"כריסטוף ביגו, מה יהיו השלכות הבחירות על ישראל?

שגריר צרפת בישראל ראה מרחוק את ארצו מצביעה, בזמן שהוא היה עסוק בקמפיין אחר: הניסיון לאפשר לצרפתים החיים בישראל לממש את זכותם הדמוקרטית

מאיה לקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיה לקר

שגריר צרפת בישראל, כריסטוף ביגו, ראה השבוע מרחוק את ארצו מצביעה בסיבוב הראשון לנשיאות, בחירות שימשיכו בקרב צמוד בין הנשיא ניקולא סרקוזי ליריבו הסוציאליסט פרנסואה הולנד עד הסיבוב השני ב-6 במאי. השגריר ביגו היה עסוק בקמפיין אחר, הניסיון לאפשר למאות אלפי הצרפתים החיים בישראל לממש את זכותם הדמוקרטית.

מה עשיתם כדי לשכנע את הצרפתים בישראל להצביע?

"בפעם הראשונה, הצבנו קלפיות לא רק בערים הגדולות, אלא גם באילת, באר שבע, עפולה ואשדוד - מקומות שבהם יש קהילה צרפתית גדולה. היו פי שניים יותר ערים שיכלו להצביע בהן. זה מאמץ גדול שעשינו, אבל היתה גם אכזבה. מספר הקלפיות היה כפול, אבל ההשתתפות עדיין היתה נמוכה".

בישראל ובקהילה היהודית היו רבים שהביעו חשש מהעלייה בכוחה של מרין לה פן, וגם מהעלייה בתמיכה בה דווקא בקרב הקהילה היהודית.

"לגבי התמיכה של יהודים צרפתים בלה פן אין לנו נתונים, משום שבצרפת אסור לסוקרים לשאול על דתו של אדם (לפי הערכות בקהילה היהודית כ-8% תמכו בה, מ"ל). בישראל לא היו לה תומכים רבים, היא קיבלה כ-3% מהקולות בלבד, והנתון הזה כולל גם את עובדי השגרירות והקונסוליות".

איך אתם מתכוננים לסיבוב השני ולבחירות לפרלמנט ביוני?

"כמובן שבסיבוב השני של הבחירות לנשיאות ובבחירות לפרלמנט נמשיך להפעיל את הקלפיות בכל הערים. הבחירות ביוני חשובות במיוחד, כי בפעם הראשונה אזרחים צרפתים מחוץ לצרפת יבחרו את נציגיהם. ישראל נכללת במחוז שכולל גם את איטליה, טורקיה ויוון - וארבע המדינות ישלחו נציג לפרלמנט. לקהילה היהודית בישראל יש משקל חשוב בבחירות האלה, כי 57% מהבוחרים במחוז הזה חיים בישראל, זו הזדמנות בשבילם לבחור מישהו שקרוב לעמדתם ולהשפיע על הפוליטיקה הצרפתית".

ייתכן שבקרוב יהיה לצרפת נשיא סוציאליסט. האם אתה מאמין שתהיה לכך השפעה על היחסים עם ישראל?

"כדיפלומט, אני כמובן לא יכול להביע את עמדתי, אבל יש לנו מערכת יחסים טובה מאוד עם ישראל. מערכת היחסים מבוססת על הרבה גורמים - למשל תרבות, חזית מאוחדת בסוגיית איראן, העמדה של צרפת נגד אנטישמיות. יש פה כ-150 אלף צרפתים וקהילה יהודית גדולה בצרפת, וכל אלו משפיעים על היחסים. לא רק הפוליטיקה משפיעה על היחסים האלה, אלא האנשים והתרבות. צרפת נקטה עמדה ברורה מאוד בעניין איראן והמאבק באנטישמיות, ואלה דברים שמקרבים בינינו".

איך מתאוששת צרפת מהמתקפה על בית הספר היהודי בטולוז והרג שלושת החיילים בדרום המדינה?

"התקיפה בטולוז היתה שוק גדול לכולם בצרפת. זו היתה מתקפה על הקהילה היהודית ועל הצבא. כל הקהילות והמפלגות בצרפת גינו אותה. זו היתה תזכורת שהאנטישמיות לא נעלמה. זה קרב שמתחיל בחינוך, בדיווח על כל תקיפה ובגינוי של כל תקיפה. לפני הטרגדיה הלאומית הזאת, נרשמה ב-2011 הרמה הנמוכה ביותר של מתקפות אנטישמיות מאז 2004. זה נתון של הקהילה היהודית, לא של הממשלה. אבל הירי היה תזכורת שאולי לא עשינו די, שיש להפיק את הלקחים, וזה משהו שאנחנו עושים בכל הרמות. במערכת המשפט, במשטרה, בתקשורת ובחינוך".

בתחילת השבוע דווח בתקשורת הישראלית שנשדדת במהלך טיול רגלי, סמוך לנבי מוסא במדבר יהודה. האם אתה מרגיש פחות בטוח עכשיו?

"הופתעתי שהסיפור הזה פורסם בתקשורת. הייתי מבוהל, אבל לא נגרם לי נזק חוץ מהכסף. אני רואה את זה כדבר שיכול לקרות בכל מקום בעולם. שמחתי שלא הייתי שם עם אשתי והילדים, שבטח היו נבהלים מאוד. אני אוהב את הנופים האלה, אבל אולי לא כדאי לי ללכת לשם לבד. בפעם הבאה אשקול לקחת שני חברים".

ביגו במשרדו בתל אביב. על שדידתו במדבר יהודה: "בפעם הבאה אשקול לקחת שני חברים"צילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ