתותים שהונהגה במחוז צ'ונגצ'ינג. עם זאת, גם כיום מכחישה המפלגה כי האזנות הסתר עומדות במוקד הנסיבות שהביאו לנפילת בו שילאי. עד כה, הנרטיב הרשמי וכלי תקשורת בעולם התמקדו ברובד גלוי יותר של הפרשה, וברציחתו של איש העסקים הבריטי היווד בנובמבר שעבר. את עיקר הפרטים על הרצח של היווד מסר ואנג ליג'ונג, שנחשב בעבר למקורבו של בו.

מחשש שיואשם במעורבות בפרשה, נמלט ליג'ונג לקונסוליית ארה"ב בצ'נגדו וביקש מקלט, אף על פי שכוחות הביטחון של סין מיהרו לכתר את הבניין ותבעו מהדיפלומטים האמריקאים להסגירו לידיהם. כעבור 36 שעות, אחרי דיון סוער שהגיע עד לבית הלבן, יצא ואנג מהקונסוליה מלווה בנציג ממשלתי מבייג'ין, והועבר לידי השלטונות.

וואנג (מימין) ובו (משמאל)צילום: רויטרס

אף על פי שחקירת הרצח היא ללא ספק ציר מרכזי בפרשת בו, המשמש את מתנגדיו הפוליטיים כראיה המצדיקה את הרחקתו, מקורות במפלגה טוענים כי פרשיית האזנות הסתר נתפשת בידי השלטון המרכזי במדינה כחתירה ברורה תחת מרותו. לטענתם, היא חשפה עד כמה בו שילאי, שנתון כעת בחקירה, התכוון להרחיק לכת בשאיפתו להעצים את כוחו הפוליטי בסין.

לפי חברי מפלגה וביניהם עורכים, אנשי אקדמיה וגורמים העומדים בקשר ישיר עם הצבא, מפעל ההאזנות של בו שילאי החל לפני מספר שנים כחלק מתוכנית פיקוח ומעקב במימון ממשלתי, שנועדה במקור למטרות של מאבק בפשע ולהבטחת היציבות השילטונית באזור. על הקמתו של מערך המודיעין בצ'ונג-צ'ינג הפקיד בו שילאי את ואנג ליג'ונג, מפקד המשטרה לשעבר שצבר מוניטין רב במדינה כלוחם נועז בפשע. לדבריו של הממונה הממשלתי על אמצעי התקשורת, "הוקם מערך אזורי כולל למעקב אחר כל ערוצי התקשורת, החל מטלפונים וכלה באינטרנט". כצעד כיסוי, הכריזו בו שילאי ווואנג ליג'ונג על מבצע למיגור רשתות הפשע המאורגן, שקנו אחיזה בחלק משמעותי מחיי המסחר בצ'ונגצ'ינג. מאוחר יותר, סיפרו אנשי הארגונים בהתפעלות על האופן הגורף והנחוש בו יירטו הרשויות כל ניסיון להתקשרות ביניהם.

אלא שמלבד ברוני הפשע, לא חלף זמן רב עד שאמצעי ההאזנה החלו להיות מופנים גם כלפי פוליטיקאים מהדרג הגבוה ביותר. אנליסט פוליטי המקורב לשלטון, מצטט קולונל בצבא סין עימו סעד לאחרונה, שסיפר כי בו ניסה להצמיד האזנה לשיחות הטלפון של כל דמות פוליטית בדרג בכיר שעברה בשנים האחרונות בצ'ונג-צ'ינג, כולל ז'ו יונג-קאנג, איש חוק מוערך ורם-דרג בסין, עליו נאמר כי תמך במועמדותו של בו שילאי לשמש כמחליפו העתידי. לפי האנליסט, "בו רצה מושג ברור לגבי הרגשות האמיתיים שרחש לו כל מנהיג ומנהיג".

בשלב מסוים צדה הפעילות של השניים את עינו של המחלק לביטחון פנים, האמון על חקירות ומשמעת, שהחל לחשוד כי השניים עומדים מאחורי קנוניה פוליטית. בהמשך דבריו, מספר אותו מקור כי בתחילת שנת 2012, פרש המחלק ארבעה צוותי חקירה בצ'ונגצ'ינג - כאשר שניים מהם פעלו באופן חשאי. בניטור שיחה מטלפון קווי מאובטח של השרה לביטחון פנים מה וון עם נשיא סין הו ג'ינטאו, התברר כי הוצמדה לה האזנה שהוזמנה על ידי בו. תוכן השיחה שהתנהלה בינה לבין הנשיא אינו ידוע אומנם, אך יש להניח כי הנושא לא היה חשוב במיוחד. קווי הטלפון בסין הפכו כאמור בשנים האחרונות לחשופים מאוד להאזנות, כך שמידע חשוב נמסר בדרך כלל פנים אל פנים.

אולם מה שעורר את זעמם של גורמי הממשל בבייג'ינג, היה עצם העובדה שבו הרהיב עוז וצותת לשיחותיו של הנשיא, בין אם שהתכוון לכך ובין אם לאו. בעקבות הגילוי, הופנו מאמצי החקירה של סוכני המחלק לביטחון פנים למציאת ראיות מפלילות נגד מפקד המשטרה בצ'ונגצ'ינג ואנג ליג'ונג, שנחשב לאשם הראשי בקנוניה למשך מספר חודשים. לפי עורך בכיר במפלגה הקומוניסטית, "בו קיווה להטיל את האשמה על וואנג, במחשבה שזה האחרון לא היה מעז להפליל את הפוליטיקאי הדומיננטי שתחתו עבד".

אקדמאי המקורב לבו מספר כי בטרם נמלט מפקד המשטרה מבייג'ינג, הספיק להעביר לידי חוקרי המחלק שני כתבי תלונה, האחד גלוי והשני בעילום שם. התלונות הציגו מידע ראייתי מפליל נגד בו, ונטען בהן כי חתר תחת גרעין השילטון המרכזי והרשויות, בין היתר על ידי ציתות לאישים בכירים בהנהגה.

על פניו נראה כי בחקירה הראשונית של ליג'ונג בשגרירות ארצות הברית, הוא העדיף להתמקד בסיפור הירצחו של היועץ הזר היווד בהזמנת אשתו של בו שילאי, ופחות בנושא ההאזנות, שעשוי היה לקשור אותו באופן ישיר לפרשה. אך על פי מקורות, היריבות בין שני האישים גברה עוד יותר משגילה בו שילאי כי מפקד המשטרה האזין במקביל גם לו ולאישתו.

מסמכים פנימיים מצביעים על כך שהמפלגה רואה בחומרה רבה את פרשת ההאזנות, ומחשיבה אותן לאחד הפשעים היותר רציניים שביצע בו שילאי. אחד מכתבי האישום הפרלמנטריים מאמצע מארס מאשים את בו בפגיעה באחדות המפלגה. עם זאת, בכירי המפלגה מאמינים כי חשיפת מימצאי פרשת ההאזנות בציבור תביא להשלכות הרסניות. לטענת אותו גורם העומד בראש ערוץ תקשורת של המפלגה, משיובא בסופו של דבר בו שילאי בפני בית הדין, הוא צפוי להיות מואשם "בגרימת נזק לכלכלה ובפרשת הרצח".

בנו של בו שילאי מכחיש את אורח החיים הראוותני שמיוחס לו

בנוסף לכך, נחשפים פרטים חדשים על ההון האישי ואורח החיים של בני משפחתו של בו, ובעיקר הבן, בו גואגואה, לאחר שהתגלה כי כתובת של אתר אינטרנט שקשור למשפחתו של בו שילאי נקנה מחובב רכבות מטנריף תמורת 100 אלף דולרים. פרטים על סכום הגדול ששולם תמורת הדומיין של האתר guagua.com, כשמו של הבן, נודעו אתמול, לאחר שגואגואה, סטודנט בן 24, שבר את שתיקתו בנוגע לשערורייה שהוריו מעורבים בה.

במכתב שנשלח בדואר אלקטרוני לעיתון הסטודנטים באוניברסיטת הרווארד, שבה הוא לומד, הכחיש בו גואגואה כי הוא מנהל אורח חיים ראוותני. במכתב הוא הכחיש שנהג אי פעם במכונית פרארי וטוען שלימודיו במוסדות המובילים בעולם, בהם הרווארד ואוקספורד הבריטית, שולמו בעזרת מלגות וחסכונות של משפחתו. בעבר נטען כי בו גואגואה נסע בפרארי אדומה כדי לקחת את בתו של שגריר ארה"ב לסיור בבייג'ין.

לדברי הבן, "שכר הלימוד והוצאות המחיה שלי באוקספורד והרווארד שולמו משני מקורות בלבד: מלגות שקיבלתי ומכספיה של אמי, שחסכה בשנים שהיתה עורכת דין מצליחה". לדבריו, "מעולם לא השאלתי את שמי ולא השתתפתי בשום מיזם עסקי, בסין או מחוצה לה. עם זאת, אני כן מעורב בפיתוח של רשת חברתית שלא למטרות רווח בסין".

אבל במקום לשים קץ לשמועות והרכילות, המכתב רק הפנה את תשומת הלב הציבורית אל הונה של בני המשפחה ואל האחזקות של אחיהם של בו וגו, המוערכות ב-160 מיליון דולרים. רבים שאלו כיצד הצליחה המשפחה לשלם את שכר הלימוד של גואגואה משכרו הצנוע של עובד מדינה.

האתר הנושא את שמו אינו פעיל לעת עתה. הוא נקנה מאנטוניו מרין מטנריף ב-2010. לדברי מרין, בתחילה דחה את הצעת הקנייה הסינית לרכוש את הדומיין, ששימש את אתר הרכבות והחשמליות שלו. "אני לא זוכר בדיוק מי שלח את שולח המייל, אבל לא קראו לו גואגואה. כעבור חצי שנה, פנו אלי שוב והציעו לי הצעה מצוינת: שילמו לי 100 אלף דולרים".

משרד החוץ הבריטי הכחיש טענות שעלו בפרשה, ולפיהן ניל היווד היה סוכן מודיעין בריטי. שר החוץ הבריטי ויליאם הייג אמר שאיש העסקים "לא היה שכיר של ממשלת בריטניה". לדברי השר, הודעה נדירה זו היתה הכרחית לאור הדיווחים הסותרים והספקולציות הרבות שעלו בכלי התקשורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ